Новогодишна одлука

Статус
Затворена за нови мислења.

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Сити со темата Да Сумираме само ме потсети да го направам она што го планирав некое време... Ваква тема, со истиов наслов беше една од првите кои ги отворив на форумов пред околу година дена. Поради технички проблеми темата исчезна - ама еве шанса повторно да зборуваме за нашите одлуки за новата 2008-ма година.

Сигурно некој од вас се сеќава на она што го ветил минатата година-па ќе може да заклучи дали го исполнил ветувањето кое тука, пред сите нас си го дал самиот себеси. Кој не успеал да оствари се или дел од она што планирал, еве нова шанса...впрочем, затоа и постои Новата Година како поим :)

Да, знам дека е малку "американски" моментот на Новогодишна резолуција или одлука. Ама велам, зошто да не?

Кажете што планирате да направите со или од себе?
Да се откажете од некои стари навики?
Да стекнете можеби нови?
Да посетите одредени места?
Да бидете одредени луѓе?
Да посветувате повеќе внимание на оние кои заслужуваат?
Да кажете "те сакам" на оној кој треба?
Да се смеете повеќе?
Да научите да готвите?
*и така натака...

.

Лет д гејмс бигин :smir:
 

Pretty bItCh

..::feel the ♥::..
Член од
20 септември 2007
Мислења
317
Поени од реакции
1
следнава изјава која ја слушнав на ТВ мислам дека треба секој еден да ја испроба.точно пред нова година да ги запишиме рботите(желбите) кои сакаме да ни се остварат и да го сокриеме ливчето.поточно да заборавиме на него...следната нова година да го прочитаме тоа ливче... 90% од напишаните желби ќе ни бидат реалност, а ние пак нема да бидеме задоволни и среќни..поради тоа мислам дека треба да го живееме секој момент од животот како да ни е последен,да се трудиме да бидеме среќни,исполнети...да сме вљубени:pipi: и да не планираме на долги стази..мое мислење:smir:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.481
Поени од реакции
5.937
Не сакам да планирам ништо, плановите секогаш не се остваруваат, затоа ќе оставам спонтано да тече се`, така е најубаво. Сепак...

Во годинава што доаѓа се надевам дека успешно ќе го комплетирам средното образование, со тоа ќе заврши една етапа од мојот живот. Па имам желба да се запишам на студии во Скопје, да запознаам многу нови ликови, секако и кајганџии. :)
Да решам некои неразјаснети работи со другарките и да почнам да размислувам за љубовта посериозно.
Сепак здравје пред се` и желба за успех се најпотребни па останатото ќе дојде спонтано.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
167
Ако си ги кажам желбите нема да ми се исполнат (стандард детски изговор кога некој нејќе да си ги каже желбите)
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
тешко дека ќе има промени...волкот само крзното го менува.
едино може да има усовршувања за некои работи
 
N

NeMiRnA

Гостин
Ееееј Серпико тамам помислив и се решив да не мислам на ветеното и направеното годинава што поминува,ти отвараш таква тема...еееее...ама ајде...
Кога ќе сумирам се,сфаќам дека не сум човек од збор,барем кога се работи за мене лично.Ништо амаааааа ништо што сум си ветила,ништо не направив,остварив и така натаму.Ова ми беше годината што ми ветуваше многу (те јас си ветував многу за неа) арно ама...пуста јас...не ме бива за трансформации и менувања,освен кога се работи за косата,за тоа барем можам да се пофалам,од бебешко кафеава,црвена,црна,па темно кафеава,цела палета бои сменив,а она генералното не.
Па да му се невиди,по ѓаволите и морските длабочини оваа година не ветувам ништо!!!Барем нема да си се карам сама себе и да си се нервирам и да дојдам до еден заклучок кој несакам да го дојдам!
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
236
јас не планирам ништо за следната година зошто скоро секогаш искача обратно.Ќе оставам времето да покаже дали тоа што сум го замслил од прилика ке се оствари или не.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Кажете што планирате да направите со или од себе?
Да се откажете од некои стари навики?
Да стекнете можеби нови?
Да посетите одредени места?
Да бидете одредени луѓе?
Да посветувате повеќе внимание на оние кои заслужуваат?
Да кажете "те сакам" на оној кој треба?
Да се смеете повеќе?
Да научите да готвите?
Крајот на годината не го гледам како нешто толку спектакуларно...само како изминување на 12те месеци и повторно почеток на истите.

Секако дека ми е убав оној дочекот на новата година и огнометот,па честитањето,подароците итн, но не го гледам сето тоа како повод за да кажам на некој дека го сакам или да посветам повеќе внимание на оние кои заслужуваат или пак да сменам нешто кај мене...
Ако чекам да помине годината за да донесам некоја одлука, ветување или пак да внесам промена во мојот живот-отидов јабана.

Ја сакам целата онаа празнична атмосфера...опуштеност, љубов, хармонија...се` е прекрасно,но тие моменти не се пресудни кога се во прашање делата,одлуките итн. во мојот живот.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Не планирам зашто се плашам од уроци :pos: не е интересно,секако имам во глава некои работи кои планирам да ги направам ама не ги кажувам...и така
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Да посветувате повеќе внимание на оние кои заслужуваат?
Ова си го ветив и мислам дека успеав, да бидам помалку себична и да одвојам време за некои пријатели кои тоа го заслужуваат.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Кажете што планирате да направите со или од себе?
Да се откажете од некои стари навики?
Да стекнете можеби нови?
Да посетите одредени места?
Да бидете одредени луѓе?
Да посветувате повеќе внимание на оние кои заслужуваат?
Да кажете "те сакам" на оној кој треба?
Да се смеете повеќе?
Да научите да готвите?
*и така натака...

Хм, 36 дена и конечно ќе се ослободам од тебе.

2007ма, слободно можеш да ми касниш од хотдогот.
Дефинитивно најтапа година во мојот живот, изгубив еден тон ствари во овие 330+/- дена. Од луѓе, па предмети, емоции, чувства... изгубив многу. Луѓе без кои не можам, чувства кои не знам дали ќе зрачат со иста светлина, многу... а да, ја изгубив и слободата, 90 дена измачување(не бев во затвор, не плашете се).

Така да едвај чекам да дојде 31.12.2007 и да му го покажам прстот на кучката.

Знам дека ја промашив темата, свесно беше.
Поентата ми беше, немам строго зацртан план што ќе правам во 2008, но знам дека со сета моја сила, со цврст став и исправена персона ќе се трудам да биде тотален репроцитет на 2007.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.410
Не сакам да планирам, сакам работите во животот спонтано да се случуваат.
Нова Година не ми е нешто посебно. И не ја сакам целата еуфорија околу тоа. Ама добро, не е тоа битно.
Се надевам само дека во 2008, конечно ќе почнам да верувам во себе и конечно ќе престанам да се срамам. (ова секоја Нова Година го кажувам :pos:)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Дефинитивно темава лани имаше подобар успех.

Се` што сум направила и постигнала до сега знам дека можам и повеќе од тоа. Секогаш може. Без разлика за што се работи, на секое поле ќе се трудам да бидам подобра од она што сум била. Само да сум здрава и жива. Толку.
 
V

Viktoranius

Гостин
Па што знам...оваа година помина како воз, не ми се случи ништо посебно во оваа година, па не ни очекувам да се случи ништо ни во другата. Само сакам да дојде 31.12.2007 па да прославам малце, да се развеселам, без да мислам на утре.
Секако дека имам замислено многу желби за новата година, но дали ке се исполнат тоа допрва ќе видиме.:smir:
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Желби,имам многу,имав и за оваа година и за претходната но ретко ми се остваруваат мамата баксузна,така да во новата година овој пат не влагам со големи очекувања зашто се повеќе и повеќе се разочарувам,што биде нека биде,само здравје да се има најбитно е за другото ќе си дојде само по себе,значи немам планови за новата година...:bilokojzbor1:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom