Нов интернет провајдер

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Тешка превара ... набрзинка што можев да откријам ..

Одиме по ред ...

Препродаваат интернет на 2.4 гхз кој го купуваат од ИТВ, немаат дадено точни податоци за копанијата и кршат најмалце 3-5 македонски закони ...

Мислам една анонимна пријава до надлешните институции таман ќе им го бутне бизнисот за да им цвета ... :pos2:

Дај боже да ги поткачам со некоја од моите мониротинг станици низ скопјево ... да донираат малце интернет во добротворни цели :vozbud:
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
да беше 200 ден. интернетот може ке им се уклучев на нивниот WIFI интернет
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Скептичен сум за Вајрлес провајдериве и интернетот кој го нудат. Сега за сега ако бирам Он Нет и Т Хоум други не.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Денес ми текна да гуглам ДТС Корп и гледам дека има лоши коментари на форумов. Знам дека е стара темава и дека одамна сте се откажале од дискутирање ама сепак...

ДТС Корп е основана 2007 година и се околу ДТС Корп е легално и според секој закон. Регистрирани се како национален безжичен оператор и при пребарување впишете Д.Т.С. Претпоставувам сте ставале само ДТС и нормално не ви вадело резултати.

Моментално ДТС Корп се партнери со ОНЕ и работат на 2 и 5 Ghz со физички и правни лица.

Последните пакети со договор на една година се:
590 ден. со ддв за 100 гига
1180 ден. со ддв за 200 гига
1888 ден. со ддв за неограничен

Брзината на сите 3 пакети за симнување е до 8Mbps и прикачување до 1Mbps.
Доколку имате било какви прашања слободно прашајте. ;)
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.913
Поени од реакции
166
Денес ми текна да гуглам ДТС Корп и гледам дека има лоши коментари на форумов. Знам дека е стара темава и дека одамна сте се откажале од дискутирање ама сепак...

ДТС Корп е основана 2007 година и се околу ДТС Корп е легално и според секој закон. Регистрирани се како национален безжичен оператор и при пребарување впишете Д.Т.С. Претпоставувам сте ставале само ДТС и нормално не ви вадело резултати.

Моментално ДТС Корп се партнери со ОНЕ и работат на 2 и 5 Ghz со физички и правни лица.

Последните пакети со договор на една година се:
590 ден. со ддв за 100 гига
1180 ден. со ддв за 200 гига
1888 ден. со ддв за неограничен

Брзината на сите 3 пакети за симнување е до 8Mbps и прикачување до 1Mbps.
Доколку имате било какви прашања слободно прашајте. ;)

да прашаме

што е со она дека:
За веќе понудените пакети постои опција custom packet кој се креира според потребите на клиентот?

дали се локациски врзани или може да се шета интернетот?

и дали има припејд и кои се услови?
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Денес ми текна да гуглам ДТС Корп и гледам дека има лоши коментари на форумов. Знам дека е стара темава и дека одамна сте се откажале од дискутирање ама сепак...

ДТС Корп е основана 2007 година и се околу ДТС Корп е легално и според секој закон. Регистрирани се како национален безжичен оператор и при пребарување впишете Д.Т.С. Претпоставувам сте ставале само ДТС и нормално не ви вадело резултати.

Моментално ДТС Корп се партнери со ОНЕ и работат на 2 и 5 Ghz со физички и правни лица.

Последните пакети со договор на една година се:
590 ден. со ддв за 100 гига
1180 ден. со ддв за 200 гига
1888 ден. со ддв за неограничен

Брзината на сите 3 пакети за симнување е до 8Mbps и прикачување до 1Mbps.
Доколку имате било какви прашања слободно прашајте. ;)
Сега кога почнавме со легалноста, ај ако не ти е проблем прикачи ни нотификација од АЕК, одобрување за фреквенциите на 2 и 5 гхз, а може и партнерскиот договор со ОНЕ ...

Така сигурно ќе ме убедиш дека после многу месеци твојата реплика не е поврзана со тоа дека имаш врска со компанијата која во моментот кога е започната темата НЕ БЕШЕ согласно Законот за елекнтронски комуникации ...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
да прашаме

што е со она дека:
За веќе понудените пакети постои опција custom packet кој се креира според потребите на клиентот?

дали се локациски врзани или може да се шета интернетот?

и дали има припејд и кои се услови?

Тоа се основни пакети кои се нудат со договор на 1 година. Нормално доколку ти треба поинаков интернет од веќе понудените може да ти се направи понуда според побарувањето.

Да, локациски е врзан интернетот затоа што се става антена која мора да е фиксна поради јачина и квалитетот на сигналот.

Има опција за припејд со тоа што плаќаш 20% повеќе.
--- надополнето: 24 мај 2013 во 21:44 ---
Сега кога почнавме со легалноста, ај ако не ти е проблем прикачи ни нотификација од АЕК, одобрување за фреквенциите на 2 и 5 гхз, а може и партнерскиот договор со ОНЕ ...

Така сигурно ќе ме убедиш дека после многу месеци твојата реплика не е поврзана со тоа дека имаш врска со компанијата која во моментот кога е започната темата НЕ БЕШЕ согласно Законот за елекнтронски комуникации ...


Бидиков незнам дали мене ми изгледа така или ти сакаш кавга овде ама не сум таков да се докажувам и покажувам. Ако доволно си упатен во технологијата и во законите тогаш сигурно знаеш дека секој рутер што луѓево го имаат по дома работи на 2,4GHz и не треба лиценца. Истото важи и за 5 GHz. Слободно јави се во АЕК и информирај се околу истото.

Еве ти линк да видиш дека ДТС КОРП користи одобрен претплатнички договор кој го одобруваат само на лиценцирани оператори:
http://www.aek.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=401&Itemid=212&lang=mk


Договорот со ОНЕ нормално нема да може да го добие некој надвор од двете договорени страни во истиот.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Бидиков незнам дали мене ми изгледа така или ти сакаш кавга овде ама не сум таков да се докажувам и покажувам. Ако доволно си упатен во технологијата и во законите тогаш сигурно знаеш дека секој рутер што луѓево го имаат по дома работи на 2,4GHz и не треба лиценца. Истото важи и за 5 GHz. Слободно јави се во АЕК и информирај се околу истото.

Еве ти линк да видиш дека ДТС КОРП користи одобрен претплатнички договор кој го одобруваат само на лиценцирани оператори:
http://www.aek.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=401&Itemid=212&lang=mk


Договорот со ОНЕ нормално нема да може да го добие некој надвор од двете договорени страни во истиот.
Очигледно постоите на листата на АЕК ... но, претходното прашање беше дали сте ги имале сите потребни одобрувања во времето кога пораките се напишани (јуни 2009)?
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Моментално ДТС Корп се партнери со ОНЕ и работат на 2 и 5 Ghz со физички и правни лица.

Последните пакети со договор на една година се:
590 ден. со ддв за 100 гига
1180 ден. со ддв за 200 гига
1888 ден. со ддв за неограничен

Брзината на сите 3 пакети за симнување е до 8Mbps и прикачување до 1Mbps.
Доколку имате било какви прашања слободно прашајте. ;)
Па не сте баш конкуретни, blizoo има пакет со дигитална телевизија (60 канали), телефон (без претплата) и интернет со неограничен трансфер со брзина од 10Mbps за симнување и 1Mbps за качување со цена од 990 денари.
http://blizoo.mk/bundles.html
--- надополнето: 25 мај 2013 во 18:06 ---
Инаку само НЕТ 10 Mbps
  • Цена на услугата 599 денари месечно, со договор на 24 месеци
  • Цена на услугата 749 денари месечно, со договор на 12 месеци
  • Максимална брзина на симнување до 10 Мbps
  • Максимална брзина на прикачување до 1 Мbps
  • Динамична IP адреса
  • Без ограничување на сообраќајот
  • http://blizoo.mk/internet_10.html
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Тоа се основни пакети кои се нудат со договор на 1 година. Нормално доколку ти треба поинаков интернет од веќе понудените може да ти се направи понуда според побарувањето.

Да, локациски е врзан интернетот затоа што се става антена која мора да е фиксна поради јачина и квалитетот на сигналот.

Има опција за припејд со тоа што плаќаш 20% повеќе.
--- надополнето: 24 мај 2013 во 21:44 ---
Бидиков незнам дали мене ми изгледа така или ти сакаш кавга овде ама не сум таков да се докажувам и покажувам. Ако доволно си упатен во технологијата и во законите тогаш сигурно знаеш дека секој рутер што луѓево го имаат по дома работи на 2,4GHz и не треба лиценца. Истото важи и за 5 GHz. Слободно јави се во АЕК и информирај се околу истото.

Еве ти линк да видиш дека ДТС КОРП користи одобрен претплатнички договор кој го одобруваат само на лиценцирани оператори:
http://www.aek.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=401&Itemid=212&lang=mk


Договорот со ОНЕ нормално нема да може да го добие некој надвор од двете договорени страни во истиот.

Фала ти на информациите, ама нареден пат кога ќе ми објаснуваш види кој бил во работната група што ги пишувала правилницте на АЕК (случајно ќе го најдеш моето име и презиме) ...

Да, за 2.4 и 5 Ghz не се потребни специјални дозволи, но на истите фреквенции може да зрачи било кој САМО кога снагата со сите антени (внатречни/надворечни) не надмиува 100 миливати. Сега ако извадам соодветен мониторинг софтвер ќе го утврдам спротивното и наместо да се информирам во АЕК ќе ги пријавам како пречки (има и други елементи кај кои треба да ве третирам со АЕК, но да не ја разводнуваме дискусијата) ...

Инаку, како што и веќе другите кажаа- понудата е далеку од конкуретна бидејќи за нивото на квалитет кое можете да го понуди тешко дека ќе може да генерира доволен број на корисници ... и истите тешко дека ќе бидат задоволни ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom