Ножеви

Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Најдов едно интересно мало ловечко ноже. Вкупна должина 18cm. Со малку чистење и шмирглање испадна многу убаво. Лесно го наоштрив до бричење:).
1.jpg 2.jpg 3.jpg
Има ознака SISA, па ме интересира дали некој знае за овој производител нешто повеке.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Фирмата не ми е позната.
Интересно името на фирмата секако :D .
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Моето второ искуство со компанијата. Ги контактирав за федерчињата што ми се скршија, и после 2-3 недели (што е многу за нив) ми вратија:

Прв мејл:

Thank you for contacting Benchmade Knife Company.

I have placed the request for you. Please allow 2-4 weeks for processing and international delivery.

Please let me know if you have any questions, or feel free to contact me directly in the future if you need anything else.

Втор мејл, после враќање од моја страна:

You should be receiving a parcel with 2 pairs of omega springs for both the knives you requested. Please let me know if you need any other assistance.


Thank you,

Трет мејл: Му побарав да ми пратат и split arrow pocket clip:

I have those clips coming out as well. Please let me know if you need any other assistance.


Thank you,


Фала Бенчмејд :). Сериозна фирма, гаранција и грижа за корисници 10/10, башка ништо не плаќам за делови и поштарина ;).
Ете, ќе порачам бенчмејд....одамна ќе имав ако продолжеа да го прават мини дежаву-то. Тоа убавото синото ноже ќе биде кај мене до пред НГ ;) .

И ќе им побарам омеги да ми пратат да си ги имам резерва.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ете, ќе порачам бенчмејд....одамна ќе имав ако продолжеа да го прават мини дежаву-то. Тоа убавото синото ноже ќе биде кај мене до пред НГ ;) .

И ќе им побарам омеги да ми пратат да си ги имам резерва.
Преку нивната страна порача или? Како и да е, побарај му, нема никаков проблем да ти направат. А кој модел го порача?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Преку нивната страна порача или? Како и да е, побарај му, нема никаков проблем да ти направат. А кој модел го порача?
Преку knivesshipsfree.com .
Малото сино=535 bugout :) .
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Еве три нови традиционални:

20190730_180324.jpg

1. Hartkopf peanut (не класичен) - рачно изработено ноже
2. Victoria officier - модел од 1950-60 година
3. Case xx Sodbuster CV -(малиот) - првиот амерички традиционален во мојата колекција, благодарение на еMilanist
 
Член од
27 јули 2012
Мислења
80
Поени од реакции
66
Сакам да купам Opinel, гледам има stainless steel и carbon steel. Препорака?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Сакам да купам Opinel, гледам има stainless steel и carbon steel. Препорака?
Карбонскиот полесно се остри и поубаво сече, ама ќе потемни.
Стаинлес е отпорен нема да потемне (отпорен е на корозија) ама затоа малку почесто ќе го остриш.
Има кај нас опинел?
 
Член од
27 јули 2012
Мислења
80
Поени од реакции
66
Не знам за кај нас, јас Германија сум моментално ако најдам сакам да земам.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Moze da mi kaze nekoj najdobar nacin kako da naostram noz da bide ostar kako zilet ? Kako vie gi ostrite vasite nozevi ako moze nekoj da spodeli iskustvo i kako e najevtino i najdobro da se naostre noz ?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Со водени шмиргли гранулација 600-800-1200-2000-3000 на рамна подлога или на тврда гума па на строп.
А за движењата и аголот youtube ќе ти помогне. Sharpening knife with wet-dry sandpaper се зборовите.
Јас додуша во последно време користам камења за острење, ама тоа не е ефтината опција.
 
Член од
5 август 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Dali moze nekoj da predlozi kade moze da se najde soliden LEGALEN noz do 500 denari max ?? fala odnapred
 

Kajgana Shop

На врв Bottom