Ножеви

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од PrinceVegeta, 17 декември 2010.

 1. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ..не е ли овој дамасстил само бренд ..назив.. за челик инспириран од историски познатиот дамаски челик(Градот Дамаск), но изработен со сосема друга технологија или нешто грешам??? На страна што Швеѓаните се познати по челик за секири, мечеви и ножеви уште од викиншките времиња, бидејќи железната руда во Скандинавија била поконцентрирана од другите познати во тоа време , а нивните ковачи порано ја откриле техниката како од железо , кое е меко... се добива јагленороден челик...
   
 2. leol

  leol

  Член од:
  15 август 2014
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  13
  Posiroka e malku prikaznata, pocnuva od Indija za damaskus secilata...inaku deneska toa e voobicaeno ime za site secila koi se napraveni na toj nacin, a fabrikata vo Svedska se vika Damasteel i koristi najsovremena tehnologija i celici moram da kazam, a imeto e inspirirano od istoriski fakti.
   
 3. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  697
  Допаѓања:
  522
  Да бидеме искрени, но Индија и Јапонија се далеку назад од северните народи. Е сега незнам точно кои народи биле, мислам дека се скандинавците во период од на Ацето времето. Тие ги правеле слично како ,,модерниот'' дамаск што го правеле Јапонците за катаните. Тие прво ги правеле сендвичи (stainless, carbon, stainless, carbon) па наместо да ги поклопат едно врз друго, тие ги сукале/вртеле како сајла, па после пак ги ковале додека не се сплесни парчето, па пак го сукале во истиот правец и тн. така го правеле многу поеластичен и од катаните и од другите дамаск мечови. Lindybeige од јутјуб имаше едно видео во врска со тоа, само незнам точно кое беше.
  Можеби и ова беше, сега немам многу време да го прегледам, исто го пропорачувам овој канал за љубителите на историја, историски оружја, војни итн.
   
 4. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ......во времето на ацета царувал бакарот и бронзата :) железо имало многу малку , ако не и ич. Првпат во овој дел на светот јагленороден челик се јавува кај ковачите од нордиските народи дефинитивно, но тоа е веќе во новата ера . Се сеќавам на еден текст од пред мноогу години каде се шпекулираше дека легендарните сечива од Дамаск се добиени од количина материјал од метеорска карпа и дека затоа во еден момент и се потрошиле.., а останала легендата за изгубената тајна како се кова тој челик. И тој се разликува од Кинескиот-Индискиот челик, а кој колку знам го копираат многумина сличен , но никој досега не го добил ист.... Добриот челик на север се должи на квалитетот на рудата и ден денес таму и на северот на русија се најквалитетните наоѓалишта со ептен висок процент на железо..Интересни се Улфберхт долгите мечеви , но тие се веќе 10-11 век .ги има само 170 познати , а веројатно и не многу над таа бројка се исковани...
   
 5. abrako

  abrako

  Член од:
  19 февруари 2010
  Мислења:
  358
  Допаѓања:
  578
  Нешто од есента минатата година ..перфектен нож, фала на мајсторот :aplauz:
  челик 1.2379 ,рачка - бела микарта.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На Klin, EDCer, eMilanist и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Последниот Мохиканец

  Последниот Мохиканец Командат -ај лав ју

  Член од:
  3 февруари 2007
  Мислења:
  273
  Допаѓања:
  58
  Не разбирам зошто е онај полукруг под сечилото(наменски или изглед).
   
 7. abrako

  abrako

  Член од:
  19 февруари 2010
  Мислења:
  358
  Допаѓања:
  578
  Специјално за ова полукруг нема конкретен термин. се прави со цел полесно острење на сечилото до самиот му заден крај но некои му викаат ЧОИЛ.;) - види - 22 и 24
  [​IMG]
   
  Последно уредено: 17 февруари 2017
  На eMilanist му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Последниот Мохиканец

  Последниот Мохиканец Командат -ај лав ју

  Член од:
  3 февруари 2007
  Мислења:
  273
  Допаѓања:
  58
  Епа значи наменски е, дизајнот е топ со една мала забелешка посакувам поголема кочница(под чоилот)
  Памтам во џентлменските двобои без таа кочница си мртов човек-хахахахахахахахаххах
   
 9. AceCaleb

  AceCaleb Деспот на Адот

  Член од:
  31 декември 2007
  Мислења:
  4.332
  Допаѓања:
  6.872
  @abrako Многу убав нож. Колку те чинеше?
   
 10. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.030
  Допаѓања:
  1.015
  Verojatno mislis na odbojnikot. Toj nema nekoja posebna prakticno uloga osven estetska.
  A choilot e za polesno ostrenje I e dobrodojden sekogas.

  Kakva vrska imaat dvoboite so odbojnicite na nozevite?
   
 11. Последниот Мохиканец

  Последниот Мохиканец Командат -ај лав ју

  Член од:
  3 февруари 2007
  Мислења:
  273
  Допаѓања:
  58
  Не си ме разбрал, немаат никаква врска(шала е).
   
 12. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  697
  Допаѓања:
  522
  Ако мене ме прашувате, јас не сакам чоилови. Бидејќи ако сакам нешто брзо да исечам (платно, конец и сл.) материјалот влегува во него и се закачува (најчесто на pull-cutting), а ако е рамно сечилото без чоил, материјалот само се лизга од тапото се додека нели не допре до остриот дел, само мое мислење.
   
  Последно уредено: 18 февруари 2017
  На Последниот Мохиканец му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  242
  Мислење за ова?
  DSCN3614.JPG
   
 14. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  697
  Допаѓања:
  522
 15. budget bugout

  budget bugout

  Член од:
  24 февруари 2016
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  2
  dali nekoj poseduva nekoj voen noz dali od jna ili od bilo koja zemja ako moze da stavi sliki
  --- Споено дупло мислење, 19 февруари 2017 ---
  dali nekoj poseduva nekoj voen noz dali od jna ili od bilo koja zemja ako moze da stavi sliki
   

Сподели преку: