Нови возачки дозволи

Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Од кој пат положивте на полигон , рачна и градска?Колку пати ве буткаа и дали фаќавте врски за да добиете возачка дозвила? На колку години ја задовте дозволата и со каква кола полагавте(на што се научивте да возите)?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Прво, научив да возам на 8 годишна возраст на Zastava 128, мислам на оние чекорите (кумплунг, туража, кочница, брзини)...Никогаш не се осмелував да ја земам сам колата бидејки секој месец ја добивав да направам неколку кругчиња на полигонот за полагање.

Не сум паднал на возењето. Полагав во Ноември 2003 година, од 10 души само 3-ца положивме и тоа сите испопаѓаа или на рачната или на полукружното...ова последното никогаш не го сфатив ама ај.
Изгубив поени на тоа што пред семафор притиснував кумплунг па кочница (а тоа и денес си го правам ми остана навика, бидејки така ме научија моите - тоа било стандард пред 20-тина години, па и самиот инструктор кој сега е веќе пензиониран никогаш не ми рече дека не треба така).

Полагав со Daewoo Tico, во АМСМ. Часовите ги зедов на 17 години, еден месец (не цел) откако направив 18 ја зедов возачката 27.11.2003 година (на 31.10 ми е роденден).
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Нешто амлку на паркинг прва втора почнав со татко ми на 14 тина години.
На 17 земав часови, на 13. август наполнив 18 години на 14. август полагав тестови на 15. август сабајле во 9 полигон во 11:30 попладне градска, и положив се од прва, на 16 август отидов на одмор, на 1 септември кога се вратив од одмор отидов да си ја земам возачката.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Положив у мај, а роден сум на 21 април, часови зимав пред да напунам 18. Све положив од прва(kezi:), иначе полагав на корса, авто школа Кекец.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Почнав со часови на неполни 18 години,таман додека да ги доземам часовите наполнив 18,положив се од прва,со 0 негативни хехехех
Иначе претходно знаев само да тргнам,онака на паркинг со татко ми.

А,да,на Тико полагав
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Почнав ва возам кола од 8-мо па за да не правам глупости ми купија мотор. Инаку положив се на прво, а никогаш не сум имал потреба да фаќам врски за полагање.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Jas sega polagam :) zasega arno odi , ako me padnat ke vi kazam :)
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Јас денеска тотално се положив и завршив, уште во понеделник да идам документи да поднесам и од следната недела со кола ке си искачам.

Иначе на писмениот дел од втора положив, на полигон од прва а на градска исто така од втора.

Иначе на градска првиот пат ме бутнаа оти многу нагло сум закочил пред пешачки т.е. ми излета еден пешак и за малце ке го удрев а поентата било пред пешачки не сум смеел да брзам.

Иначе дали кога ке паднеш дали на писмен или градска за следен пат да полагаш се плака 1500 денари?
 
Член од
20 март 2007
Мислења
189
Поени од реакции
4
Ja uste ne sum polagal. Vo leto ke zemam casovi a ke polagam tek vo Januari. A inace si vozam od vreme na vreme "so tatko mi" ;)

A dali znae nekoj da mi kaze, nesto slusnav imalo izmeni vo zakonot za polaganje. Vikaat mozelo da se polaga sve pred da napunis 18, ke ti dadat potvrda deka si polozil ama dodeka ne napunis 18 mora da vozis i da ima nekoj do tebe so najmalku 3 god vozacko iskustvo. E sega dali e ova tocno znae li nekoj ????

Ako e tocno ova odma idam vo avto skola:)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Грешно си разбрал, ако си ги прател вестите на ТВ за законот што крена многу негативна прашина кај автомото ентузијастите...

Истото останува тоа на 17 години да земаш часови, на 18 да полагаш и да земиш возачка.

Новина (не дај Боже) ќе биде до 21 година, да не можиш да возиш автомобил над 75KW - околу 100КС и ако возиш со тебе да имаш искусен возач (21 година + со минимум 3 години искуство или 22+ со 2 години), забрането ќе биде да возиш моторцикл (било каков) после 22ч (сега иди лето, 90% од младите тоа им е превозно средство...моронска работа, никаде во светот не е ова забрането). Инаку законот е копиран од Босна и Херцеговина, каде веќе е во сила 1 година и сите го исмејуваа и ги сожалуваа Босанците...изглеа истото и нас ќе не снајде.
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Маме да им е*ам изгласан е законот за возење. Сега треба да возиме со некоја си помош
 
Член од
20 март 2007
Мислења
189
Поени од реакции
4
Abe i da e taka neznam kolku ke se pocituva. Kaj nas tuka e diva liga. Sekoj vozi sto saka, koga saka i kako saka. A i da pisat kazna ke bide skinata i retko koj ke plaka!!!
 
Член од
20 март 2007
Мислења
189
Поени од реакции
4
Volkswagen напиша:
Грешно си разбрал, ако си ги прател вестите на ТВ за законот што крена многу негативна прашина кај автомото ентузијастите...

Истото останува тоа на 17 години да земаш часови, на 18 да полагаш и да земиш возачка.

Новина (не дај Боже) ќе биде до 21 година, да не можиш да возиш автомобил над 75KW - околу 100КС и ако возиш со тебе да имаш искусен возач (21 година + со минимум 3 години искуство или 22+ со 2 години), забрането ќе биде да возиш моторцикл (било каков) после 22ч (сега иди лето, 90% од младите тоа им е превозно средство...моронска работа, никаде во светот не е ова забрането). Инаку законот е копиран од Босна и Херцеговина, каде веќе е во сила 1 година и сите го исмејуваа и ги сожалуваа Босанците...изглеа истото и нас ќе не снајде.
Za ova slusnav. Nego pred ova nesto imase mi spomnaa za polaganje deka mozelo so 17.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom