Нови игри

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
RE4 римејкот излезе и слушам доста позитивно за нејзе. Ја немам пробано(next month)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.540
Да да јасно, само се надоврзав со мислење околу играта.
Во секој случај нема никаква споредба со Command and Conquer. Видов дека ги имаат извадено remastered ама мислам дека завршив со овој серијал. Бог знае колку саати имам потрошено на Zero Hour поготово. Во компјутерници на времето сме останувале после затварање да играме до сабајле. :pos:
Јас не сум ја ни пипнал играта, ја спомнав исклучиво и само поради Френк Клепаки и Македонската Филхармонија.

Кога сме кај стратегии, после Command & Conquer и Warcraft III, единствено Hearts of Iron IV ми е прифатлива, ама џабе, енџинот на играта е стар и на компјутер од милијарда евра ќе биде бавна бидејќи не знае да работи на повеќе од ЕДНО процесорско јадро и кога ќе загусти војната, односно кога повеќе страни ќе завојуваат, играта е сведена на неограничено влечкање.

Ама тоа останува на Парадокс да си го средат, а не делува како да планираат во блиска иднина да го надоградат енџинот.

Ама затоа оригиналната Command & Conquer заедно со нејзиното продолжение, и првата Command & Conquer: Red Alert со нејзините продолженија ги преработија и во 2020 година ги исфрлија во нова видео игра Command & Conquer: Remastered Collection која поддржува Ultra HD резолуција на најнови компјутери и вреди до последен денар за тие 19.99 евра колку што чини - во моментов е на попуст кој трае до 13 април 2023 по цена од 7.99 евра на Steam.

https://store.steampowered.com/app/1213210/Command__Conquer_Remastered_Collection/

Е сега, за тие кои не ги играле оригиналната Command & Conquer и првата Command & Conquer: Red Alert, туку почнале прво со Tiberian Sun или Red Alert 2, секако дека ќе ги чека разочарување, сепак станува збор за постари видео игри, одлично преработени во Ultra HD резолуција за најнови компјутери, но дизајнот на игрите е далеку поназад пред Tiberian Sun или Red Alert 2.
На Џенералс ќе вадат реизаднија за новиве конфигурации ?
Прејак ми е компјутерот па не ми ги фаќа старите, башка не ни можат да се инсталираат на виндоус 7 и 8. Само на 98 и ХП.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
На Џенералс ќе вадат реизаднија за новиве конфигурации ?
Прејак ми е компјутерот па не ми ги фаќа старите, башка не ни можат да се инсталираат на виндоус 7 и 8. Само на 98 и ХП.
не знам за Џенералс, но за Ред Алерт 2 имаше верзии за модерни компјутери, неофицијални но има.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
855
Поени од реакции
3.442
На Џенералс ќе вадат реизаднија за новиве конфигурации ?
Прејак ми е компјутерот па не ми ги фаќа старите, башка не ни можат да се инсталираат на виндоус 7 и 8. Само на 98 и ХП.
Се играт и на win10 ја играв и редалерт и џенералс пред две години, ги имаше на Замунда.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
На Џенералс ќе вадат реизаднија за новиве конфигурации ?
Прејак ми е компјутерот па не ми ги фаќа старите, башка не ни можат да се инсталираат на виндоус 7 и 8. Само на 98 и ХП.
Ако не ја купуваш оригиналната видео игра, симни си пиратска копија од Command & Conquer: The First Decade и инсталирај ја.

Тоа е компилација која Електроник Артс ја исфрли во продажба во 2005 година по повод првите 10 години од постоењето на Command & Conquer франшизата. За Tiberian Sun, Tiberian Sun: Firestorm, Red Alert 2, Yuri's Revenge, Renegade и се разбира Generals и Generals: Zero Hour можам да потврдам дека работат без никакви проблеми на Windows 7 и Windows 10, а за оригиналната Command & Conquer од компилацијата и нејзиното продолжение, како и за првата Command & Conquer: Red Alert и нејзините продолженија можам да потврдам дека делумно работат бидејќи графиката не им чини на понов оперативен систем, но секако тоа го средија со новите верзии на тие две видео игри во Command & Conquer: Remastered Collection.

Јас користам оригинална копија од The First Decade и никогаш не сум имал проблем ниту со Red Alert 2 и Yuri's Revenge, ниту со Generals и Generals: Zero Hour.

Е сега за Red Alert 2 и Yuri's Revenge морам да потенцирам дека не поддржуваат HD и Ultra HD резолуција - поточно не официјално, има начини да се модификуваат, но нема да добиеш баш врвен квалитет на слика.

Од друга страна Generals и Generals: Zero Hour поддржуваат HD резолуција - за Ultra HD не знам, не сум пробал, а и немам Ultra HD монитор - но не ти дозволува да одбереш HD резолуција од менито, туку мораш рачно да ја внесеш во конфигурацијата на видео играта во My Documents и вади одлична слика во HD резолуција, исто како и кај поновите Command & Conquer 3: Tiberium Wars и Command & Conquer 3: Kane's Wrath.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
А аурората пука дупло?
Hhhhh.
Кои драми беа со Џенералс и аурората на... USA?
У некои пачови праеше пепел, у некои беше нрфната.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.540
А аурората пука дупло?
Hhhhh.
Кои драми беа со Џенералс и аурората на... USA?
У некои пачови праеше пепел, у некои беше нрфната.
На Air или Laser Force аурората 2 пати пуцаше. На обичната Америка само еднаш.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Tempest Rising - Steam

Command one of three distinct factions in a desperate struggle for power and resources in Tempest Rising - a classic RTS set on Earth after a nuclear war.

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.362
Поени од реакции
19.922
Долго време ја следев играва, сега има трејлер и датум, се надевам ќе биде добра.

 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.540
Долго време ја следев играва, сега има трејлер и датум, се надевам ќе биде добра.

Извадија конечно датум ? Од март месец ја читам дека е сеуште само демо верзија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom