Норвешка сака да и подари планина на Финска

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Maturant666, 18 декември 2015.

 1. Maturant666

  Maturant666

  Член од:
  4 јуни 2015
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  49
  http://edition.cnn.com/2015/12/18/europe/norway-mountain-gift-finland/index.html

  Група на норвешки граѓани покренале кампања за промена на државните граници, барајќи да се отстапи еден планински врв на Финска како подарок за нејзината 100 годишнина, иако станува збор за мала територија сепак е интересно, каде за разлика од кај нас на балканот крв би паднало за вакво нешто :)
   
  На Borg_Drone, Elena Salvatore, Ilumious и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. whatto

  whatto

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  1.648
  Допаѓања:
  4.825
  Нема ништо чудно ние и ја подаривме цела западна македонија на нашите браќа ...
   
  На Igorcemk, Gogi-ManUtd, Donald Sikert и уште 19 други им се допаѓа ова.
 3. The_Red1

  The_Red1 значи фактички

  Член од:
  18 септември 2009
  Мислења:
  4.156
  Допаѓања:
  4.745
  Нцук.
  Едно е да ти ја земаат друго е да им ја подариш.

  За демаркацијата со Косово (повторувам, демаркацијата) ембарго имаше ако не грешам, а не планина ќе сме дале/ќе ни даделе.
   
 4. Maturant666

  Maturant666

  Член од:
  4 јуни 2015
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  49
  Не би било лошо некој од нашиве соседи да ни даде (врати) некоја наша територија.
   
  На Gosh, Curious и cige им се допаѓа ова.
 5. PsychoalieN

  PsychoalieN Омлет мастеР

  Член од:
  12 јули 2009
  Мислења:
  1.615
  Допаѓања:
  1.349
  Аха со задоволство би ни вратиле се што е наше дури и би не прашале дали сакаме малце повеќе, некој рид плус. Соседи... со Бугарија потпишавме договор за добрососедство иако не ни го признава јазикот, Грција не обвинува дека сме имале територијални претенции кон нив , Србија почна да ни го потпикува за Косово, Албанија не не признава ни како држава ни како нација... Тие горе ќе си подаруваат и планини и територии затоа што ниту Шведска ниту Норвешка, Финска, Данска не виделе војна повеќе од два века, за разлика од нас.
   
  На Идиот на Социјализмот му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  651
  Kolku sto se sekavam nie na Hunzute im podarivme zemjiste.
   
  На arakenx му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Clen 7

  Clen 7 Од Форумот

  Член од:
  5 јуни 2007
  Мислења:
  2.840
  Допаѓања:
  357
  И Грција сакала исто за нашата 100 годишнина да и подари остров на Норвешка.
   
  На Ilumious, Colt Willcox и filoksenos им се допаѓа ова.
 8. filoksenos

  filoksenos

  Член од:
  23 март 2011
  Мислења:
  784
  Допаѓања:
  592
  Вие па сега многу сакате, што да ви подарат муфтаџии едни... Кога летувате на Јадранот - на нашето море си бевме, Кога летувате на Егејско - исто. А се лутите што Бугарите одат на нивниот Охрид.

  Sent from my 6036Y using Tapatalk
   
 9. Goxyto

  Goxyto #FinoAllaFine

  Член од:
  31 јануари 2010
  Мислења:
  2.469
  Допаѓања:
  2.422
  Кајгана. Место каде шо у секоја тема мора да се најде причина за лошите односи со нашите соседи. Дали тоа било Косово, Србија, Албанија, Бугарија или Грција. Никој не се обидува да даде свое мислење за темава.
  Мислење за тоа зошто Норвешка и' останува дел од својата „територија“ на Финска.
  Зошто у наводници?
  Затоа шо таа територија е уџум далеку. I haven't made my research, yet, али мислам дека у близина на тој дел шо го нудат на Финците, нема некое населено место. Значи тоа место е пусто. Планина. Планински врв. Кому му е потребен тој дел, реално? Никому. У близина нема поголема населба, како шо е Пониква - Кочани, Шапка - Тетово, Пелистер - Битола и други кај нас. Така да трошоците за да се отиде горе и да се одржува тоа место најверојатно се доста високи. Сеа ќе улета некој и ќе каже ама Норвешка богата, нафтата е на народот ау бау... Сè океј тоа ама па.
  Како и да е, ние, како МАЌЕДОНЦИ, оваа вест треба да ја сфатеме како новост и случка која се случува у светов. Ама, за жал, нема тоа да се случи туку ние мора и преку овој настан да најдеме зошто Грците ни сметаат.

  :roker:
   
  На Curious му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Curious

  Curious пичкин дим

  Член од:
  24 јули 2007
  Мислења:
  1.612
  Допаѓања:
  1.815
  Абе сите тие само чекаат да наполниме стогодишнина од независност и сите територии ќе ни ги вратат :D
  Ајт ти, ене ја кај е 2091.
   
  На filoksenos му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Strider

  Strider

  Член од:
  28 мај 2008
  Мислења:
  3.234
  Допаѓања:
  4.097
  За стогодишнината од поделбата на Македонија ни ги вратија окупираните територии, а за стогодишнината од осамостојувањето на Македонија ќе ни ги дадат сите територии Александар шо ги освоил.
   
  На Branchez и Curious им се допаѓа ова.
 12. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.482
  Допаѓања:
  3.790
  Не верувам дека ќе дочекаат нашите потомци таков настан, можеби ќе спомнат дека требало на тој и тој ден да има таков настан, доколку останела како држава.
   
 13. Клипче

  Клипче asd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  10.400
  Допаѓања:
  24.016
  Norveska mene da mi podari profi rabota i stan cim e tolku darezliva nema da e losho xD
   
  На Рудници и, wot, ILIJA_NEO и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. Samurai_Sk

  Samurai_Sk Гостин

  Балкан, омраза невидена само се прашувам еве да речеме ке ги бркаме албанците, србите, ромите ке останеме само ние ке почнеме меѓусебно да се тепаме сме наушени животот да го сфатиме омраза за жал, дечково дава информација за нешто позитивно одма темава оди во друг правец за секој тема мора фобијата наречена албанци да биде вмешана.
   
 15. Riki_AMG///

  Riki_AMG/// Kajgana's Heroj Ulice

  Член од:
  28 ноември 2010
  Мислења:
  2.679
  Допаѓања:
  1.734
  Дури чудно да ти падни кога ќе прочиташ вака....

  Јас навикнат одсабајле
  пуштам ТВ "СДСМ криминал" "ВМРО-МВР" "Грујо-Хитлер" "Заев-Сорос"

  Ајде си викаш нема аир од ова дај да видам на интернет шо има нешто Фејс, Вести ова она и пак...

  "ИСИС со закана за Балкан" "Нукеларка на Турција" "Новото оружје на Путин (ВИДЕО)" "ИСИС обезглави вработен на бензиска пумпа (ВИДЕО +18).

  и наеднаш читаш вакво нешто и си викаш па овие не се салам се собрале и ќе се прават добри кога онака цел свет е отиден на лошо. Не ги личи искрено подобро ќе беше да направат петиција да им земат земја некоја која била нивна пред 100.000.000 години.
   

Сподели преку: