Ножеви

Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Браво за изработката, супер нож. Ако можам добро да видам на сликата, има и втор бевел. Дали е сечивото твое дело или само рачката ја правеше? Ако е твое дело, зошто не го остави чисто сканди?
 
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Браво за изработката, супер нож. Ако можам добро да видам на сликата, има и втор бевел. Дали е сечивото твое дело или само рачката ја правеше? Ако е твое дело, зошто не го остави чисто сканди?
Blagodaram ! Moja izrabotka kompletno e nozot .Vsusnost site nozevi sto gi pravam se kompletno moja izrabotka . Celikot e OD T serijata na HSS celici . T3 HSS , mnogy , mnogu redok celik .....vsusnost nevozmozno da se najde deneska .Ima 1.1 % carbon i 3% vanadium vo sebe ...Imam od ovaj celik uste samo za uste nekolku nozevi ...steta !!! Da, ima i vtor bevel ama bi go narekol mikro bevel /okolu 0.10mm e /Losa slika , odsjaj od svetloto na bevelot e .Secivoto e bruseno od dvete strani skoro do nula ..nesto kako dolgo upotrebuvan noz a ne naostren ..tapo secivo i potoa naostren po 18 stepeni od strana .A taka resiv zatoa sto e polirano secivoto , ako odev cisto scandi bi bilo nezgodno za povtorno ostrenje ,bi se upropastil ogledalo finishot ...Se razbirame , taka ?
Posle tri turi kako ovaa na slikata na delkanje na 5 santimetri okrugla varena buka /za namestaj / se uste cisto brice ili sece hartija od telefonski imenik .

ZA prv pat ce probam da napravam soodvetni futroli za ovie puukko nozevi ............Komplicirana i bavna rabota , ama ajde da probam .Inace maka macam za koza , znae nekoj kade moze da se nabavi kvalitetna koza vo Makedonija ??


 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Друштво, кај може да се најдит Опинел 10 или 12 нож во Македонија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom