Ново, вкусно, вреди да се проба! :)

D

Darko_ufo

Гостин
Aj za kebapi da pisam tuka, vo Skopje najdobri se od Turist, nemoj da ste mi spomnale Destan posto se katastrofa i ti cairskite pcela ne mi se svigjaat. Ama najdobar kebap vo Makedonijava imam jadeno vo Veles, Despina se vika restoranceto i mnogu dobri pastrmajlii pravat, mozes i so pastrma da si naracas, ama vrv od kebapi pravat.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Aj za kebapi da pisam tuka, vo Skopje najdobri se od Turist, nemoj da ste mi spomnale Destan posto se katastrofa i ti cairskite pcela ne mi se svigjaat. Ama najdobar kebap vo Makedonijava imam jadeno vo Veles, Despina se vika restoranceto i mnogu dobri pastrmajlii pravat, mozes i so pastrma da si naracas, ama vrv od kebapi pravat.
Каде е Деспина? Јас редовно одам во Пармак и, задоволен сум. Прва прилика ќе пробам. А, за во Скопје, сосема си во право
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Ехе, пред 8 години сум го пишал првиот пост... Од тогаш доста работи се сменија, а нивната продажна мрежа доживеа експанзија :)
хахаха, не ни видов тоа, мислев нова е темава :pos:
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ехе, пред 8 години сум го пишал првиот пост... Од тогаш доста работи се сменија, а нивната продажна мрежа доживеа експанзија :)
Да. Во меѓувреме ајварот го поправија, а лутеницата ја расипаа
 
Последно уредено:
C

cige

Гостин
Каде е Деспина? Јас редовно одам во Пармак и, задоволен сум. Прва прилика ќе пробам. А, за во Скопје, сосема си во право
Кај Пармакот се најубави, Деспина нема везе, ако се 14 денари, ама па и се многу големи.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Кај Пармакот се најубави, Деспина нема везе, ако се 14 денари, ама па и се многу големи.
Кај се наоѓаат тие Деспина и Пармакот пошто одам во велес на 28-ми а го познавам само туристички-околу главната улица
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Денес ќе ме види „Пармак“... Едвај чекам!
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Производите на Jomi Food се прекрасни :) Ајварот оваа година им е прва лига. Ние лутиот го јадеме и баш убаво лути, нема лушпи (за разлика од лани) и има убава боја. Слаткото од диви капини исто им е многу убаво, моите пробаа и од портокал многу го пофалија.
 
S

silmarillion

Гостин
Маратонец пред Палма ми остави добар впечаток со домашните лепињи во фурна и добар кебап. Пастрмајлијата во Скопски Мерак.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517

“Нинџести” сендвич бисквити со природно какао, ванила и млеко. Колачево е топ за со кафе, сокче или чај. Го пробав она во црно пакување.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Aj za kebapi da pisam tuka, vo Skopje najdobri se od Turist, nemoj da ste mi spomnale Destan posto se katastrofa i ti cairskite pcela ne mi se svigjaat. Ama najdobar kebap vo Makedonijava imam jadeno vo Veles, Despina se vika restoranceto i mnogu dobri pastrmajlii pravat, mozes i so pastrma da si naracas, ama vrv od kebapi pravat.
100% потврдено за се` што имаш пишано. Дестан е uber срање извикано место. Сем што кај буњаковец за 10% кебапите им се помалку катастрофа од сите останати дестановци... Турист се за сега број 1 место во турска чаршија. Не сум поминал во Сношти минав одамна, добри беа и тие. Деспина е срамота да не се посети и проба пастрмајлија од вистинска пастрма. А и оние пилешкине/свински се такореќи ептен вкусни.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Кога сме кај кебапите, и оние во Космос не се лоши.

Ми се допаднаа и далматинската пршута кои ја прават во Braća Pivac и Крашката пршута. Соленки се и по цена и на вкус, ама сакам сушено, отстоено и термички необработено месо, каде што единствен конзерванс е солта. Сум јадел јас така сушено и солено говедско и свинско и од Македонија (постарите генерации и покрај замрзнувачите кои ги користеа, ја задржаа навиката да го чуваат месото и со сол, ама не го усовршија рецептот за да дојдат до попрефинет краен производ). Пожелно би било при мезењето и некое убаво црвено вино. Наскоро ќе пробам и од италијанскиве пршути.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom