Нови измени во законот за облигациони односи за договорени камати - што значат?

Член од
26 октомври 2019
Мислења
15
Поени од реакции
5
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.117
Поени од реакции
5.822

Мислам дека превара ќе биде пак оваа работа.
Така лани се испорадуваа сите што имаа извршители и долгогодишни застарени долгови, но ништо не бидна од тоа....извршителиве се крвопијци, дали некој навистина ке им застане и ке рече СТОП!????

Јас не разбирам ништо што предлагаат, а не верувам ни дека нешто ќе спроведат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.553
Поени од реакции
11.627
ОК е каматата да не смее да биде поголема од Долгот, ама не може и тоа туку така да се генерализира... Кај мали долгови ако се примени ќе настане Епидемија на неплаќање на мали долгови... башка есап е и зголемената Инфлација, парите губат вредност... од друга страна пак банките не даваат никаква камата... Трето, самата НБРМ и власта кумуваа на раскрчмување на евростандард банка, дузини земаа кредити и не ги враќаат, а на штедачи им пропаднаа депозити...
Пак ќе го наведам примерот од Германија од минатата година, германец земач скапо возило, од 50,000+ евра на кредит и кидавела во Хрватска... арно, ама од германски суд Барање до Хрватска за Екстрадиција и кој не враќа долг во Затвор...
кај нас сме се научиле долг да не се враќа, кога ќе можам, граѓанска тужба, вежи мачку о реп, поединци должници немаат ништо на свое име а фирми должници со блокирана сметка си работат заобиколно со децении...
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
15
Поени од реакции
5
Ne bese vo red dosega da se plaka da receme za dolg od 5 000 denari 50 000 denari, toa e nezamislivo za edna normalna i razumna drzava so normalen i razumen narod .

jas gi pozdravuvam ovie izmeni na zakonot, koi se samo korekcija na losite zakoni od minatoto i harmonizacija so vladeenje na pravoto.

No tocno treba da se zgolemi disciplinata za naplata na dolgovi , a i da se postavi prasanjeto zosto ima tolku dolznici ?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
619
Поени од реакции
456
Ne bese vo red dosega da se plaka da receme za dolg od 5 000 denari 50 000 denari, toa e nezamislivo za edna normalna i razumna drzava so normalen i razumen narod .

jas gi pozdravuvam ovie izmeni na zakonot, koi se samo korekcija na losite zakoni od minatoto i harmonizacija so vladeenje na pravoto.

No tocno treba da se zgolemi disciplinata za naplata na dolgovi , a i da se postavi prasanjeto zosto ima tolku dolznici ?
Законот се однесува само на договорните камати, а не и на законските затезни камати, не се однесува на сите камати како што многу луѓе погрешно го протолкуваа овој предлог закон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom