Ноќниот живот на новите генерации

Член од
16 октомври 2013
Мислења
33
Поени од реакции
48
Што мислите вие за ноќниот живот на денешниве генерации кои што се опседнати со тоа "Што ли мислат другите за мене". Еве едно мое видување за ноќниов живот на новиве генерации во кој што сум и јас дел од тие генерации.

Објавува песна пред да му иде на концерт, иде на концерт, дреме на сепаре (чим е на сепаре значи е некоја фаца а тој е всушност никој и ништо), се пушта на ФБ да види колку души опашале лајк на песната што ја беше објавил/а, потоа ги тагнува сите што се околу неа/него и пак дреме чека лајкови и коментари, па ќе се сликне и ќе ја објави сликата да даде на сите доказ и до знаење дека е на тој и тој концерт, а концертот си тече, а цело друштво сепарето дремат на ФБ и си коментираат (од типот: "Лудница е брат", "Еве ја нашата, леле најјако", итн.), другиот ден ќе објави слика и врвот ќе биде кога ќе пише "Најјако беше вчера!". За кого излагате, за вас и друштвото да уживате или другите на ФБ да видат дека си на тој и тој концерт и со тоа демек ќе имаат високо мислење за тебе?
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Еднаш еден другар, нешто од тој тип е шо ги опиша и ми вика ај на диско вечер, тај и тај диџеј ќе е бла бла. Ја бев изморен и викам заеби, друг пат. Мина време, ја си дојдов порано дома, он ојде на диско. И си дремам ја ноќта на фб, летото беше, и глеам го уклучен на фб. Си викам, шо му е на овај. Ѕвонам му, он ми дига слушалка, дере ми се, галама и стварно у диско да ти бил. После 5 мин глеам, Тај и Тај changed his profile picture. Њтф? Утрото го питам како беше, он вика, леле најјако, ептен јака журка и слични срања. Си смени профилна царо у сред диско!!

:pos:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Сега ме мотивираш, јас пак да отворам тема
Ноќниот живот на старите генерации-во кој спаѓам и јас,
а потоа пак да ги ставите на кантар и да видите кое ќе натегне,
што би значело и дека тој ноќен живот бил подобар на газјена ламба.
 
Член од
16 октомври 2013
Мислења
33
Поени од реакции
48
Убаво би било да се направи една компарација за ноќниот живот во тие два различни периода. Еве јас опишав едно типично "излегување" на денешниве генерации, би било добро некои да опишат порано каков бил ноќниот живот.
 
W

Werther

Гостин
Сега ме мотивираш, јас пак да отворам тема
Ноќниот живот на старите генерации-во кој спаѓам и јас,
а потоа пак да ги ставите на кантар и да видите кое ќе натегне,
што би значело и дека тој ноќен живот бил подобар на газјена ламба.
Жити леб немој.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Сега ме мотивираш, јас пак да отворам тема
Ноќниот живот на старите генерации-во кој спаѓам и јас,
а потоа пак да ги ставите на кантар и да видите кое ќе натегне,
што би значело и дека тој ноќен живот бил подобар на газјена ламба.

Без навреда ама освен тебе не знам кој друг би коментирал за тоа време.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Сега ме мотивираш, јас пак да отворам тема
Ноќниот живот на старите генерации-во кој спаѓам и јас,
а потоа пак да ги ставите на кантар и да видите кое ќе натегне,
што би значело и дека тој ноќен живот бил подобар на газјена ламба.

супер би било тоа да знаеме(y)
Приказни околу бркање женски на корзо и дружбата:)

И ме интересира дали сте се дрогирале тогаш? Или воопшто имало дрога?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Не знам веќе кои се полоши, тие што седат цела вечер на фејсбук и не се гледаат едни со други или тие што на една маса ќе се соберат 15 души, кога ќе почнат да пеат (дерат) се погласни од музиката и не си одиш дома без неколку исеченици по нозете од срчи.
Тапа сум, ништо не може да ми се погоди и на мене па..
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
јас сум од една генерација која можеме да ја наречеме “помеѓу“. крајот на 80-тите, со 90-тите.
во тие 80-ти години, пред расадот на југославија во градов (скопје) имаше 2 врло важни кафичи и едно врло важно диско. се’ друго беше второстепено. а од второстепени ги имаше мал милиЈон. и најчесто во тие второстепените беше поубаво, порелаксирано, ........ али јбга, кога си во тренд, ќе идеш таму кај е “најважно“. кристијан и тропикана се викаа тие “важните“ кафичи. во првиот идеа сите ...... во тоа време ги викавме “кремаџии“, а во другиот сите со послободен дух. немаше толку препичување, али ..... али си фаца ако си внатре. зошто? хммм, и мене не ми е јасно уште зошто, но ако пред кристијан имало 50 луѓе пред врата, пред тропикана 350, ете колкава беше разликата. во тропикана за прв пат научив што е добра музика. нема да спомнам имиња, али едниот е на тв сега;). таму за прв пат ги слушнав depeche mode, sade, pink floyd, led zeppelin, hendricks, .... да не набројувам, верувам дека имате престава какво место беше таа тропикана. се беше некако релакс, иако во воздухот се осеќаше потребата “да бидеш виден“. а “видениот/видената“ беше фаца во школо или другари. уште и да си 2-3 пати неделно влезен, тогаш си цар:D
и како под команда, во 23:00ч сите излегуваа и се упатуваа кон МНТ диското. а МНТ, ауууу, какво диско беше тоа за тоа време. невидено!!! големо, со озвучување супер! уште и билијард маси имаше (3 мислам) за ако ти е досадно да се потепа време. нормално, цело скопје сакаше да влезе, се бркаа гратиси, сезонски гратиси, само да се влезе и ужива во атмосферата. нормално тогаш СИТЕ беа “пријатели“, “другари“ со Ѓолевци. ѓолевци, затоа што двајцата газди на МНТ се викаа ѓоле (шура и зет). колку само пати сум се префрлал од едно друштво во друго само затоа што никој не беше територијален. владееше мислата “ако си поголем фраер земи ја“, никој не помислувше да се степа. .... ај малку лажам, имаше некои типци кои сакаа да се р’чкаат, али брзо ги научија па никогаш повеќе не влегоа.
уште кога ќе ми текне на она време на марковиќ, кога сите бевме богати. сите имавме повеќе него што можевме да потрошиме.
е сега, оние кои немаше да можат да влезат во МНТ, од што е преполно, ја имаа опцијата естрада (во лето) тотем во олимписки базен, .... аууууу, не ми текнува не други имиња:( ... нејсе, имаше други многу добри места.
да не ја заборавам и чаршијата и легендарното место “арарат“. цел андерграунд беше таму. и пак, ќе кажам, тепачи ДА, али ретко. и тоа повеќето тепачки беа групни, 5-10:5-10. и немаше ножеви, ланец, шипка или боксирач ДА. за пиштол никој не ни помислуваше.
леле, уште коклу има да се пишува, а само ги зачнав некои работи. ќе биде досадно нели? доста е!!!;)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Taпа се .

Не знаат да се опијанат ко човек без да прават галами и циркузи низ чаршија.
Налет друго една се испосра на сред кафиќ пред некоја недела оти не си ја знаела нормата колку може да пие :tapp:

Јас стално кога поминувам покрај тоа местото од гласот на една дотична певаљка Цвета, ме фаќа серка, но некој озбилно си ја сфатил фразата-Да ти се посерам во музиката. Па така на лице место си завршил работа.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Сите што знаат што значи дискотека Елемент, La Fabrique, Кабрио, Колосеум карши ЈБТ и кафана Вивенди, нека го лајкнат постот.
И да, подобро беше кога немаше интернет, лугето го живееа моментот, не се ѕвереа во телефоните по цела вечер.
Како тргнал светов, за 50 години децава нема во живо да се дружат, само на интернет, и ке се ебат на интернет, преку екран, нема да знаат што е вистинки секс (ке си го викаат олдскул секс) :). Можда ке постои и опција компјутерот да може да им го издрка на машките или да излегува некој вибратор од монитор и да ги задоволува женските, а можда ке може и комбо да биде, 2 у едно. Педерите ке си купуваат монитор за женски хаха :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom