Ноќна фотографија (ваши дела)

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Баш би сакал да знам, ама никогаш нема да дознаеме...
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Од автобус.
1.jpg 2.jpg
Е оваа не е од автобус. :D
3.jpg
Оваа едно време ми стоеше на Хи5. Најверојатно е од 2009. Којзнае како преживеала до сега... и со кој шпорет е сликана.
5.jpg
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Јас сум голем фан на ноќната фотографија и имам цело купиште ноќни слики за споделување(y)


Aperture 1.8, Shutter speed 1/5s, ISO 6400
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290


Aperture f/1.8 Shutter speed 1/15s ISO 400

П.С. Беше -7 кога сликав. Бев без ракавици и едвај успеав да го притиснам копчето за сликање:)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Браво за храброста @The Love Doctor :)
Не знам што апарат имаш, ама избегнувај да фоткаш на премногу ниски температури. Особено ако го вадиш апаратот од релативно потопла торба, без да му дадеш време да се аклиматизира. Инаку, што се однесува до фотката, не ме бендисува аголот од кој е направена. Си можел да и дадеш повеќе динамика (на пример, да се спуштиш на ниво на муцката на бикот и да дојдеш малку од страна) и да го избегнеш „Пеко“. Види како се мешаат неонските бои од излогот кои маваат на сино и жолтата боја од десната страна... :)
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Браво за храброста @The Love Doctor :)
Не знам што апарат имаш, ама избегнувај да фоткаш на премногу ниски температури. Особено ако го вадиш апаратот од релативно потопла торба, без да му дадеш време да се аклиматизира. Инаку, што се однесува до фотката, не ме бендисува аголот од кој е направена. Си можел да и дадеш повеќе динамика (на пример, да се спуштиш на ниво на муцката на бикот и да дојдеш малку од страна) и да го избегнеш „Пеко“. Види како се мешаат неонските бои од излогот кои маваат на сино и жолтата боја од десната страна... :)
Ми беше премногу ладно кога ја сликав таа слика и гледав што побргу да ја направам фотографијата пред да ми смрзнат рацете и не внимавав што е во кадар а што не, истотака брзината на сликање 1/15сек. ми е доста брза за ноќно сликање бидејќи ми се тресеа рацете кога ја сликав сликава. Кога сликам ноќно време најчесто сликам од 1/4сек до 1/10 сек за да го сведам шумот на минимум. Ноќниве слики ги праам со едно мало апаратче за кое не треба торба Sony RX100 (mark 1). Апаратчево е ситно но динамитно:)

Фала на критиката, јас не сум профи фотограф и со фотографирање се бавам чисто онака аматерски.
 
Последно уредено:

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Хепа затоа имаш постпродукција, ако нешто си утнал при фоткање да можеш колку-толку да исправиш :)

Инаку прва ствар што научив кога отидов на курс по фотографија е „пази што ти влага и излага од кадар“ :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom