Нови сознанија за настанокот на космосот

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
John Mather e noviot genij na koj mu beshe dodelena nagradata od $250.000 za obmisluvanje na nastanokot na kosmosot (proektot COBE) -- dodatno potkepuvajkji ja teorijata za golemata eksplozija tnr. "bing-bang" teorija.

NASA and COBE Scientists Win Top Cosmology Prize

The 2006 Gruber Cosmology Prize has been awarded to John Mather and the Cosmic Background Explorer (COBE) science team for their groundbreaking studies confirming that our universe was born in a hot Big Bang. .....




Povekje na sledniov link:

http://www.nasa.gov/centers/goddard/news/topstory/2006/gruber_award.html
 

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
иам едно другарче со своја теорија. и мошне му е добра. башка е и инактивен член на форумов. со ник самураи. ај ќе го викнам да ја раскаже па да дискутираме. со таа приказна се лапаат париве жими мајка:)
 

Termos

I rule, I'm a ruler!
Член од
26 јуни 2006
Мислења
77
Поени од реакции
4
Bateto sho go izbrale imal sreka, kako i site sho lapat takvi nagradi.. na vistinskite naucnici voopsto ne mu pretstavuvaat predizvik.. i slikata od COBE samo gi potvrdi ocekuvanjata, nisto drugo..izgleda nemat na popametna rabota da gi potrosat parite..
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Мене стварно ми е глупа ова теорија за настанокот на светот.Како што веројатно сите знаете,теоријата тврди дека космосот настанал по една голема експлозија.Искрено никогаш не сум видел нешто да се створи по експлозија, обично се се уништува.
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
e , aj da ja procitame teorijata na drugarceto ti.
Iskreno , ama bas me zanima da vidam sto e toa.
Daj ziti se namoli go da napise nekoj zbor , dva.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
kosmos svet milioni terorii.. pa sekoja godina ..se pojavuva po nekoj.. nov izrod. pod sevdonime nau4nik so svoja teorija :)... bog da cuva
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Кратко потоа, Хабл заклучил дека вселената се шири, бидејќи видел како далечните галаксии се оддалечуваат од Земјата. Забележал и дека, колку подалеку се наоѓа некоја галаксија, толку побрзо се оддалечува, што значи дека порано универзумот бил помал. Во 1929 год., Хабл го објавил своето револуционерно откритие, и со тоа дал повод за настанување на теоријата за Големата експлозија, со која се објаснува настанокот на вселената преку една космичка експлозија што се случила пред околу 13 милијарди години. Но, имало да се учи уште многу.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Кратко потоа, Хабл заклучил дека вселената се шири, бидејќи видел како далечните галаксии се оддалечуваат од Земјата. Забележал и дека, колку подалеку се наоѓа некоја галаксија, толку побрзо се оддалечува, што значи дека порано универзумот бил помал. Во 1929 год., Хабл го објавил своето револуционерно откритие, и со тоа дал повод за настанување на теоријата за Големата експлозија, со која се објаснува настанокот на вселената преку една космичка експлозија што се случила пред околу 13 милијарди години. Но, имало да се учи уште многу.
Каде настанала експлозијата во кој простор?Шо имало пред експлозијата?Теоријава за некоја си голема експлозија ми е тотално без врска.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.654
Поени од реакции
4.964
Каде настанала експлозијата во кој простор?Шо имало пред експлозијата?Теоријава за некоја си голема експлозија ми е тотално без врска.
Има објаснување за локацијата и делумно за тоа што било пред тоа ама е контраинтиутивно и не баш е овде и што било...има на Јутјуб да не копирам...За локација некако ОК е ама за што било дел викаат дека не е јасно и контраверзно е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom