Нови критериуми за утврдување право на сини картони за невработени

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.117
Поени од реакции
775
Ај некој кој е навлезен во проблематикава нека го подобјасни новиов закон?
Пошто овде секој си го разбра на свој сопствен начин, па со самото тоа се создава збунетост.
Невработените во Македонија кои добиваат сини картони, од 1 септември ќе треба да се пререгистрираат потенцирајќи колкав приход остваруваат.
Самава реченица е контрадикторна - Невработените да пријават приход (кој приход, невработен сум!?)
Што се менува со законов?
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Ќе си ќутиме ќе помине и ова...Ти го укинува правото бесплатно да се лекуваш. Здравјето стана луксуз. Важно споменици ни ставија.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Од ова што го прочитав на страната на Фондот за здравствено осигурување гледам дека се работи за приходите на едно потесно семејство во кое спаѓаат сопруг/сопруга и деца кои се уште се школуваат максимум до 26 год. А што се случува со децата кои дипломирале и се невработени? Дали тие независно ќе се пријавуваат бидејќи според ова немаат потесно семејство?!
http://www.fzo.org.mk/WBStorage/Files/Povik_za_nevraboteni_lica.pdf
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
И мене ова ме интересира , дали ќе биде како досега , т.е. невработеното лице да биде пријавено преку сопружникот кој/а е вработен .
Mislam deka ce bide ama ako imaat 11.000 den na transakciska smetka eden od sopruznicite ili pak ti, placas 1.100 denari sekoj mesec za zdravstvo ..ama posto zenati raboti ti imas zdravstveno preku nea ova ne vazi za tebe po moe mislenje
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ееееј дик-хедовци!... Како можеа да предложат (веројатно готова работа) и донесат еден ваков идиотски закон!? Зарем не пишува во преамбулата на уставот дека покрај тоа што сме демократска сме и социјална држава!? Што подразбира тоа? Ташак-сармаси!.... Него друго ме интересира мене. Еден затвореник со ограничени човекови права и слободи (нема право на глас ми се чини!? ако ништо друго нема право на слобода....) има ли право на бесплатна здравствена заштита? Некој криминалец, убиец, лопов..... има право на лекување, а лојален граѓанин кој по некој сплет на околности останал без работа, со огромно ангажирање на оваа влада работејки 24/7 или на онаа другата која го крчмеше капиталот останал без работа, а сега едвај крпари со некој хонорар или собира пластични шишиња па заработува дури 11,000 месечно, ќе мора да си го плаќа придонесот за лекувањето.... Колку мизерно!? колку нечовечно би рекол! .... А онаму на пример Велија, кој го преебал друштвово за милиони Евра, го заболело грбот и сега на наш грб ќе оди на лекување..... можеби и ќе му го измасираат и млади физиотерапевтки (на наш грб).... не се знае! А овој вториот со ООООГРОМЕН хонорар или приход од 11,000.... ке мора да плати 1,100 месечно.... а да се запрашаме: ЗА ШТО? Да добие рецепти од матичен, од кои половината лекови не се на листата за со партиципација, па ќе мора да си ги плати (повторно).... или да оди во државна болница и да лежи во соба полна со лебарки, буба-шваби.... и остала гамад у бели мантили, кои те гледаат како да си инвентар, воглавно асистенти кои ќе се учат на јадников, бидејки професори нема, тие ја збришаа во приватните клиники..... ЕЕЕЕ МОЈ ГВУЈО, ГВУЈОООО! Уште не седна саглам на фотеља со вториов мандат а почна да го натегнуеш народецов.....за ова ли те гласаа?.... вака ли ќе ги правиш *вефовлмите*....
Би требало да падне на Уставен, како и многу други закони што му паднава, па и предходниот во здравството.... оној ДЕБИЛЕН закон, со кој се губеше право на плави картони една год, доколку сам си дадеш отказ (или така нешто беше!?)..... мислам дека и овој ќе ојде! Или нека ја сменат преамбулата! То е.....
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Го прочитав линкот за соопштението за измените.

И како што можев да заклучам,таму вели дека сите невработени(освен деца-студенти до 26 години) ќе треба според примањата да плаќаат самите здраствено осигурување(од 1100ден до 2200 ден).

Е сега е малку нејасно зошто не биде покачена висината на приходот,бидејќи според оваа пресметка излегува дека во семејството несмееш да имаш поголеми примања од 200 евра месечно.

Ако не излезат и да ги објаснат подетално овие нови измени,тогаш ќе настане хаос и редици пред институциите на ФЗО.

Ај се надевам дека ќе има некој измени и дообјаснувања.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ај некој кој е навлезен во проблематикава нека го подобјасни новиов закон?
Пошто овде секој си го разбра на свој сопствен начин, па со самото тоа се создава збунетост.
Невработените во Македонија кои добиваат сини картони, од 1 септември ќе треба да се пререгистрираат потенцирајќи колкав приход остваруваат.
Самава реченица е контрадикторна - Невработените да пријават приход (кој приход, невработен сум!?)
Што се менува со законов?
Колку што можам јас да разберам, најверојатно сакаат да ги сеграгираат сите оние кој по основ на некаков имот заработуваат, а се водат како невработени. Претпоставка ти си невработен но имаш два стана кој ги ренташ и имаш прилив од 30,000 месечно или пак прилив од банкарски камати, хонорари итн, итн.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Колку што можам јас да разберам, најверојатно сакаат да ги сеграгираат сите оние кој по основ на некаков имот заработуваат, а се водат како невработени. Претпоставка ти си невработен но имаш два стана кој ги ренташ и имаш прилив од 30,000 месечно или пак прилив од банкарски камати, хонорари итн, итн.
Или пак цела фамилија невработени, таткото продава мед или собира печурки и заработува 200е месечно.Репај брачко по сиромашните!
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Или пак цела фамилија невработени, таткото продава мед или собира печурки и заработува 200е месечно.Репај брачко по сиромашните!
Добро не баш во толкава крајност, но горе долу е така, ако фирмата што откупува печурки и сака да му ги префрла парите на трансакциона сметка наместо да му кешира пред комбе, тогаш да и него ќе го фати чадот.
Мене одамна ми е јасно дека на државата нема некој холистички пристап кон своите подданици.
--- надополнето: Jul 2, 2011 12:50 PM ---
Или пак цела фамилија невработени, таткото продава мед или собира печурки и заработува 200е месечно.Репај брачко по сиромашните!
Добро не баш во толкава крајност, но горе долу е така, ако фирмата што откупува печурки и сака да му ги префрла парите на трансакциона сметка наместо да му кешира пред комбе, тогаш да и него ќе го фати чадот.
Мене одамна ми е јасно дека на државата нема некој холистички пристап кон своите подданици.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Еве што изјави пред само неполни две години нашиот премиер во врска со здравственото осигурување. Цитат од Капитал:
*БЕСПЛАТНО* ЗДРАВСТВО ЗА СИТЕ..... (18,09,2009 Капитал)
Сите граѓани кои досега немале право на здравствено осигурување, со поедноставувањето на Правилникот за измени на Законот, можат да го остварат своето право со доставување фотокопија од лична карта, здравствена легитимација, потврда од УЈП и извод од матична книга на родените, до подрачната единица на Фондот за здравствено осигурување.
Премиерот Никола Груевски, на промоцијата на измените на Правилникот за концептот „Бесплатно здравство за сите граѓани“, истакна дека со упростување на постапката, бројот на лица кои го остваруваат правото на здравствено осигурување, значително ќе се зголеми. „Со овој Закон, секој граѓанин, и оние кои немаат постојано место на живеење или се постари од 62, односно 64 години, и немаат остварено право на пензија, како и други категории кои со досегашните закони немаа право на сини картони, со измените кои стапија на сила пред неколку месеци го имаат тоа право“, изјави Груевски.
извор:
http://www.time.mk/read/0fc3c680a4/32b62b0cd6/index.html
ме интересира нешто, дали гореспоменатиот кога го *онаквуе* народецов ужива?
Windfucker..... оној што рента стан или оној што зема дивидента, камата.... тие логично е платат данок на добивка за тоа, а не да се бара од нив придонес за здравствено осигурување. Нема логика или законска основа да ги дискриминираш во однос на здравственото осигурување споредбено со оној што нема стан за рентање, акции или штеден влог.... А инаку, оној што има стан-станови, истите неможе (освен да ги продаде) да ги изнесе вон државава.... меѓутоа сигурен сум дека со ваков закон многу пари ќе се одлеат од државава во некоја друга, на пример во Бугарија. Таму државата гарантира влогови до 50,000 Евра, банките се воглавно странски и посигурни од нашиве.... а Богами и камати подобри даваат од нашиве.... Јас сум се посигурен дека ќе го направам тоа. Како работата ми виси, лесно може да се случи да станам од оние кои ќе треба да си го плаќаат лекувањето.... затоа велам парите во Болгаро Америчка банка или во Токуда Банк (Јапонска) .... па нека ме гонат кривично за тоа што како жител на РМ немам право да отворам сметки во други држави. Ќе докажат за сметката на пич.... ден - тоа прва работа, а втора, ова ќе биде првиот закон што ке мора да го свиткаат у фишек и стават у г. ако станеме членка на унијата..... а за да ми ја видат трансакциската сметка оваа домашната полна со појке од 11 или 15,000 месечно ќе мора да ми брцнат у лев џеб и тоа не требе многу длабоко - дал Господ.... Само се плашам да не го направат повеќето штедачи истото - да ги пренасочат депозитите, а неминовно следува такво нешто, бидејки ако морат данок на добивка (кој следува) да платат, еве сега и за плави картони, а како и каматите драстично се намалива, ќе им остане од трите подолгото!..... И да речеме само 20 или 30% постапат на тој начин и ги пренасочат депозитите , тоа би значело одлив на близу милијарда Евра..... во тој сл. ни ојде државава у материну! А некои велат дека и онака ќе ојде.... Ееееј кои идиоти ја водат државава!? За да добијат во здравството 5-6-10 милиони Евра (прашање и толку дали) ризикуваат милијарда.... Еве линк за банките во БГ.... супер камати за депозити во Евра! 7%! Овдека некои Банки и за депозити во Денари не даваат толку:
http://www.moitepari.bg/Depoziti /Depoziti_Result.aspx?s=QlpoNDFBWSZTWUW%40uZAAAA7%2fgEAAAAPAAHwQPiBdQC4r3iAgAEiKbUZMR6gPUNDagNA1T0nqA0AGIyNA9RcHNz0Mmlk%40Z1oPESVFPfliN8%40AGrZmrAGFEDkne8kFcejpEVY9p4gcYnITEgK9Fko9bMvxdyRThQkEW%40uZAA%3d%3d
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Еве што изјави пред само неполни две години нашиот премиер во врска со здравственото осигурување. Цитат од Капитал:
*БЕСПЛАТНО* ЗДРАВСТВО ЗА СИТЕ..... (18,09,2009 Капитал)
Сите граѓани кои досега немале право на здравствено осигурување, со поедноставувањето на Правилникот за измени на Законот, можат да го остварат своето право со доставување фотокопија од лична карта, здравствена легитимација, потврда од УЈП и извод од матична книга на родените, до подрачната единица на Фондот за здравствено осигурување.
Премиерот Никола Груевски, на промоцијата на измените на Правилникот за концептот „Бесплатно здравство за сите граѓани“, истакна дека со упростување на постапката, бројот на лица кои го остваруваат правото на здравствено осигурување, значително ќе се зголеми. „Со овој Закон, секој граѓанин, и оние кои немаат постојано место на живеење или се постари од 62, односно 64 години, и немаат остварено право на пензија, како и други категории кои со досегашните закони немаа право на сини картони, со измените кои стапија на сила пред неколку месеци го имаат тоа право“, изјави Груевски.
извор:
http://www.time.mk/read/0fc3c680a4/32b62b0cd6/index.html
ме интересира нешто, дали гореспоменатиот кога го *онаквуе* народецов ужива?
Windfucker..... оној што рента стан или оној што зема дивидента, камата.... тие логично е платат данок на добивка за тоа, а не да се бара од нив придонес за здравствено осигурување. Нема логика или законска основа да ги дискриминираш во однос на здравственото осигурување споредбено со оној што нема стан за рентање, акции или штеден влог.... А инаку, оној што има стан-станови, истите неможе (освен да ги продаде) да ги изнесе вон државава.... меѓутоа сигурен сум дека со ваков закон многу пари ќе се одлеат од државава во некоја друга, на пример во Бугарија. Таму државата гарантира влогови до 50,000 Евра, банките се воглавно странски и посигурни од нашиве.... а Богами и камати подобри даваат од нашиве.... Јас сум се посигурен дека ќе го направам тоа. Како работата ми виси, лесно може да се случи да станам од оние кои ќе треба да си го плаќаат лекувањето.... затоа велам парите во Болгаро Америчка банка или во Токуда Банк (Јапонска) .... па нека ме гонат кривично за тоа што како жител на РМ немам право да отворам сметки во други држави. Ќе докажат за сметката на пич.... ден - тоа прва работа, а втора, ова ќе биде првиот закон што ке мора да го свиткаат у фишек и стават у г. ако станеме членка на унијата..... а за да ми ја видат трансакциската сметка оваа домашната полна со појке од 11 или 15,000 месечно ќе мора да ми брцнат у лев џеб и тоа не требе многу длабоко - дал Господ.... Само се плашам да не го направат повеќето штедачи истото - да ги пренасочат депозитите, а неминовно следува такво нешто, бидејки ако морат данок на добивка (кој следува) да платат, еве сега и за плави картони, а како и каматите драстично се намалива, ќе им остане од трите подолгото!..... И да речеме само 20 или 30% постапат на тој начин и ги пренасочат депозитите , тоа би значело одлив на близу милијарда Евра..... во тој сл. ни ојде државава у материну! А некои велат дека и онака ќе ојде.... Ееееј кои идиоти ја водат државава!? За да добијат во здравството 5-6-10 милиони Евра (прашање и толку дали) ризикуваат милијарда.... Еве линк за банките во БГ.... супер камати за депозити во Евра! 7%! Овдека некои Банки и за депозити во Денари не даваат толку:
http://www.moitepari.bg/Depoziti /Depoziti_Result.aspx?s=QlpoNDFBWSZTWUW%40uZAAAA7%2fgEAAAAPAAHwQPiBdQC4r3iAgAEiKbUZMR6gPUNDagNA1T0nqA0AGIyNA9RcHNz0Mmlk%40Z1oPESVFPfliN8%40AGrZmrAGFEDkne8kFcejpEVY9p4gcYnITEgK9Fko9bMvxdyRThQkEW%40uZAA%3d%3d
Тоа е за минатиот мандат. Сега има статуи кои влечат пари. За пензии давање земаат кредити! Што уште може човек од оваа `држава` да очекува? Главниот град ќе има повеке споменици отколку луѓе.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Да ти се к*кам на државата, на чело со Грујо, Бране и другите државници. Плаќаме за обрзаование, за здравство (и со картончиња), сега треба да плаќам ако сум невработен за да имам картончиња? И послем ќе ми јаде нкој бурек тука бугарски пасош, татари, Александар. Абе ќутете таму партиски војничиња ниедни срам да ви е, што не направите контра протест од ВМРО сега на ова туку само за други работи одма се организирате.
--- надополнето: Jul 2, 2011 3:49 PM ---
Од ова што го прочитав на страната на Фондот за здравствено осигурување гледам дека се работи за приходите на едно потесно семејство во кое спаѓаат сопруг/сопруга и деца кои се уште се школуваат максимум до 26 год. А што се случува со децата кои дипломирале и се невработени? Дали тие независно ќе се пријавуваат бидејќи според ова немаат потесно семејство?!
http://www.fzo.org.mk/WBStorage/Files/Povik_za_nevraboteni_lica.pdf
Нив Грујо и Бране лично ќе ги лечат.
п.с. Надворешниот долг надмина 4.8 милијарди евра. Земаме пари од надвор за да плаќаме плати на администрација и пензии. Само напред Македонијо! Во амбис!
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Бугар ќе се пишам на пописот читате Бугар !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ти ебам племето дегенеричко кај се родија.................... кој изрод треба да бидеш за да го рекетираш овој измачен народ.................................................................

Земаме пари од надвор за да плаќаме плати на администрација и пензии. Само напред Македонијо! Во амбис!
Одлична поента.

Ова веќе е преќип.
Незнам дали ќе ги толерирате но јас нема.
Или ќе се вразумат................ зошто во спротивно ќе висат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom