Нов компјутер

Член од
8 април 2014
Мислења
107
Поени од реакции
9
Колку вреди да се плати за оваа конфигурација?

INTEL I3 540 PRECESOR
2X2 4 GB RAM DDR3
1 TB WD HDD GREEN
CARD READER
DWD RW
NVIDIA GT 610 1 GB GRAPHIC
INTEL MB
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.766
Поени од реакции
2.072
Не заебавај, горе доле исто излегува и да склопи и да не склопи.
добро не 4пати појка така е зборот , ама со амд апу некое ке има и тука негде процесор и појака графичка двд рв за кур му е
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
61
Поени од реакции
57
Колку вреди да се плати за оваа конфигурација?

INTEL I3 540 PRECESOR
2X2 4 GB RAM DDR3
1 TB WD HDD GREEN
CARD READER
DWD RW
NVIDIA GT 610 1 GB GRAPHIC
INTEL MB
За процеосорот јас би ти дал 2000-2500 макс
рамот 1000
Card Reader - не вреди
DWD RW 500/1500 зависи
Графичката и таа околу 3000 макс
Матичната 1500+/-

Значи компјутерот ти е прилично стар, а со тоа и компонентите во истиот, така да, во свое време тој би вредел 300-400 евра, ама за денешно биди среќен ако успееш да извадиш 150 +/-евра од него.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.631
Поени од реакции
853
добро не 4пати појка така е зборот , ама со амд апу некое ке има и тука негде процесор и појака графичка двд рв за кур му е
Абе ти ако кратиш така може и за 100е да составиш, него човекот има конкретна конфигурација погоре и прашува клку вреди, таа конфигурација од прилика вреди околу 300 еур.[DOUBLEPOST=1492010159][/DOUBLEPOST]
350е? хахахахахахаха.

Пробај со 100.
тој може да проба и со 10еур. :D[DOUBLEPOST=1492010205][/DOUBLEPOST]
не заебавај, колку е стара конфигурацијата? 3-4 години? на ново може за тие пари да купи многу подобро.
Не заебавам, таа конфикурација на ново е околу 300 еур.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.966
Поени од реакции
11.439
Абе ти ако кратиш така може и за 100е да составиш, него човекот има конкретна конфигурација погоре и прашува клку вреди, таа конфигурација од прилика вреди околу 300 еур.[DOUBLEPOST=1492010159][/DOUBLEPOST]
тој може да проба и со 10еур. :D[DOUBLEPOST=1492010205][/DOUBLEPOST]
Не заебавам, таа конфикурација на ново е околу 300 еур.
како ќе ја најдеш на ново кога тие делови се антика веќе? колку генерации на и3 искочија после таа?
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
288
Поени од реакции
110
Дефинитивно поисплатливо би Ви било да инвестирате во изградба на нова компјутерска конфигурација за тие пари отколку во стара.;) Најдобронамерно Ви давам совет, бидејќи и јас сакав да инвестирам во стара конфигурација, но откако подобро размислив заклучив дека со истите пари можам да вложам во нешто ново и далеку поисплатливо, и да Ви кажам искрено и не погрешив. Но сепак Вие сте тие кои треба да ја донесете конечната одлука - ние сме тука само за да Ве насочиме и дадеме свое видување.:)
 
Член од
14 јануари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
18
INTEL I3 540 PRECESOR - 1000 ден.(овој процесор посебно да се купи усклучиво ако имаш матична, во спротивно гратис да ти го давват не вреди)
2X2 4 GB RAM DDR3 - 1000 ден. (двете)
1 TB WD HDD GREEN 1.500 ден.
CARD READER - /
DWD RW - 200 денари.
NVIDIA GT 610 1 GB GRAPHIC - 1000 ден.
INTEL MB - зависи кој модел 1.500 ден.

Вкупно: 6.200 ден.
Како што кажа погоре членот Psyside max. 100 evra
Образложение:
Бидејќи ова е прва генерација на интел со ознаката I, а денес имаме веќе седма генерација, плус сме 2017 година.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.193
Поени од реакции
3.164
Ma realno za konfiguracijata 3-4 iledarki, posto neznaes za kolku vreme ke rikne maticnata, a posle najdi ista maticna ako mozes! Grafickata ne vreme ic. Najnovite pentiumi sega sega se prakticno i-3ki koi se skoro duplo pojaki od taa i3ka, a imaat intergrirana grafika 3 pati pojaka od gt-610.
...Inace u tuka kaj nas u prodavnicite se e mogukje da najdes na novo, pa i 10 godisna konfiguracija :P
 
На врв Bottom