Нотарска награда - Уа лопови!

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.464
Поени од реакции
13.233
Деновиве заверував некој документи кај нотар,за вадење имотен лист за стан.
Однесов што побара од документација од мене,и побара 15.000 денари.
Си платив(не добив никаква потврда или фискална сметка),така работел и со
другите муштерии изгледа.Потоа рече дојди за 10-ина дена по документите.
По две недели ги земам документите готови,само ми ги подадоа и ај Чао.
Дома ги разгледувам и на крај на последниот лист-документ читам:
Нотарска награда -10.000денари. Во ред. И на еден печат стои такса 500 ден.
Во ред. Но каде отишле другите пари.Ви се случило ли и вас ова.
За тие пари некој работи половина месец,а некој и цел.
Кој ја одлучува цената на нотарската награда.Не за препис или заверка.
На пример за нов автомобил.прво ќе те одерат со промена на девизите,
потоа обавезно Каско,а потоа ти помагаат:Оди кај овој нотар завериго Каското.
И одиш и оп пак дерење до кожа.Таа заверка ќе те кошта 15.000 денари.
Пази некој процент земаат од вредноста на Колата,Станот,Земјиштето и т.н.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.928
Поени од реакции
4.676
Легална пљачка е тоа е тоа, па барем кога веќе те пљачкаат бар нека ти/си ја завршат работата како што треба ........... по тие врати човек ако тргне така е, ем со празен џеб, ем пак ништо не средено и не завршено како што треба !
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.655
Поени од реакции
6.126
Деновиве заверував некој документи кај нотар,за вадење имотен лист за стан.
Однесов што побара од документација од мене,и побара 15.000 денари.
Си платив(не добив никаква потврда или фискална сметка),така работел и со
другите муштерии изгледа.Потоа рече дојди за 10-ина дена по документите.
По две недели ги земам документите готови,само ми ги подадоа и ај Чао.
Дома ги разгледувам и на крај на последниот лист-документ читам:
Нотарска награда -10.000денари. Во ред. И на еден печат стои такса 500 ден.
Во ред. Но каде отишле другите пари.Ви се случило ли и вас ова.
За тие пари некој работи половина месец,а некој и цел.
Кој ја одлучува цената на нотарската награда.Не за препис или заверка.
На пример за нов автомобил.прво ќе те одерат со промена на девизите,
потоа обавезно Каско,а потоа ти помагаат:Оди кај овој нотар завериго Каското.
И одиш и оп пак дерење до кожа.Таа заверка ќе те кошта 15.000 денари.
Пази некој процент земаат од вредноста на Колата,Станот,Земјиштето и т.н.
Добродојде во клубот....кога ти викаа дома учи за паразит (Нотар, Пратеник, Министер, Советник, Промотор)...ти не...ќе учам за бравар како маршалот....епа тоа тие... сега ќе цапаш во кал....што би кажале прилепчани
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.961
Поени од реакции
4.862
Епа СУДОТ не чинеше еве сега со нотари чини, а не ли си приметил бе Анчо дека се се некој муцки од провинција, еден фотокопира друг мава печати трет заверува во книга, па како ќе си ја рани цела фамилија типот ако не те репне тебе 15000 денари ?
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.936
Чекај , те молам објасни го поимот нотарска награда навистина заглавив на тој дел се ми се помати во умот :) Стварно не разбирам :)
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.096
Поени од реакции
1.326
Чекај , те молам објасни го поимот нотарска награда навистина заглавив на тој дел се ми се помати во умот :) Стварно не разбирам :)
Да се наградат за заверката и печататот, исцрпна работа е тоа.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.232
Поени од реакции
2.308
анчо ова е старо старо прастаро.... пред 4 години извадив полномоштво за возење кола на нотар во чаир кај ИМЕР ЗИБЕРИ - ме кошташе 600 денара исто ко тебе случај ни фискална ни бутур.. си платив се поштено доле гледам НОТАРСКА НАГРАДА 100 ДЕНАРА... наздравје бричење - нотар е дефинитивно најубава позиција! цел ден си во канцеларија парите сами доаѓаат кај тебе...


пример - за купопродажен договор - ако ти го куцаат они 600 ако го донесеш то 300... значи + 300 денара ти земаат зашто се потрошиле лист хартија кој е реално 0.50 денари и 0.5 грама тонер што не се ни пресметува колку дени е заштто е преефтин.... - епа поубаво здравје!
 
E

emission

Гостин
Еве правилник од 2007 година. Не би требало сега да има голема разлика. Ова е за нотарските акти.

http://www.notarbrasnarska.mk/documents/pravilnik_notarska_tarifa.pdf
--- надополнето: 30 јануари 2013 во 06:45 ---
Еве правилник од 2007 година. Не би требало сега да има голема разлика. Ова е за нотарските акти.

http://www.notarbrasnarska.mk/documents/pravilnik_notarska_tarifa.pdf
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.494
Поени од реакции
3.323
Koи имбецилски работи ги има во државава тоа е ненормално, да се награди што ставал печати :facepalm:малце му е тоа што ќе ти го земе уште да се награделе
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.386
А кога ќе слушнете лично од нотар дека малку им се парите како реагирате? Мали се наградите Леандра, незнам како ќе издржиме. Велам барајте зголемување, мали се стварно.Треба по 60 000 ден заверка да биде, за да не се жалат.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.307
Јас го отереав у П.М еден од овие копуциве дерачки кога купував стан, ајде што ме распраќаше ваму таму два дена да собирам документи на крај ми вика дали ги проверив документите и дали се е во ред.
Нормално дека ги проверив кога треба да му набројам мало богатство на некого, ама кога му се развикав дека тоа е негова работа, а не моја. Па го прашав зошто зема 100 евра провизија, за да мавне само печат и потпис?
Му кажав да оди по ред на сите документи и да ги исчита за да виде дали е се во ред, пред да потпише.
Па ајде почна да ме смирува и објаснува дека тие пари одат за државата итн, па ги провери документите.
Кај нас нотариве во селово гарантирам дека прават повеќе пари од претседателот на уставен суд.
Мислам забележително е тоа од причина што воопшто не се штедат во хедонизмот, куќи од преку 500 К, по неколку автомобили во гаража и гледаат по две три фамилии со бизнисот.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.464
Поени од реакции
13.233
НЕКА БИДЕ-НЕКА БИДЕ, и 60.000 и 161.000 наградата,
за услугата кај нотарот (лоповот) ама за тоа така да пишува и во документот и нека издаде фискална сметка или потврда.
Ова му доаѓа исто како пазариш нешто во трговија,кое те чини 2000 денари,а на каса ти бара 3000 денари,или било која друга услуга, од една страна ова го сваќаме за нормално не се „буниме“- што не крадат само да се заврши работата,да се добијат документите,а од друга страна се буниме некаде ако не ни вратат кусур 5 денари,море имаше и во некоја тема што ги заокружуват оние 0,5 дени на 1 денар.
Одиш на бербер или флизер или на чевлар или кај бравар и услугата те чини 300 денари,а „еснафот“ ти бара 600 денари,
што зборови и пцоси ќе летаат а богами и клоци и боксови ама тоа е некој си мајстор-радник-аргат-роб,па удри по него,
е а овде не можете Нотарот е ДРЖАВА ВО Д...............
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.616
Поени од реакции
1.873
Anco
Си налетал на расипано јаболко. Тоа што не ти дал фискална, е казниво по закон. Имаш надлежни институции, пријави го. Најмалку што можеш е да гo пријавиш во нотарска комора. Имаше и бесплатен број на кој можеш да се јавиш ако некој не ти издаде фискална, не само за нотарите, него и општо.
Еве кај можеш да ја контактираш комората. Кажи им што се случило па кажи ни што ти рекле.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.494
Поени од реакции
3.323
Anco
Си налетал на расипано јаболко. Тоа што не ти дал фискална, е казниво по закон. Имаш надлежни институции, пријави го. Најмалку што можеш е да гo пријавиш во нотарска комора. Имаше и бесплатен број на кој можеш да се јавиш ако некој не ти издаде фискална, не само за нотарите, него и општо.
Еве кај можеш да ја контактираш комората. Кажи им што се случило па кажи ни што ти рекле.
И што ако го пријави , ќе најде тој луѓе и ќе си средат работа , а после @Anco да не го натераат да плати дупло .Никако не си ова е мрдната држава.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.039
Поени од реакции
2.124
Епа СУДОТ не чинеше еве сега со нотари чини, а не ли си приметил бе Анчо дека се се некој муцки од провинција, еден фотокопира друг мава печати трет заверува во книга, па како ќе си ја рани цела фамилија типот ако не те репне тебе 15000 денари ?
Муцки од провинција? Шо ти значи тоа?
 
На врв Bottom