Ножеви

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Хмм, можеш и лажица да наоштриш да бричи. Работата е колку ќе ја држи оштрината. Кујнските ножеви генерално не држат многу долго (освен некои ама тие се друга класа и цена) ама затоа постои масат, ги поминуваш пред употреба и оштри се.

За ножот од братство Охрид, јас купив неколку во продавницата на фабриката пред неколку години, беа 500 денари, а толку и вредат, лош финиш, калењето им е хит & мис. Пишува дека е 440ц ама или се скроз утнати при калење (меки се ко путер ;) или не се од 440ц.

Sent from my Mi 4c using Tapatalk
сите ножеви на Братсво , а мислам дека ги имаше 3 различни модела, имаат две верзии, онаа од серијата за нарачателот и онаа од афтершокот..отпосле произведени , на кои се забележуваат фушерации. Ако си ги купил у дуќанот за ликвидациона роба..би требело да си купил преостанати рестлови од втората група..
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
сите ножеви на Братсво , а мислам дека ги имаше 3 различни модела, имаат две верзии, онаа од серијата за нарачателот и онаа од афтершокот..отпосле произведени , на кои се забележуваат фушерации. Ако си ги купил у дуќанот за ликвидациона роба..би требело да си купил преостанати рестлови од втората група..
Да од таму ги купив. А како ќе познаеш од која тура се? Или тие за нарачателот отишле некаде и немаме примерок за споредба. На сечивата убаво се гледа братство охрид, југославија, а на футролите пишува made in yugoslavien. Наговестува дрка биле за германски пазар, ама која црна германија нарачува да и се направат ножеви од земја со 0 традиција во ножарство, и тоа од фабрика за тави и тенџериња, покрај СОЛИНГЕН ??? Да се работи за сирење, јагнешко, тутун, афион ај, ама ножеви бе? Па врвот на ножарството тука биле оние селски џебни од дај-шта-даш челик и рог од овен. Мене се ми се чини дека афтершокот бил кога им биле вратени сите ножеви од нарачателот кога виделе каква фуш роба добиле, па братство си ги продавал тие исти.
Еве ги моите два, едниот го конвексирав а другиот е нечепнат.


Sent from my Mi 4c using Tapatalk
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Да од таму ги купив. А како ќе познаеш од која тура се? Или тие за нарачателот отишле некаде и немаме примерок за споредба. На сечивата убаво се гледа братство охрид, југославија, а на футролите пишува made in yugoslavien. Наговестува дрка биле за германски пазар, ама која црна германија нарачува да и се направат ножеви од земја со 0 традиција во ножарство, и тоа од фабрика за тави и тенџериња, покрај СОЛИНГЕН ??? Да се работи за сирење, јагнешко, тутун, афион ај, ама ножеви бе? Па врвот на ножарството тука биле оние селски џебни од дај-шта-даш челик и рог од овен. Мене се ми се чини дека афтершокот бил кога им биле вратени сите ножеви од нарачателот кога виделе каква фуш роба добиле, па братство си ги продавал тие исти.
Еве ги моите два, едниот го конвексирав а другиот е нечепнат.


Sent from my Mi 4c using Tapatalk
..можно е...;)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Преубави се ножевите, посебно Мората. Очекувам мојата Мора да биде барем толку убава како оваа. :)
Очекувам слика од твојата колекција, не знам дали знаеш, но ти имаш највеќе "мои" ножеви :) .

А за лапландерот немај гајле ;) .
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Очекувам слика од твојата колекција, не знам дали знаеш но ти имаш највеќе "мои" ножеви :) .

А за лапландерот немај гајле ;) .
Kога ќе се вратам во Македонија ќе направам една семејна фотографија. :)
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Здраво на сите, немаше ме некое време на форумот но денес имам повод да се пофалам со нешто ново -фолдер classic style - рачна изработка -челик од damasteel, рачка -абонос ... :jeeee:


 
Последно уредено:
Член од
15 август 2014
Мислења
29
Поени од реакции
13
Здраво на сите, немаше ме некое време на форумот но денес имам повод да се пофалам со нешто ново -фолдер classic style - рачна изработка -челик од damasteel, рачка -абонос ... :jeeee: Mnogu e ubav nozot , lici na mojot fallkniven pxl, samo malku potesen... Tuku ako ne e tajna kolku e zadovolstvoto da se poseduvaa vakov noz? i kolku sloevi i ma i koj celik e upotreben?
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Па напишано е каков е челикот Damasteel - http://damasteel.se/
- главниот челик тука е RWL 34 колку слоја не знам пишува дека се над 100 како фирмата прави со различни шари оваа е Odins Eye. http://damasteel.se/patterns/
Колко чини ли ме прашуваш? Па при такви ножеви сè е прашање на договор со мајсторот однапред -Јас лично чекав од летото минатата година да ми дојде ред .Чинише ми околу 300 евра ... не знам колку е тоа во денари.;)
Еве малку подобри слики-:D
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2014
Мислења
29
Поени од реакции
13
Па напишано е каков е челикот Damasteel - http://damasteel.se/
- главниот челик тука е RWL 34 колку слоја не знам пишува дека се над 100 како фирмата прави со различни шари оваа е Odins Eye. http://damasteel.se/patterns/
Колко чини ли ме прашуваш? Па при такви ножеви сè е прашање на договор со мајсторот однапред -Јас лично чекав од летото минатата година да ми дојде ред .Чинише ми околу 300 евра ... не знам колку е тоа во денари.;)
Еве малку подобри слики-:D
Me interesirase od koi celici e napraven damaskusot i ti mi razjasni...Blagodaram...Za zal ne sum imal dosega iskustvo so RWL34, ama tie sto imale vikaat deka e mnogu tesko da go istapis, odnosno deka drzi ostrina dolgo dolgo vreme...Aj da te prsam segu uste nesto...Ti go naracuvase celikot od svedska ili majstorot i kolku cini samo celik da naracas od damasteel?
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Me interesirase od koi celici e napraven damaskusot i ti mi razjasni...Blagodaram...Za zal ne sum imal dosega iskustvo so RWL34, ama tie sto imale vikaat deka e mnogu tesko da go istapis, odnosno deka drzi ostrina dolgo dolgo vreme...Aj da te prsam segu uste nesto...Ti go naracuvase celikot od svedska ili majstorot i kolku cini samo celik da naracas od damasteel?
На мајсторот само му дадов главната идеја и му пратив неколку слики на слични ножеви за да има поим што да прави .Казах му и од каков челик сакам да е -он ми вели имам таков и таков -што си избираш покажува ми ги ..и така .... ги порачува од овде -
http://brisa.fi/steel/damasteel.html
Како гледаш и само челикот не е евтин.;)
 
Член од
15 август 2014
Мислења
29
Поени од реакции
13
На мајсторот само му дадов главната идеја и му пратив неколку слики на слични ножеви за да има поим што да прави .Казах му и од каков челик сакам да е -он ми вели имам таков и таков -што си избираш покажува ми ги ..и така .... ги порачува од овде -
http://brisa.fi/steel/damasteel.html
Како гледаш и само челикот не е евтин.;)
Mnogu blagodaram prijatele...imam i jas eden majstor pa sakam da mu dadam celik da mi napravi noz.Uzivaj vo nozeto sega(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom