Нов закон за пензионирање?

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Pa i realno e deka sakaat nekat na 70 ke ja dignat starosnata granica i toa vo mnogu kratko vreme. Ama ako sakame pravičnost treba na site sto nemaat nadopolneto 70 god da im se odzeme pravoto na penzija (posebno na fikusarite od mvr i arm so benificiran staz), i da gi vratat nazad pod zavod da si trazat rabota ili da pasat treva do 70 godini. Ova moze i sega da se primeni so starosna granica od 65,znaci na site sto nemaat 65god da im se odzemat penziite i nazad na zavod da si trazat rabota.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
како што се крева границата за пензија, толку станува небитно дали ќе си пензиски осигуран и дали ти тече стаж ... како што тргнало можда и на 80 старост ќе е границата ... така да ќе почнат луѓето да бараа газдите да не ги осигураат туку цела плата (бруто) да им ја даваат на рака ...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
така да ќе почнат луѓето да бараа газдите да не ги осигураат туку цела плата (бруто) да им ја даваат на рака ...
па така би било и најпаметно
туку, како е пензискиот систем во другите европски држави - не е лошо да се продискутира и за тоа
какви плусови или негативности имаат...
Јас неодамна читав за канадскиот систем - каде целосна пензија добиваат само оние лица кои живееле таму најмалку 40 години, додека оние со помалку години на престој- стекнуваат право на намалена пензија
додека пак оние сениори кои имале ниски примања или воопшто ги немаат можат да се пријават за програмот гарантирани приходи http://www.servicecanada.gc.ca/eng/isp/pub/oas/gismain.shtml
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
...наскоро во пензија ќе може да одат жени со 85 вкупно години ( години+ работен стаж)
За мажи било демек 90. На пример старост-возраст 60 + стаж 30 = 90
Еве го одговорот и од ПИОМ. „ И кај нас се збори нешто такво ама треба да помине во собрание“...
Звучи одлично, и фер би било да е вака.
Со сегашниот закон условите за пензија се 64години старост и минимум 15год. работен стаж. Без разлика што должината на стажот влијае на пензијата, на многу луѓе им е поважно порано да отидат во пензија и да го поживеат животот на поинаков начин.

Јас еве работам од 19та/20тата година. Значи дека на 64 години (ако дотогаш не направат на 67, како Германците), ќе имам некои 44 години работен стаж. По формулава за која велиш дека се зборува, ќе имам фактор од 108!
Ако се донесе ваков закон, тогаш факторот 90 ќе го досегнам на 55год. со тоа што тогаш ќе имам 35год работен стаж 55+35=90.

Без разлика што земам повеќе од убава плата, веднаш би одбрал рана пензија. Би купил имотче некаде на село, и би си ја одгледувал сам својата храна. Мала бавча за зеленчук, некоја козичка за млеко (сирење/кефир)... доволно мали обврски за да не одземаат премногу време а сепак доволно за повеќето потреби на едно семејство.


Само нешто ми зборува дека многу тешко да се донесе оваков закон. :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Како ќе оди постапката и процедурата за откуп на стаж за пензионирање?
Датумот кој е определен како граница за можност за откуп на стаж е поради фактот дека од 1 јануари 2009 година започна системот на интегрирана наплата на плати и придонеси, пишува Лидер.
Граѓаните на овој начин ќе можат да го остварат своето право на пензија или пак на повисока пензија, со правото по повластена стапка да го докупат стажот за кој во компаниите во кои во минатото работеле не им биле платени придонеси, а кои во моментов не постојат, односно згаснале како резултат на стечај, ликвидација или од најразлични причини.

Од Министерството за труд и социјална политика велат дека се воспоставува законска можност на осигурениците кои што биле пријавени до 31 декември 2008 година, а не им би платен придонесот на пензиско и инвалидско осигурување да можат да извршат плаќање на тој придонес и да остварат стаж на осигурување и право на пензиско и инвалидско осигурување.

Како ќе оди постапката и процедурата за откуп на стаж?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Уау, јаки реформи. Во 21 век ние ќе можеме да си провериме стаж он-лине. Колку бомбастично
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/202735-Od-deneska-moze-elektronski-da-go-proverite-vasiot-staz
Само прво ќе мора да земеме лозинка од ПИОМ, што значи доколку не пуштат од работа, да се потепаме пред некој шалтер за да видиме дека ни имаат згрешено едночудо години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom