Ножеви

Член од
12 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
051D2178-4EC4-415A-9E05-C1EAF9D52C0D.jpeg C2698EA8-43A2-42D0-86E3-C20F0C38690E.jpeg
Колку би коштало вакво нешто да се изработи? Без дрвена рачка како првата слика, отприлика.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199




Од Макпетрол имаа промоција на Richardson Sheffield.

https://makpetrol.com.mk//Multimedia/Pdf/Flaer-Promocija_RSheffield.pdf

Не сум познавач на ножеви, но ме фасцинираат џебните мултифункционални на vicrotinox. Кеиф ми прават два модела: Hiker и Farmer но и двата се со чекање по 60 дена и затоа не сум ги порачал а и не сум во Скопје да ги разгледам на Vicrotinox за да ги споредам.

Кога го видов на флаер ај реков ќе го земам pocket knife multitool.

Имаат напишано 898 денари (што може да е и напумпана цена) на која со користење на 20 верна поени се купува за 359 денари што е смешна цена :)

На него има ноже со соголувач за жици, ножички, отварач со штрафцигер, отварач за конзерви, крстач, отварач за вино и турпија.

Убаво е репрезентативно спакувано.

Не можам да споредам зошто не сум корсител вакво ноже :)

Сликата од верна картичката не е за реклама туку за да се согледа пропорцијата и димензиите.

Е сега кој се овие Richardson Sheffield поима немам, на интернет пиши дека биле од шефилд но се купени од амефа (холандија).

На кутивчето пишува дека се произведени во хонг конг.

Од прв поглед (судејќи по сликите на викторинокс каде се е компактно искористено) ова ноже има поголеми димензии.

Дали тоа што е цело црно ќе значи дека ќе се лупи? не знам :)

Изработено е од метал и делува убаво во рака и е одлично за фиџет :)

Постот го пишувам затоа што знам дека има колекционери кој купуваат и тоа што им треба и тоа што не им треба па да го имаат на памет. Ако некој го купи увабо е да го спореди со некој викторинокс.

Знам дека пред време имаше гербер (беар грилс) во лукоил но ако не се лажам пишувано е дека се преценети.

п.с. кај нас мислам дека никој не ги продава иако имаме дистрибутер :)
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
ако имаш некој друг направи споредба.

јас имав од пред многу години за матура поклон со парфем заедно, кинеско, нема со што да го споредам :)

п.с. барем за нешто да се најдат поените од верна :)
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813




Од Макпетрол имаа промоција на Richardson Sheffield.

https://makpetrol.com.mk//Multimedia/Pdf/Flaer-Promocija_RSheffield.pdf

Не сум познавач на ножеви, но ме фасцинираат џебните мултифункционални на vicrotinox. Кеиф ми прават два модела: Hiker и Farmer но и двата се со чекање по 60 дена и затоа не сум ги порачал а и не сум во Скопје да ги разгледам на Vicrotinox за да ги споредам.

Кога го видов на флаер ај реков ќе го земам pocket knife multitool.

Имаат напишано 898 денари (што може да е и напумпана цена) на која со користење на 20 верна поени се купува за 359 денари што е смешна цена :)

На него има ноже со соголувач за жици, ножички, отварач со штрафцигер, отварач за конзерви, крстач, отварач за вино и турпија.

Убаво е репрезентативно спакувано.

Не можам да споредам зошто не сум корсител вакво ноже :)

Сликата од верна картичката не е за реклама туку за да се согледа пропорцијата и димензиите.

Е сега кој се овие Richardson Sheffield поима немам, на интернет пиши дека биле од шефилд но се купени од амефа (холандија).

На кутивчето пишува дека се произведени во хонг конг.

Од прв поглед (судејќи по сликите на викторинокс каде се е компактно искористено) ова ноже има поголеми димензии.

Дали тоа што е цело црно ќе значи дека ќе се лупи? не знам :)

Изработено е од метал и делува убаво во рака и е одлично за фиџет :)

Постот го пишувам затоа што знам дека има колекционери кој купуваат и тоа што им треба и тоа што не им треба па да го имаат на памет. Ако некој го купи увабо е да го спореди со некој викторинокс.

Знам дека пред време имаше гербер (беар грилс) во лукоил но ако не се лажам пишувано е дека се преценети.

п.с. кај нас мислам дека никој не ги продава иако имаме дистрибутер :)
Лично е за поклон за некој не-разбирач на ножеви, инаку реално е ѓупско.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Хаха,се сложувам со тебе.

Искрено тоа е фаза од купување низ која сите минуваме ефтино,кинеско,интересно што изгледа,јак бренд што е ѓубре за на крај да разбереме што навистина вреди и секој низ тој процес минува.

Ако ништо друго си научил што можеш за 360 денари да добиеш и здравје понатаму кога ќе набавиш нешто навистина добро ќе го цениш повеќе бидејќи ќе ја осетиш разликата.
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
109
Поени од реакции
18
ако имаш некој друг направи споредба.

јас имав од пред многу години за матура поклон со парфем заедно, кинеско, нема со што да го споредам :)

п.с. барем за нешто да се најдат поените од верна :)
Pogolemiot e poOk kvalitet. U nivo na gerber(ako gerber e referentna vrednost na sredno slab kineski proizvod) 990 den e so verna, ke zavrsi nekoja rabota
 

Attachments

Член од
17 октомври 2017
Мислења
31
Поени од реакции
60
Moja izrabotka - gotvacki noz 20190531_195304.jpg [DOUBLEPOST=1559460692][/DOUBLEPOST]Prodavam secivo moja izrabotka po model NKVD Finki - Rusija 20190531_200908.jpg 20190531_200836.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Окапито го купив од еден пријател 600 ден. Многу лесно се остри и држи острина долго. Пенито е интересно ноже, имам уште едно, многу постаро. Ова е некое рекламно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom