Нови игри

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.706
И? Што? Дали ја прави играта подобра? Дали магично ти го разубавуа денот?
Pravime muabet za grafika sega. Gameplay vo druga tema.

Edna minecraft so ray tracing izgleda fenomenalno, a mozam sa zamislam kako bi izgledala igra so ray tracing napravena od rockstar ili crytek.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Pravime muabet za grafika sega. Gameplay vo druga tema.

Edna minecraft so ray tracing izgleda fenomenalno, a mozam sa zamislam kako bi izgledala igra so ray tracing napravena od rockstar ili crytek.
T-t-t а а. Или ги гледаш како целина, или не ти важи. Графиката почна да биде пристоја период 2012-15. Се од тогаш е спора надградба. Во 2008 веќе беше живописна, мал број видливи полигона. Значи по голем квантен скок имаш 2001-2011 него 2011-2021.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.706
T-t-t а а. Или ги гледаш како целина, или не ти важи. Графиката почна да биде пристоја период 2012-15. Се од тогаш е спора надградба. Во 2008 веќе беше живописна, низок број полигона. Значи по голем квантен скок имаш 2001-2011 него 2011-2021.
Ne pocnuvaj diskusija za grafika i nejzinoto navodno stagniranje ako ne si kadaren da ja teras pa mi se menjas na gameplay.
Grafikata odsekogas se podobruvala od godina na godina, minimalno, poradi potrebite na konzolasite koi spored moe mislenje ja kochat industrijata i gameplay wise i graphics wise.
Sakas da kazes deka ima ogromna razlika megu hitman 1 i blood money?
Sakas da kazes deka nema nikakva razlika megu hitman Absolution i Hitman 3?
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.275
Ne pocnuvaj diskusija za grafika i nejzinoto navodno stagniranje ako ne si kadaren da ja teras pa mi se menjas na gameplay.
Grafikata odsekogas se podobruvala od godina na godina, minimalno, poradi potrebite na konzolasite koi spored moe mislenje ja kochat industrijata i gameplay wise i graphics wise.
Sakas da kazes deka ima ogromna razlika megu hitman 1 i blood money?
Sakas da kazes deka nema nikakva razlika megu hitman Absolution i Hitman 3?
Зашто gameplay wise?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Ne pocnuvaj diskusija za grafika i nejzinoto navodno stagniranje ako ne si kadaren da ja teras pa mi se menjas na gameplay.
Grafikata odsekogas se podobruvala od godina na godina, minimalno, poradi potrebite na konzolasite koi spored moe mislenje ja kochat industrijata i gameplay wise i graphics wise.
Sakas da kazes deka ima ogromna razlika megu hitman 1 i blood money?
Sakas da kazes deka nema nikakva razlika megu hitman Absolution i Hitman 3?
1612384753718.png
1612384730715.png
1612384793800.png
1612384888057.png
На првите 2 има драстична разлика измеѓу број на полигони и детали на модел.
Последните 2....се релативно слични.
Можда ако сакаш да ситничариш, но како целина нема кој знае што разлика во квалитет.
У приницип за просечните човечки очи двете би биле подеднакво пријатни.
Е , на пример масс ефект андромеда...
Дали беше графички задоволителна? Да , асполутно. Не беше нешто експоненцијално различно од 2 и 3, но за жал....беше лапсус во сите други детаљи.
Оутер вордлс? Суб пар.
Може викаш реј трејсингов и новиве срање се супер.....ама ја не гледам бенифит изгледод да биде пласиран пред гејлмплејот.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.706
Зашто gameplay wise?
Zatoa sto sony igrite premnogu te drzat za raka, i se mnogu simple gameplay poradi casual potrosuvacite koi se najgolemi procentualno sopstvenici na konzola.
Автоматски споено мислење:

Дали беше графички задоволителна?
NE!
Lol...

Megu hitman 1 i blood money ima razlika vo teksturi, a vo absolution i 3 ima razlika od teksturi, osvetluvanje, engine.

Kako ja kaza 2012 koa unreal3 enginot e ubedlivo najgnasniot engine dosega.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Zatoa sto sony igrite premnogu te drzat za raka, i se mnogu simple gameplay poradi casual potrosuvacite koi se najgolemi procentualno sopstvenici na konzola.
Колку пари трошиш на компјутери, на годишна база?
Автоматски споено мислење:

Zatoa sto sony igrite premnogu te drzat za raka, i se mnogu simple gameplay poradi casual potrosuvacite koi se najgolemi procentualno sopstvenici na konzola.
Автоматски споено мислење:


NE!
Lol...
Анимација(фејс -кепчур) не е графика тапчо. Тоа што го гледаш е резултат на нискобуџетно моуш кепчур.Не постои реј трејсинг и резолуција што може да го попраи тоа
 
Последно уредено:

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.275
Zatoa sto sony igrite premnogu te drzat za raka, i se mnogu simple gameplay poradi casual potrosuvacite koi se najgolemi procentualno sopstvenici na konzola.
Автоматски споено мислење:


NE!
Lol...
Добро, има логика, ама не се casual играчите најголем пазар.
Тоа што поседуваат највеќе конзоли не ги спречува останатите студиа да прават игри со не толку simple gameplay.
Башка кај секој индивидуално е колку ќе се посвети на некоја игра и колку ќе биде casual играч во истата.
Али не се сложувам дека конзолашите ја кочат гејминг индустријата во поглед на gameplay.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.706
Анимација(фејс -кепчур) не е графика тапчо.
Ako animacija ne e, ondak i poligoni ne se.
Togas ostanuva samo teksturi da sporeduvame.
Автоматски споено мислење:

Колку пари трошиш на компјутери, на годишна база?
Irelevantno.
Автоматски споено мислење:


Haters will say it's photoshopped.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Ako animacija ne e, ondak i poligoni ne se.
Togas ostanuva samo teksturi da sporeduvame.
Автоматски споено мислење:


Irelevantno.
Автоматски споено мислење:
1. Тресењето зелени зелени нема да те однесе нигде
2. Крајно релеванто според твоите тврдења. Кажи колку трошиш
3. И? Ме интересира колку ги имаат видено од прва рака..а не од јутјуб. Се надоврзува на претходното
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.706
1. Тресењето зелени зелени нема да те однесе нигде
2. Крајно релеванто според твоите тврдења. Кажи колку трошиш
3. И? Ме интересира колку ги имаат видено од прва рака..а не од јутјуб. Се надоврзува на претходното
Dvojkava ti vristi.
A za trojkava, vajda tie sho imaat kupeno VR i sho ja igrale igrata?

Razjasni si sam sho e grafika, oti ne ti e jasno. Dali teksturi, poligoni, fizika, svetlina ili se zaedno. Me mrzi da drzam casevi.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Dvojkava ti vristi.
A za trojkava, vajda tie sho imaat kupeno VR i sho ja igrale igrata?

Razjasni si sam sho e grafika, oti ne ti e jasno. Dali teksturi, poligoni, fizika, svetlina ili se zaedno. Me mrzi da drzam casevi.
Чекај малце чекај малце...ти...немаш или имаш VR?
Автоматски споено мислење:

И мешаш мокап и анимација со графика.
Полигони- Мазност и комплексност на модели
Физикс-рендерирање на однесувањето на текстури и површини и нивната интеракција кон околината
Шејдери- рендериање на текстури на објекти во одност на светлина, рефлексија и сенки.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.275
Ова ќе биде или лудница игра или епско срање, сумљиви се кинезиве.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Играва ме хајпна до облаци. Ја игра некој? Како за нова игра има многу лоша графика, ама гледам доста позитивни reviews.

Овој визуелен стил го гледам како некаков тренд предизвикан од Zelda BotW. (таква е оваа викиншкава, потоа Genshi Impact, Oceanhorn...)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom