Нов компјутер

Член од
8 април 2014
Мислења
107
Поени од реакции
9
Ne ja prodavam jas,ja najdov oglasena za 150 eu zatoa prasav kolku vredi pa kako sto gledam ne e kako sto treba.Vo plan sum za nov kompjuter pa ako moze nekolku predlozi za delovite ili pak celosno sklopen kompjuter..
Pozdrav :)
 

Skylake

Не-дијагностициран коронаш
Член од
7 јули 2016
Мислења
401
Поени од реакции
464
Ne ja prodavam jas,ja najdov oglasena za 150 eu zatoa prasav kolku vredi pa kako sto gledam ne e kako sto treba.Vo plan sum za nov kompjuter pa ako moze nekolku predlozi za delovite ili pak celosno sklopen kompjuter..
Pozdrav :)
Пробај за таа конфигурација до 100 евра највеќе. Јас искрено воопшто не би ни купил такво нешто, но ете кога би го направил тоа, таа би била цената.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.766
Поени од реакции
2.072
може артвеп ја продава па тука и дига цена
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.205
Поени од реакции
3.220
Ne ja prodavam jas,ja najdov oglasena za 150 eu zatoa prasav kolku vredi pa kako sto gledam ne e kako sto treba.Vo plan sum za nov kompjuter pa ako moze nekolku predlozi za delovite ili pak celosno sklopen kompjuter..
Pozdrav :)
Sea zavisi kolku paricki imas spremano za konfiguracijata!
Ako nesi gejmer, ako si za light gejming kako so sum jas, bi ti preporacal slednoto: Nekoja kutija od 1500-600 den na koja ke ima USB.3.0 od predna strana.
Intel Pentium G4500 koj ima nogu jaka integrirana grafika, mozes da ja igras GTA V na 720p, na low setigns okole 35 fps. Procesoro go imase u DDstore, treba da prasas dali go imaat uste. Ili pa ako ic ne te interesiraat igri mozes da zemes slednoto a prilicno novi delovi od 6ta generacija.
http://www.anhoch.com/product/40340/cpu-celeron-g3900-dual-core-28ghz-s1151-2mb-box
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10022&product_id=24741
Maticnata bi trebalo da ima i HDMI, toa ke prasas.
http://www.anhoch.com/product/39725/dimm-4gb-ddr4-2400mhz-geil-cl16-bulk
http://www.anhoch.com/product/34037/hdd-35-1tb-toshiba-sata3-7200rpm-32mb
Ukupno e nekade okolu 12000 den. Natamu ako imas potreba od poveke ram mozes da si dodades uste edna plocka od 4GB. Ako sakas brzina mozes da si dodades edmo SSD od 120 GB za Windows....
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.177
Поени од реакции
543
Абе каков setup за 300евра,заборави тоа.
Гледај што можеш да купиш за 34 илјади:
received_470792730008749.png
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.177
Поени од реакции
543
Каква врска има ова со темата што се дискутира?
старо е тоа што сум го пишал и тие делови 90% ги нема. Иначе, тоа беа деловите кои што требаше да ги земам за мојот нов компјутер. Гледам дека и другите дискутираат за тоа, и јас пишав што мислам.
Сега ако збориме за нов компјутер 1060 6GB, 8GB RAM (кој што лесно може да се промени во иднина и не кошта многу), и некој Ryzen процесор би било добра зделка за евтини пари (според мене), ама јас сум тиња со познавање на AMD продукти па така да не ме прашувајте. Земав интел процесор (i5 8400),и сум задоволен. AMD како што слушам имале солидни процесори за евтина цена. Е сега колку се јаки незнам, ама у последно време ги фалат.[DOUBLEPOST=1547154855][/DOUBLEPOST]
Каква врска има ова со темата што се дискутира?
И извини, видов сега дека тој што ја отворил пишал за негови потреби, ама веке почнале други и за друго да зборат.
Може :kluc: освен ако не пречи.
 
Член од
11 октомври 2017
Мислења
180
Поени од реакции
61
Ми треба мислење од поискусните членови на форумов,сакам да купам Лап-топ,ама се двоумам меѓу два модели:
ASUS X543UB-DM899 ( SLATE GRAY )
- Intel Core i5-8250U (1.6GHz up to 3.4GHz
6M Cache)
8GB DDR4 (4GB on board) NVIDIA GeForce MX110 2GB GDDR5


DELL Inspiron 3576 (Midnight Blue)
Intel Core i5-8250U (up to 3.40GHz
6MB)
8GB 2400MHz DDR4 AMD Radeon 520 2GB GDDR5
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.192
Поени од реакции
18.784
Ми треба мислење од поискусните членови на форумов,сакам да купам Лап-топ,ама се двоумам меѓу два модели:
ASUS X543UB-DM899 ( SLATE GRAY )
- Intel Core i5-8250U (1.6GHz up to 3.4GHz
6M Cache)
8GB DDR4 (4GB on board) NVIDIA GeForce MX110 2GB GDDR5


DELL Inspiron 3576 (Midnight Blue)
Intel Core i5-8250U (up to 3.40GHz
6MB)
8GB 2400MHz DDR4 AMD Radeon 520 2GB GDDR5
Исти се. Види кој повеќе ти се свиѓа на изглед, тој земи го. Или тој што има повеќе гаранција.
Со АСУС лаптопи у последно време, голем број на пријатели и корисници на интернет што ги читам се жалат.
Би одел со DELL.
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.177
Поени од реакции
543
Ми треба мислење од поискусните членови на форумов,сакам да купам Лап-топ,ама се двоумам меѓу два модели:
ASUS X543UB-DM899 ( SLATE GRAY )
- Intel Core i5-8250U (1.6GHz up to 3.4GHz
6M Cache)
8GB DDR4 (4GB on board) NVIDIA GeForce MX110 2GB GDDR5


DELL Inspiron 3576 (Midnight Blue)
Intel Core i5-8250U (up to 3.40GHz
6MB)
8GB 2400MHz DDR4 AMD Radeon 520 2GB GDDR5
Другарче зема DELL лаптоп и никад више.
Јас му го средував, и како прво си имаше доста проблеми со перформансите. Сите соодветни драјвери беа симнати од официјалниот DELL софтвер, значи јас се убаво му го средив, ама многу корисници се жалеле.
После морав мануелно преку интернет да барам, од кога симнав еден драјвер се му се среди. Рачунај ако ќе зимаш DELL лаптоп душата ќе си ја изнамачиш да го средиш. А и со хард диск за таа цена ќе ти биде желка...
Проблемот поточно беше со графичката. А новиот софтвер на AMD и изгледот мене реално не ми се допаѓаат. Оној од 2018 - та година барем за мене беше по едноставен и лесен за користење. А и реално фалеа доста опции што ги нема кај AMD графичките а ги има кај Nvidia.
Јас претходно и на мојот стар компјутер си имав проблеми со driver signature ама последната пат од кога го форматирав со соодветна windows инсталација и соодветни драјвери еве го сега без проблеми работи. Претходно не ми вадеше звук преку HDMI, морав пред бутирање на пуштам да ми изгаси driver signature check за да симнам апдејт.
Nvidia барем за мене, ако имаат софтвер кој што изгледа (зборам за Nvidia GPU settings, не за Ge - Force Now) од пред 20 години, сепак полесен е за користење и дури и дете од 10 години ќе се снајде. А и по интернет гледам дека корисници повеќе си имаат проблеми со AMD графички него Nvidia, зборам за DELL наспроти ASUS лаптоп уреди.
Го ѕирнав ASUS - от и гледам и SSD има.
Јас би те советувал да одиш со Asus - от од многу причини. Или пак види некои лаптоп со AMD процесор и Nvidia графичка. Подобро комбо нема. А особено со новата Ryzen серија, и 7nm Zen архитектура направија лудило во маркетот со лаптоп (mobile) процесори.
Им го гледав тој новиот процесор кој што ќе го има во новиот Xbox, и човече толку моќен, тивок, и не влече голема ватажа, а лесно го кине i9 9900K, еден од најскапите и најмоќни Intel процесори, и тоа овој AMD процесор беше ставен во релативно тенок лаптоп.
Еве погледни:

Сепак ти си одлучуваш. Ако си земеш DELL може и да си немаш проблеми.
Јас знам како работам, и се беше соодветно инсталирано, проблемот беше повеќе од страната на DELL и ни требаше малце време дур точно да откриеме што го кочеше лаптопот. Значи при играње игри, на игри кои што не беа толку захтевни едвај вадеше 30FPS.
Гледав бенчмарк резултати и барем тие перформанси они што ги вадеа, и оно кои што мојот другар ги вадеше на неговиот лаптоп и оние кои што они ги вадеа имаше дење и ноќе разлика.
Сум средувал многу други лаптоп уреди, и компјутери и никогаш сум немал ваков проблем. За ова јас повеќе кривицата на DELL ја префрлам. Самиот нивен софтвер за драјвери на почеток не им е среден како што треба. Во Neocom кога работев со HP лаптоп уреди и HP десктоп / мини компјутер уреди многу ми се допадна нивниот софтвер (HP Support Assistant). Значи ти ги симиња сите драјвери, од а до ш, дури и BIOS апдејти, и одма сите од еднаш ги симиња, еден reboot и се е готово.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.192
Поени од реакции
18.784
Бидејќи нема смисла да гласам, ја молам модераторката по пат на пп да ме извасти дали има глас за мене и зошто никој не гласал. Фала унапред, а може и од позади.
Ја погоди темата брату, искина.
 
На врв Bottom