Ножеви

Член од
9 јули 2006
Мислења
17
Поени од реакции
6
bojadva и Волф е иста личност, преку tapatalk ме најавува како Bojadva...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Овие ножеви вака гледани од фотка не ми личат на нешто многу квалитетни/скапи. Остај ти тоа 800евра што има на лифлетот, и ти можеш да ги огласиш колку сакаш па може и ќе се најде купувач за твојата цена, пазарот е непредвидлив.
Квалитетни кујнски ножеви реетко да ги најдеш вака спакувани во најлончиња и со актовка, уште и „сто комада“ ставиле и од Австрија, да беа барем од Гереманија. Потоа печатот на сечивата... крш. Аголот на оштрење исто така укажува на ефтин производ. За повеќе треба да се пробаат, квалитетен нож веднаш се познава, прво по финишот, аголот на оштрење, звукот што го дава кога ќе го потчукнеш, типот на челик (ефтините или не се означени или имаат некое генеричко име како stainless, inox, nirosta... што е различна ознака за нерѓосувачки челик)
Имаше во тинекс пред некое време акција ножеви бергхоф мислам со купони и беа од 200 до 600. И беа изненадувачки добри во однос на челик/калење, единствено рачките им беа предебели. Ако случајно си купил од тие, спореди ги со твоите па процени си.
Rostfrei пишува на нив. Инаку да, размислував и можно е тоа 849 евра да е онака ради маркетинг ставено. Гледам од позади на проспектот пишува дека само куферот вредел 200 евра, а ножевите без куфер 700 и нешто, па сега демек во комплет 850.. Што и баш не ми е веројатно, куферот е добар ама не ми делува како 200 евра :)

Иначе малце контекст, комплетов го имам од баба ми. Била да фрла ѓубре и некои двајца ја застанале и ја прашале дали е пензионерка, кога одговорила потврдно и ги подариле ножевиве, демек многу скапа и квалитетна роба ама завршил некој саем и овие примероци им останале па решиле да ги искористат за промотивни цели и да ги раздадат на рандом луѓе. Кога ми текна на ова најмногу почнав да се сомневам дали стварно била толку среќлија некои непознати луѓе на улица туку така да и подарат роба вредна над 800 евра :).
 
Член од
9 јули 2006
Мислења
17
Поени од реакции
6
Rostfrei пишува на нив. Инаку да, размислував и можно е тоа 849 евра да е онака ради маркетинг ставено. Гледам од позади на проспектот пишува дека само куферот вредел 200 евра, а ножевите без куфер 700 и нешто, па сега демек во комплет 850.. Што и баш не ми е веројатно, куферот е добар ама не ми делува како 200 евра :)

Иначе малце контекст, комплетов го имам од баба ми. Била да фрла ѓубре и некои двајца ја застанале и ја прашале дали е пензионерка, кога одговорила потврдно и ги подариле ножевиве, демек многу скапа и квалитетна роба ама завршил некој саем и овие примероци им останале па решиле да ги искористат за промотивни цели и да ги раздадат на рандом луѓе. Кога ми текна на ова најмногу почнав да се сомневам дали стварно била толку среќлија некои непознати луѓе на улица туку така да и подарат роба вредна над 800 евра :).
:pos: шта речи, а не заплакати.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Не ти препорачувам карбон, многу е тенко нивното сечиво кај 6-ката така да служи најмногу за храна, а за храна најдобро е инокс. сум сечел овошје и зеленчук со карбон и го остава оној карактеристичен мирис, а го имам пробано и на дрво и се оштетува, тенко е. значи освен ако не сечеш само сланина пршута и салама (за овие е закон), заборави го.
Ти препорачувам копија на мала себенза, ептен е практична и ефтина.
Карбонот е закон работа. Јас имам 8мица Опинел и многу сум задоволен, само што не го продавам бидејќи ми е подарок.
@budget bugout
http://www.ebay.com/itm/OPINEL-N-8-EN-ACIER-HAUTE-TENEUR-EN-CARBONNE-CANIF-/302152188641?hash=item4659ac82e1:g:iFEAAOSwEeFVIQFV
Пред некое време имаше и од Грција со 1-2 усд поштарина, само неможам да најдам, а инаку сега за сега од Франција (линкот) е најефтино, само лотарија е на зарината што ќе направат...
 
Член од
9 јули 2006
Мислења
17
Поени од реакции
6
Карбонот е закон работа. Јас имам 8мица Опинел и многу сум задоволен, само што не го продавам бидејќи ми е подарок.
@budget bugout
http://www.ebay.com/itm/OPINEL-N-8-EN-ACIER-HAUTE-TENEUR-EN-CARBONNE-CANIF-/302152188641?hash=item4659ac82e1:g:iFEAAOSwEeFVIQFV
Пред некое време имаше и од Грција со 1-2 усд поштарина, само неможам да најдам, а инаку сега за сега од Франција (линкот) е најефтино, само лотарија е на зарината што ќе направат...
А бе го поштувам јас карбонот, од џебните пола ми се карбон, а од фиксните 80%. Муабетот ми беше за овие помалите опинели 5-6-7, тенки се многу и скоро неупотребливи за делкање, резбање и слично, така да остануваат за храна, а кога си на излет, планина што ќе сечеш со опинел освен некое јаболче, крушка, салатка... е тука избегавам карбон, ги замирисува. а поготово челикот на опинел лесно рѓа, има некои што се поотпорни и пак колку толку не ја замирисуваат. имам и број 9, тоа е веќе подебело сечиво, поиздржливо.
@budget bugout не брзај, многу си млад и имаш време, како што си почнал за кратко ќе имаш голема колекција. а колекционерството е спорт за нас постарите што немаме многу време за вистински активности. јас на твои години имав едно безимено ноже ама затоа шетав многу, планинарев и тоа ми беше доволно.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ако мене ме прашаш, ако сака и од дијаманти да е правено сечилото, ако е холоу грајнд, би го продал, многу ги мразам.
 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
58
Поени од реакции
3
Decki da ve prasam za nekoe evtino drvo so svetlo kafena nijansa i isto od kade vo skopje moze da nabavam materjal za nintnite na nozot (pins) od mesing i supliva cevka od mesing za lanyard hole.
Vi blagodaram.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Decki da ve prasam za nekoe evtino drvo so svetlo kafena nijansa i isto od kade vo skopje moze da nabavam materjal za nintnite na nozot (pins) od mesing i supliva cevka od mesing za lanyard hole.
Vi blagodaram.
...кај некој кој има мал фин дребонг да си ги направиш од шипка месинг со мал дијаметар, не верувам дека кај нас некој некаде продава. За дрвото што спомна зошто ефтино дрво?? за рачки не ти треба многу, на на крајот на улицата со дуќани кај Лепенец имаш стовариште со егзотично дрво , одамна не сум поминал таму , се надевам уште постои...
 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
58
Поени од реакции
3
ne e problem za drebong ke najdam koj ima za sipka od mesing kaj da najdam, a za drvo se odluciv so maslinka samo da znam kade da najdam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom