Нотарска награда - Уа лопови!

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Муцки од провинција? Шо ти значи тоа?
Си ги собрал сите од село и околин со по две години правен.
Муцка- СЕЉАК;ФАЦА ОПИНОК, ОПИНЧАР,ЗБОРИ на неидентификуван дијалект итн итн
Треба уште да објаснувам или ја долови поентата ?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Си ги собрал сите од село и околин со по две години правен.
Муцка- СЕЉАК;ФАЦА ОПИНОК, ОПИНЧАР,ЗБОРИ на неидентификуван дијалект итн итн
Треба уште да објаснувам или ја долови поентата ?
ne mi se pojavuva kirilica ???????
tocno taka kako sto pisuvas e, a i ova ,skoro bevme na sistematski i tamu si cepat,berovski,piravski,miravski,dolno lakocerski i t.n. i odi sega razberi se,edvaj sum se snasol kaj te praca. Ama sila se.
Aj da izvadam imoten pa ce go kazam i govedovo po ime.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.962
Поени од реакции
3.677
А оти бре Anco не отвори тоа очите непровинциски и оти дозволи така да те покраде типот? Оти бре Anco не го праша на чист скопски јазик тој арамијата, кои пари за што се и оти не му побара фискална сметка? И еве каде се твоите пари кои нотарот ти ги украл: дел се во КАТАСТАРОТ каде што твојот договор кој нотарот ти го солемизирал треба да се спроведе за да можеш да си извадиш имотен лист и дел се кај нотарот оти тој ти го составил договорот па ти го наплатил и тоа а со тоа ги покрал адвокатите кој требало да ти го состават договорот и да ги земат тие пари.
 
E

emission

Гостин
НЕКА БИДЕ-НЕКА БИДЕ, и 60.000 и 161.000 наградата,
за услугата кај нотарот (лоповот) ама за тоа така да пишува и во документот и нека издаде фискална сметка или потврда.
Ова му доаѓа исто како пазариш нешто во трговија,кое те чини 2000 денари,а на каса ти бара 3000 денари,или било која друга услуга, од една страна ова го сваќаме за нормално не се „буниме“- што не крадат само да се заврши работата,да се добијат документите,а од друга страна се буниме некаде ако не ни вратат кусур 5 денари,море имаше и во некоја тема што ги заокружуват оние 0,5 дени на 1 денар.
Одиш на бербер или флизер или на чевлар или кај бравар и услугата те чини 300 денари,а „еснафот“ ти бара 600 денари,
што зборови и пцоси ќе летаат а богами и клоци и боксови ама тоа е некој си мајстор-радник-аргат-роб,па удри по него,
е а овде не можете Нотарот е ДРЖАВА ВО Д...............

Требало да си побараш фискална , не може да ти наплати повеќе од што пишува на фискална.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&eventId=39878&egId=14

Седум дена во Кавадарци нема нотар. УЈП ги затвори четирите нотарски канцеларии во градот затоа што не го почитувале Законот за фискализација, немале апарати и не издавале фискални сметки.

...УЈП и без фискални сметки секојдневно може да ги контролира преку печатот што тие го ставаат на секој документ и кој содржи податоци за наплатената нотарска награда и таксените марки.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Деновиве заверував некој документи кај нотар,за вадење имотен лист за стан.
Однесов што побара од документација од мене,и побара 15.000 денари.
Си платив(не добив никаква потврда или фискална сметка),така работел и со
другите муштерии изгледа.Потоа рече дојди за 10-ина дена по документите.
По две недели ги земам документите готови,само ми ги подадоа и ај Чао.
Дома ги разгледувам и на крај на последниот лист-документ читам:
Нотарска награда -10.000денари. Во ред. И на еден печат стои такса 500 ден.
Во ред. Но каде отишле другите пари.Ви се случило ли и вас ова.
За тие пари некој работи половина месец,а некој и цел.
Кој ја одлучува цената на нотарската награда.Не за препис или заверка.
На пример за нов автомобил.прво ќе те одерат со промена на девизите,
потоа обавезно Каско,а потоа ти помагаат:Оди кај овој нотар завериго Каското.
И одиш и оп пак дерење до кожа.Таа заверка ќе те кошта 15.000 денари.
Пази некој процент земаат од вредноста на Колата,Станот,Земјиштето и т.н.
Во болдираното лежи зајакот...
Зошто наплатуваат според утврдена пазарна вредност на недвижноста...односно вредноста на нотарскиот предмет....
Секаде лапаат процент и во општина,доколку се работи за данок на промет,согласно ова и нотарот си одредува тарифа...
Е сега во случајот морало да ти се издаде фискална,треба да го пријавиш....(y)
Исто :гомце: е и со адвокатските маркички...
Сега ги заебаа адвокатите,зошто мора да ја пријавуваат секоја сума која ја добиваат од клиентот,не само приходите кои им следуваат од решенијата за трошоци издадени од судските органи.....
Порано беше рај...договори се со клиентот АКО ГО ДОБИЕМЕ ПРЕДМЕТОТ ДЕЛИМЕ ФИФТИ-ФИФТИ....плус овие пари,плус парите од трошоците.....
Башка сите пари шо им се исплаќаа не се оданочуваа...си наплаќаа пари од ракав....
Затоа и протестираат сега...им го ебаа филмот....тотално безредие владее....странките плаќаат а судките предмети се заглавени во правните лавиринти....адвокатите лапаа/т пари за секое рочиште и вака се тера многу време....
Еднаш треба да се воведи ред...да се знае зошто се дава услугата,да се наведи на писмено колку чини секоја услуга шо се пружа.....плус да се оданочи се....
Досегашниот систем е направен за да лапа пари од граѓаните...
Пред секое судење бараат задолжително плаќање на судската такса,а потоа предметите се шетаат од основен суд до апелација и назад.....
Граѓаните плаќаат,мора да платат зошто без пари ништо не се брка работа,а за возврат не добиваат многу...(под многу мислам на навремена услуга од нотари,адвокати,судови)...:tapp:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
a zošto plakate so Cash ??? .. ako plakaš so kartička može da dokažeš deka ne izdal fiskalna na taa cena... kolku znam notarite se fiskalizirani, neznam za onie od istočen bejrut :(
... dosega 3 pati prodavav/kupuvav kola, sam si kucav dogovor, zaverka 500mkd. ... a dubari ima kaj stan koga se kupuva od firma, notarite togaš bi trebalo da kontrolirat koga pravat solemnizacija dali e se po zakon, ama teško odi toa, posebno ako se povrzani so firmata
.. najnov primer, kupuvanje stanovi so vladinata akcija kupi kuka kupi stan... kaj nekoj firmi vo dogovorot ima Rok za izgradba ama nema nikakvi klauzuli za docnenje (penali, kamati), ima samo pravo na raskin na dogovor ako izveduvačot docni, što e pak vo sprotivnost so konceptot kupi kuka kupi stan... a bankite molčat, ne gi zanimalo ništo :mad:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
a zošto plakate so Cash ??? .. ako plakaš so kartička može da dokažeš deka ne izdal fiskalna na taa cena... kolku znam notarite se fiskalizirani, neznam za onie od istočen bejrut :(
... dosega 3 pati prodavav/kupuvav kola, sam si kucav dogovor, zaverka 500mkd. ... a dubari ima kaj stan koga se kupuva od firma, notarite togaš bi trebalo da kontrolirat koga pravat solemnizacija dali e se po zakon, ama teško odi toa, posebno ako se povrzani so firmata
.. najnov primer, kupuvanje stanovi so vladinata akcija kupi kuka kupi stan... kaj nekoj firmi vo dogovorot ima Rok za izgradba ama nema nikakvi klauzuli za docnenje (penali, kamati), ima samo pravo na raskin na dogovor ako izveduvačot docni, što e pak vo sprotivnost so konceptot kupi kuka kupi stan... a bankite molčat, ne gi zanimalo ništo :mad:
најпаметно - плати со картица и нека те украде да видам.. или на крај краева поабрај му фискална бе шо курац - должене тоа да го напраи или па речи му морам да ги оправдам парите за фирма се работи директорот ме праќа мора да му покажам фискална и чао.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
a zošto plakate so Cash ??? .. ako plakaš so kartička može da dokažeš deka ne izdal fiskalna na taa cena... kolku znam notarite se fiskalizirani, neznam za onie od istočen bejrut
Затоа што немаат читачи за картички. Барем јас не најдов нотар што има. Кеш беше единствена опција. Додуша фискална ми издадоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom