Новите противпожарни авиони на РМ

Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.758
Поени од реакции
3.735
Да ја оживееме темава....

ПРОТИВПОЖАРНИТЕ АВИОНИ ПРИЗЕМЈЕНИ СРЕДЕ ЛЕТО, ИСТЕЧЕНИ ДОЗВОЛИТЕ НА ПИЛОТИТЕ

Ако денес избие голем шумски пожар, нема да може да се гаси со противпожарните авиони оти дозволите за летање на пилотите им се истечени. Важеле до 23 јуни, а нови се уште не се извадени. Од Дирекцијата за заштита и спасување потврдуваат дека се истечени дозволите на пилотите.
„Денес пожар нема да има, ве уверувам. Ги следиме сите точки и секаде е мирно, ... изјави Димче Митевски, раководител во Дирекцијата за заштита и спасување.

****
Инаку, и лани во лето канадерите беа вон функција

9.07.2015
АВИОНИТЕ ЗА ГАСЕЊЕ ПОЖАРИ ЗАГЛАВЕНИ ВО ШПАНИЈА
На трите ертрактори наменети за гасење пожари им истекло осигурувањето додека се сервисираат во Шпанија, па не може да се вратат назад. Авионите на сервис се заминати уште пред четири и пол недели, а осигурувањето им заврши на 14 јуни годинава.
"Да точно е дека трите авиони се на сервис во Шпанија, но повеќе информации ќе ви дадат од надлежната служба", ни изјави кратко директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Шабан Салиу.

Извори од Дирекцијата за заштита и спасување велат дека компанијата која ги сервисира, не ги пушта авионите да се вратат во Македонија, сe додека за нив не се обезбедат осигурителни полиси.

***
На сред лето канадерите не се во функција две години по ред, во сред зима не изненадува снег....
Ех, моја чудесна Македонија....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
..набавката на овие авиони е неверојатна глупост која може да ја направат само најголеми пацери . Не затоа што не се наоѓаат во ситуации на шумски и други пожари , туку затоа , што овде многу е распространета појавата да се влегува во нешто за што се нема ни дел престава во што се влегува. Недостаток на концептуална перцепција би рекле учените...:)
Купувањето на авионите , иако мислам дека конфигурацијата ... снага на мотор, амфибиски пловци им е далеку од најрационалната за експлоатација во наши услови ..е наајлесната работа.
Очиледно е дека никој немал ни појма, ни престава за целокупниот логистички систем зад нив за да би функционирале како треба ...и која морска пара сето тоа чини, башка која памет, знаење, обука , дисциплина пред се техничка и друга култура е потребна за се тоа да функционира како треба...
Но чаламот е голем, нормално додека трае....
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
@ concrete

Не се согласувам со тебе !
Пожари ке има се повеке а Хелкоптерите на АРМ не се наменети за гасење пожари !
Се користат само кога е нож до коска !!!
По мене фалат уште 3 и авионите не се само загасење пожар и може да запрашуваат во земојоелие.
конкурет име ЦЛ-415 Канадер
многи поголем скап и само 1 тон вода повеке од комарецот.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.257
Поени од реакции
6.826
Ќе се најдеа авЈончињава денес, некако не ми стои дека пожарот во Бодганско е локализиран.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom