Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Decki,
Go kupiv pred dve Godini , do denes nemalo potreba da gi tocam.
Ima HRC 62 i seci kako Lud ednostavno da ti e strav da go drzhish v raka.

35€ od AliExpress i do den denes ne zazhaliv shto go kupiv odlicna i prefineta izrabotka so ubavi Details i idealna ramnotezha.
Prosto covek da ne veruva deka e od China.

Materijalot e 10Cr15CoMoV

Прегледај го приврзокот 397442

Прегледај го приврзокот 397443

Прегледај го приврзокот 397444
На сечивото пишува 60 +/- 2. Со други зборови некаде измеѓу 58 и 62.
Убав нож.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.505
Поени од реакции
5.350
На сечивото пишува 60 +/- 2. Со други зборови некаде измеѓу 58 и 62.
Убав нож.
Ja pobarav stranata i ako nekoj ima interesi neka ja razgleda,
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Decki,
Go kupiv pred dve Godini , do denes nemalo potreba da gi tocam.
Ima HRC 62 i seci kako Lud ednostavno da ti e strav da go drzhish v raka.

35€ od AliExpress i do den denes ne zazhaliv shto go kupiv odlicna i prefineta izrabotka so ubavi Details i idealna ramnotezha.
Prosto covek da ne veruva deka e od China.

Materijalot e 10Cr15CoMoV

Прегледај го приврзокот 397442

Прегледај го приврзокот 397443

Прегледај го приврзокот 397444
Damaskus celik vo sendvic izvedba. Dobar izbor edino mene ne mi se bendisuva toa sto im e zalepen kineskiot brending na nozo...Neli mozes da go istrugas nekako? :) Inaku dobri se ovie a isto dobri se i pakistanskite nozevi...Ama mene me napadnaa za vg10 damaskus celiko i za pakistanskite damaskus nozevi deka ne bile dobri i kvalitetni :) Demek pokvalitetni bile nozevite vo "srceto na evropa..." Ednostavno za 40 dolara noz super kvalitet nemoze covek da se pozale...Bez razlika dali e laminiran damaskus ili damaskus od pakistan. Extra e za taa para! 40 dolara samo tolku ni kosta smatkata za struja vo makedonija.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.505
Поени од реакции
5.350
Damaskus celik vo sendvic izvedba. Dobar izbor edino mene ne mi se bendisuva toa sto im e zalepen kineskiot brending na nozo...Neli mozes da go istrugas nekako? :) Inaku dobri se ovie a isto dobri se i pakistanskite nozevi...Ama mene me napadnaa za vg10 damaskus celiko i za pakistanskite damaskus nozevi deka ne bile dobri i kvalitetni :) Demek pokvalitetni bile nozevite vo "srceto na evropa..." Ednostavno za 40 dolara noz super kvalitet nemoze covek da se pozale...Bez razlika dali e laminiran damaskus ili damaskus od pakistan. Extra e za taa para! 40 dolara samo tolku ni kosta smatkata za struja vo makedonija.
Da, sendvic so 71 list , kineski celik shto e kopija na japonskiot VG10, ne fajca rjga,drzhi secivo, i e mnogu cvrst no sepak elasticen taka da izdrzhuva i potvrdi neshta da se secat. Inace izmislen e zatoa shto japoncite dolgi godini imaja zabrana za izvoz na VG10.

A toa so srceto na evropa ne si go razbral dobro. Beshe kazhano vo smisla deka rabotnata raka e mnogu skapa. Dobar kovac ovde za saat rabota naplajca 120-150€.
Pa zatoa i nozhevite na krajot se skapi, a ne deka se podobri od Pakistanskite.

I kako i sekoja racna rabota, kvalitetot zavisi od majstorot i ljubovta shto ja stava vo proizvodot.

Pozdrav
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Da, sendvic so 71 list , kineski celik shto e kopija na japonskiot VG10, ne fajca rjga,drzhi secivo, i e mnogu cvrst no sepak elasticen taka da izdrzhuva i potvrdi neshta da se secat. Inace izmislen e zatoa shto japoncite dolgi godini imaja zabrana za izvoz na VG10.

A toa so srceto na evropa ne si go razbral dobro. Beshe kazhano vo smisla deka rabotnata raka e mnogu skapa. Dobar kovac ovde za saat rabota naplajca 120-150€.
Pa zatoa i nozhevite na krajot se skapi, a ne deka se podobri od Pakistanskite.

I kako i sekoja racna rabota, kvalitetot zavisi od majstorot i ljubovta shto ja stava vo proizvodot.

Pozdrav
Mislam se i jas da go poracam ama de probaj toa etikata brendingot na nozot dali moze da se ostrane? Mene nogu mi e ruzno taka koga e nesto brendirano na seciloto od nozot..Turn-off mi e za kupuvanje :)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.505
Поени од реакции
5.350
Mislam se i jas da go poracam ama de probaj toa etikata brendingot na nozot dali moze da se ostrane? Mene nogu mi e ruzno taka koga e nesto brendirano na seciloto od nozot..Turn-off mi e za kupuvanje :)
:) samo ce vidam dali e kako pecateno ama nema da go vadam!
Mene ne mi smeta:rolleyes:
Utre povejce
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Dali nekoj ima iskustvo so preklopnite bajoneti za AK 47 ? Za bushcraft mi e namenata ,ednostavno da se najde vo planinarskiot ranec.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Dali nekoj ima iskustvo so preklopnite bajoneti za AK 47 ? Za bushcraft mi e namenata ,ednostavno da se najde vo planinarskiot ranec.
Nemam iskustvo bas so toj bajonet, ama gi imam videno po pazarive, toa se kineski gluposti. Preklopen noz ne e za bushcraft. Moja preporaka e nekoja Mora
 
Последно уредено:
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Pisuva deka materijalot na secivoto e 440c,sto i ne e taka loso neli ?
440c е просечен нерѓосувачки челик, ама прашање е дали е навистина тој. Како што ти пишав, не вреди тој нож. Барај некој фиксен со карбонско сечиво за таа намена.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
440c во денес не е ништо посебно.
За бушкрафт земи си мора. Нема да се офајдиш за бушкрафт ниту со далеку поскап и поквалитетен преклопњн нож.
Преклопниот за низ град е таман, за во природа добар фиксен нож е незаменлив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom