Нов пункт за бездомници

Статус
Затворена за нови мислења.

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.499
Поени од реакции
14.651
Нов пункт за бездомници во Момин поток. Овој центар ќе работи само во петок, а луѓето кои живеат на улица ќе можат да добијат храна, лекарски, психолошки прегледи и совети.
Ќе можат да се избањаат, да земат чиста облека, да се потстрижат, да се избричат. Сите овие услуги ќе им ги пружат волонтери на Црвениот крст.
„На територијата на град Скопје, според наша евиденција, има 300 луѓе коишто се бездомници и очекуваме дека секој петок ќе можеме да опслужуваме 30 до 50 луѓе“, изјави Сузана Тунева Пауновска, Црвен крст на град Скопје.
„Во зависност од тоа како ќе се движат тие бројки, ќе се наметне и системот на работењето на пунктот и можеби ќе се отвори да работи и повеќе пати во неделата“, додаде Тунева Пауновска.
Црвениот крст пунктот за бездомници го отвори во соработка со „Космофон“.
„Она што е битно е дека треба да дојде таа помош таму каде што е потребна. Бидејќи се работи за пилот-проект, дел од средствата се дадени за функционирање и изградба на овој пункт во првите шест месеци, а понатаму имаме план, доколку тоа се покаже како потребно, да се отвори уште еден пункт“, рече Емилија Трајковиќ Христова, „Космофон“.
Ова е прв центар од ваков вид во регионот, а освен луѓето од Црвениот крст, во него можат да работат и други волонтери.

Извор А1 телевизија.


Ми беше мило за овој пилот проект ,сепак на некој му текнува дека постојат луѓе во државава на кои многу малку им треба за да им заблеска насмевка на сите тие уморни лица.
Затоа сакав и вие да го прочитате.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.854
Одлична вест!
Не треба да е ова чудо, треба да е нормална појава во секој град, но ете, ваљда се оди кон тоа малку по малку. Браво за проектот, браво!
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Добра работа што отвориле ама мислам ако се точни овие информации ќе им биде тешко да го одржат пунктот. Имам слушнато дека сега ова владата дала пари а после ќе треба донации да чекаат од други и сами да се одржуваат. Ај да се молиме да не е така зошто многу луѓе зависат од тоа
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
ретко убава вест. камо да работи повеќе, да имаат за јадење и по можност да се направи од оние огромните засолништа(shelter) какви што ги има по светот... со многу кревети и редовни оброци. нека одвои државава пари упм, место да ги троши на некои срање ствари. и општините нека се подразмислат... ВЛАЈКО!!?!? КОЈ КУР!? попромашена инвестиција НЕМАМ ВИДЕНО! над пешачки, да градиш надземен пролаз... ај ок, АМА НИКОЈ ДА НЕ ГО КОРИСТИ!? што му фали на "good old пешачки премин"? камо со тие пари да се направеше некое такво засолниште. бар по еден душек и покрив над глава да имаат, тоалет...

кај мене у маало, бездомник живее измеѓу зградите веќе 5-6 ГОДИНИ! АЛО! преживува со тоа што ние му даваме по некој денар, храна, облека, ќебе за да се покрива преку зима. на ништо не личи. ниеден човек не заслужува таков кучешки живот. мора да се превземе нешто!
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.499
Поени од реакции
14.651
Добра работа што отвориле ама мислам ако се точни овие информации ќе им биде тешко да го одржат пунктот. Имам слушнато дека сега ова владата дала пари а после ќе треба донации да чекаат од други и сами да се одржуваат. Ај да се молиме да не е така зошто многу луѓе зависат од тоа

И кога би го тргнале фактот дека Космофон го земал под закрила овој проект,сепак има и други хумани луге во државава па мислам дека нема да се дозволи ваква убава идеја да пропадне.
Факт е дека треба државава да помогне ,ама дајте бе луѓе јас дури не се секавам дека оваа година државата даде пакетчиња за нова година на децата без родитли,децата со пособени потреби...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.854
Добра работа што отвориле ама мислам ако се точни овие информации ќе им биде тешко да го одржат пунктот. Имам слушнато дека сега ова владата дала пари а после ќе треба донации да чекаат од други и сами да се одржуваат. Ај да се молиме да не е така зошто многу луѓе зависат од тоа
Пишува во статијата дека ќе се соработува со Космофон. Се надевам дека ќе испадне како што треба и дека многу брзо ќе ги зголемат деновите кога ќе е отворен пунктот, дека малку ми изгледа да е така само во Петок.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom