Нови игри

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Освен ред дед и кал оф хуарез...вестерн игрите никад не заживеаа како што треба. У принцип, ред дед е како ГТА во вестерн, а ова другово е малце по генерично.

If it aint broke ..dont fix it. Ама ништо ново тука.
Дед спејс 2 е пошмирглана дед спесј 1.
Мас ефект 3 е многу пошмигрлана масс еффект 2 итн
хејло...не е многу променето
Бетлфиелд исто. Исти кур, различно време.
Кол оф дјути..е. каде промената не е секогаш позитвна.После ворлд ат вор, сите до една се по синематички, по џејмс бонд тип на глупости. Ендоставно не ги бива. Дед спејс 3 е по дефиницја промена у негатива.
Исто и рез евил 5 и 6. Малце претераа со акција.
Резидент евил 7 го прекрши тој тренд..во позитвна страна(исклучок на исклучоци) исто како ре4 која го прекрши трендот на репетитивни и досанди хорор со фиксирани камери. Фалаут 3 исто така. Ама пак, исклучоци. The outer worlds...e њу вегас у свемир. Исти курац, различен енџин, сетинг, приказна итн.
Не е секогаш толку едноставно...
Не викам не, али не се трудат да сменат нешто. Тотално досадно е едно па исто. Некој ја спомна ГТА, па последните две игри имаат комплетно различен филинг кога ги играш, 3д универзумот се слични, но од ГТА 4 е тотално различно, исто и кај РДР. За тоа рокстар може да се пофали.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.055
Поени од реакции
12.533
Добро е другови,ок е.
Таман работа сите да мислиме исто,кај ќе ни е крајот...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Не викам не, али не се трудат да сменат нешто. Тотално досадно е едно па исто. Некој ја спомна ГТА, па последните две игри имаат комплетно различен филинг кога ги играш, 3д универзумот се слични, но од ГТА 4 е тотално различно, исто и кај РДР. За тоа рокстар може да се пофали.
Не се согласувам со целост. Ако ништо друго рокстар ги бива за пишување сторија. Ама гејмплејот(вози, пљачкај итн) не е драстично сменет.
Имам гледано гта 4..слична е на 5. А рдр2 е слична на 5..
Проблемот со фаркрај е што пикуваше во 4 ..и толку.
Потоа, фар крај кејв мен. Фар крај мурика. Фар крај зомбиња. Фар крај ин спејс. Фар крај фалаут.... Сите здосадени трипања , сите здоасдени филозофии, итн ин. Приказната е оди прави и напрај нешто.
Врајтингот и креативноста е на ниско ниво, а не друго.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Само оти крајот го ушмрљаа максимално. Гејмплјеот на 3ката е супериорен по километри...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.698
А рдр2 е слична на 5
Kako covek sho ima nad 250 saata vo dvete igri posebno, te uveruvam deka voopsto ne se slicni.

Svetot vo rdr2 e nesto dosega ne videno vo igrite. Najveke detali dosega vo igra.

Ne bi navleguvala vo detalite, ama e podobra igra, i so podobra storija.
Автоматски споено мислење:

 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Го имам играно ова. Графика не ме импресионира...
Сторија е секундарно се додека не фклучува 50 трипања и вртење у круг како секоја фар крај...
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Освен ред дед и кал оф хуарез...вестерн игрите никад не заживеаа како што треба. У принцип, ред дед е како ГТА во вестерн, а ова другово е малце по генерично.
Е „како“ GTA зато шо се слични, а не исти. Истото мојме да го речиме и за LA Noire ако е така. Manhunter всушност GTA само со психопатски убиец. RDR2 си има сосема друга приказна, само зато шо гејмплејо и некои механики се слични не значи е GTA, ако беше така никој немаше да ја игра, сето negative reviews че беше. Проблемо со RDR2 не е то шо е слична на GTA во некои аспекти, туку the engine Rockstar шо го користи од 2008/9 год. Overhaul или remaster шо и да му имаат напраено на RAGE engine, едноставно не функционира, можи да се види по примеро на GTA4, и ева сега со RDR2, не можи да се оптимизираат игрите оти RAGE engine е срање. Земи ги IdSoftware шо напраја со DOOM 2016 и Doom Eternal, двете игри можиш да ги играш на праистроски компјутери од 30-60 FPS ако не и појче зависи до машината шо компоненти имала. Linus има видео напраено на то ама не можам да му го најдам, заборајв како се викаше, кај шо ја тестира DOOM 2016 на стар компјутер, FPS се движеше 80 и неш нормално. Сè е до engine и имплементацијата на Vulkan API, а IdSoftware ова најубо го пра.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Menhunt како што разбрав е нешто како condemmed во трето лице.
Голем дел од серијате на рокстар се отворен свет, базирани на...криминал. Троповите и тематикаата не штрчат нешто исклучително...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
И јас од Black Flag директно на Origins скокнав.

Не знам... Origins е одлична игра, немам така некои значајни забелешки искрено, но играта после неколку саати сама ме оддалечи. Не знам зошто но секој нов клик на иконата на десктоп ми беше се помлитав и помлитав со секое ново пуштање на играта. :unsure:

Сајд квестовите не беа доволно добри, но варијабилноста на оружја беше сосем доволна. Одлично имплементирани нови механики (таргетирање, комба и сл), а графичките подобрувања нема потреба да ги спомнуваме. Реков "нови механики" бидеќи како што кажав, последно што имав играно од франшизава беше Black Flag а таму ги немаше тие механики.

Не дека не успеав да навлезам во играта, поминав доста, ако добро се сеќавам завршив едно DLC но не влегов повторно и почнав Вичер 3.
Играта едноставно ми здодеа, за жал. Истото ми се случи и со претходната, а сакав со вузбида да ми биде исполнето секое ново превлегување во играта али не, јбг.

.....

Очекувам многу од новава која ја спремаат искрено. Според мои и за мои преференции сметам дека оваа тематика ќе биде далеку повозбудлива и како голем фанатик на нордската култура не се соменвам дека ќе имам more immersive experience.
Jas posle 3kata igrav uste dve, taa so brodovite posledno mislam. Sea gledam origins na popust e se mislam dali da ja zemam, me interesira kako stand alone igra, bez da znaes ili se sekavas na starite dali vredi da se igra i dali ima smisla?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Jas posle 3kata igrav uste dve, taa so brodovite posledno mislam. Sea gledam origins na popust e se mislam dali da ja zemam, me interesira kako stand alone igra, bez da znaes ili se sekavas na starite dali vredi da se igra i dali ima smisla?
Абе добра е, можеби и фали малку подобра прича за да те врзи малку подобро али оверол - солидно.
Јас искрно никогаш не сум бил хардкор фан на АК. Исто како Блек Флег и оваа ми здосади, не знам оти. Не дека имаше некоја причина или нешто да ми смета во неа, ете така, едноставно...
Но и не можам да речам дека во времето поминато немав фан-тајмс, али играта не ме додржа, нешто фалеше (барем за мене).

Еве моментално играм Вичер, а со Вичерот ситуацијата не е таква, играта ме влечи. :)

Не знам што да ти речам... Ако немаш нешто поспектакуларно во моментов за играње можеби и вреди.

Не ми е почната Odyssey, а како што гледам важи за подобра. Можеби доколку ми беше и таа колектирана полесно ќе можев да изградам некаков си став.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Уште вичер ако не те влече тешко дека ќе се најде игра за тебе :)
Според мене Одисеја е некако доста "разводенета" у смисла преголема е мапата и колку и да се труделе да има по уникатни ствари низ неа едноставно е невозможно. У споредба со Ориџинс и фали карактер и ситни детали но секој си има свој вкус и очекувања, големината на мапата во Одисеја е ниешто невидено за синглплеер.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.698
Vo vrska so Last of Us 2 dali gi imate videno protechenite snimki?

Katastrofa i cist uzas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom