Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Gresno ti e poznato!

Резолуцијата не престанува да важи ако стават вето или на било кој начин ни попречуваат да станеме членки на организациите каде се тие веќе членки. Резолуцијата е само препорака на СБ до ГС на ООН да ја прими Македонија, за полноправна членка на ООН, порд привременеото име до моментот кога ќе се разреши недоразбирањето кое го има Грција со нас.

Не си читал убаво.

Тоа за кое говориш е времената спогодба т.е interim accord-от! (а која ја постирав на неколку места веќе, иако никој не ја чита туку најчесто сака да мудрува и мрсимуди)

Според времената спогодба Грција се обврзува да не го попречува приемот на Македонија во меѓународните организации во кои таа членува, освен ако тоа се врши под име кое не и одговара на Грција, освен ако не е тоа под референцата (временото име)!

Значи ако Грција опне вето, ја прекршува времената спогодба која нас пак, од друга страна не обврзува на преговори со нив околу името.

Мислам дека сега нацртав.
Сепак доколку еден од разговарачите е паметен,може слободно да рече не разговараме со оној кој ја крши привремената спогодба со ВЕТО кое представува најфлагрантен вид на прекршување времени спогодби.Значи позитивниот исход сепак е на наша страна а сите оние кој настојуваат да не притиснат кон разговори за името само се обидуваат да протуркаат насилна теза која се разоткрива уште со првата реченица од споменатата резолуција и во која се вели дека Грција не смее да попречува никакво зачленување на Македонија во било која Евроатланска структура.Впрочем тоа им е многу јасно и на Европарламентарците кој убаво напоменаа и ја опоменаа Грција пред некој ден со резолуција.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не е тоа написано во јебената резолуција, аман.

Во ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА Е ТОА НАПИШАНО, АЛОООООО!

Инаку, да, може да се рече, ама зошто. Нека опнат ВЕТО, првин, потоа треба да се рече тоа.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
на, па пак читајте ја јебената резолуција и интерим акордот:

S/RES/817 (1993)

7 April 1993

RESOLUTION 817 (1993)

Adopted by the Security Council at its 3196th meeting,
on 7 April 1993


The Security Council,
Having examined the application for admission to the United Nations in document S/25147,
Noting that the applicant fulfils the criteria for membership in the United Nations laid down in Article 4 of the Charter,
Noting however that a difference has arisen over the name of the State, which needs to be resolved in the interest of the maintenance of peaceful and good-neighbourly relations in the region,
Welcoming the readiness of the Co-Chairmen of the Steering Committee of the International Conference on the Former Yugoslavia, at the request of the Secretary-General, to use their good offices to settle the above-mentioned difference, and to promote confidence-building measures among the parties,
Taking note of the contents of the letters contained in documents S/25541, S/25542 and S/25543 received from the parties,
  1. Urges the parties to continue to cooperate with the Co-Chairmen of the Steering Committee of the International Conference on the Former Yugoslavia in order to arrive at a speedy settlement of their difference;
  2. Recommends to the General Assembly that the State whose application is contained in document S/25147 be admitted to membership in the United Nations, this State being provisionally referred to for all purposes within the United Nations as "the former Yugoslav Republic of Macedonia" pending settlement of the difference that has arisen over the name of the State;
  3. Requests the Secretary-General to report to the Council on the outcome of the initiative taken by the Co-Chairmen of the Steering Committee of the International Conference on the Former Yugoslavia.

Interim Accord between the Hellenic Republic and the Former Yugoslav Republic Of Macedonia


NEW YORK, 13 September 1995

C. INTERNATIONAL, MULTILATERAL AND REGIONAL INSTITUTIONS

Article 11

1. Upon entry into force of this Interim Accord, The Party of the First Part agrees not to object to the application by or the membership of the Party of the Second Part in international, multilateral and regional organizations and institutions of which the Party of the First Part is a member; however, the Party of the First Part reserves the right to object to any membership referred to above if and to the extent of the Party of the Second Part is to be referred to in such organization or institution differently than in paragraph 2 of the United Nations Security Council resolution 817 (1993).

2. The Parties agree that the ongoing economic development of the Party of the Second Part should be supported through international cooperation, as far as possible by a close relationship of the Party of the Second Part with the European Economic Area and the European Union.

Article 11

1. Upon entry into force of this Interim Accord, The Party of the First Part agrees not to object to the application by or the membership of the Party of the Second Part in international, multilateral and regional organizations and institutions of which the Party of the First Part is a member;



however,



the Party of the First Part reserves the right to object to any membership referred to above if and to the extent of the Party of the Second Part is to be referred to in such organization or institution differently than in paragraph 2 of the United Nations Security Council resolution 817 (1993).





paragraph 2 of the United Nations Security Council resolution 817 (1993).


параграф два:
2. Recommends to the General Assembly that the State whose application is contained in document S/25147 be admitted to membership in the United Nations, this State being provisionally referred to for all purposes within the United Nations as "the former Yugoslav Republic of Macedonia" pending settlement of the difference that has arisen over the name of the State;
 
Член од
28 февруари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Можеби погрешно се изразив. Не дека Macedalien употребува вулгарности туку спротивно. Сакав да кажам дека не треба вулгарности како што Macedalien се обиде со факти да докаже ама не успеа. А кога веќе пишувам да го кажам и моето мислење по однос на резолуцијата од ЕУ. Со таа резолуција не се решава нашето прашање за името туку само се одложува и на крај пак ќе треба да направиме некој компромис само џабе губење време и водење инает ќе ни остани. Патем да ги прашам badluckquy и Insomniac по што заклучија дека јас сум предавник и со кој инструмент го мерат тие патриотизмот? Реков предходно дека сум Македонец но и дека ништо помалку мене не ме прави Македонец тоа што имам научено дека македонската историја не е ексклузивно право само на оние кои денес живеат во нашата држава бидејќи, ако погледнеме реално, доста е опширна таа историја и секако опфаќја и други народи. Само да наведам една небулоза којашто се провлекува во нашите истории. Се вели дека цар Самоил бил Македонец и покрај тоа што сам се нарекол цар на Блгарите, а умрел откако видел дека Византискиот цар Василиј II Македонецот којшто е познат како (Бугароубиец) ја поразил неговата војска. Сакам само да кажам дека многу од нас не си ја знаат историјата и што е уште посрашно не размислуваат со својата глава и не истражуваат дали навистина е тоа така туку веруваат слепо во она што им го сервирале овде во Макдонија без при тоа да мрднат некаде на страна и да видат дека Македонија и не е центар на светот туку дека има и други народи и други држави. Кога луѓето патат од недостиг на идентитет сакаат да си препишат се што е успешно од историјата како би биле победници во секоја смисла. Па затоа по потреба сме од Александар Макдонски, а кога е во прашање словенската писменост и просветлувањето на Словените кажуваме дека сме не тој народ од кој излегле Светите Браќа Кирил и Методиј, кога е успешен цар Самоил наш е, но и Византијци сме кога е во прашање раскошот на Византиските Цркви и фрескописи. По потреба сме Југословени но и чисти Македонци. Се на се ние сме најуспешната нација која некогаш постоела на планетата. Само што тоа другите сеуште не го знаат или пак ние сме во заблуда:icon_ques Дајте луѓе да се освестиме еднаш и да размислуваме зрело и трезвено а не на инает. Ќе кажам уште една анегдота за Крали Марко. Кога го прашале Крали Марко дали би се потурчил тој „категорично” одговорил НЕ, освен од инает. Има многу такви во нашиов народ. Утре ако се речи дека ние не сме способни да бидеме друг народ одма ќе му го докажеме спротивното бидејќи, како што гледaм, инаетот преовладува а не здравото размислување. Затоа нека си биде кој како се чувствува во оваа Македонија, дали Славомакедонец или Антички.
Уште еднаш на крај извинување до Macedalien бидејќи јас погрешно се изразив. И благодарам за советите за буквар и речник. Буквар веројатно нема да ми треба, ама речникот на секој може да му затреба.
Еве го твојот цитат каде велиш дека имаш „бујна имагинација”:

Macedalien напиша:
Евва Евва, бујна имагинација имам утринава :pos: :pos:

а за вулгарности рака на срце нема, а и не мислев дека има само погрешно се изразив.


Поздрав на сите :smir:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Можеби погрешно се изразив. Не дека Macedalien употребува вулгарности туку спротивно. Сакав да кажам дека не треба вулгарности како што Macedalien се обиде со факти да докаже ама не успеа. А кога веќе пишувам да го кажам и моето мислење по однос на резолуцијата од ЕУ. Со таа резолуција не се решава нашето прашање за името туку само се одложува и на крај пак ќе треба да направиме некој компромис само џабе губење време и водење инает ќе ни остани. Патем да ги прашам badluckquy и Insomniac по што заклучија дека јас сум предавник и со кој инструмент го мерат тие патриотизмот? Реков предходно дека сум Македонец но и дека ништо помалку мене не ме прави Македонец тоа што имам научено дека македонската историја не е ексклузивно право само на оние кои денес живеат во нашата држава бидејќи, ако погледнеме реално, доста е опширна таа историја и секако опфаќја и други народи. Само да наведам една небулоза којашто се провлекува во нашите истории. Се вели дека цар Самоил бил Македонец и покрај тоа што сам се нарекол цар на Блгарите, а умрел откако видел дека Византискиот цар Василиј II Македонецот којшто е познат како (Бугароубиец) ја поразил неговата војска. Сакам само да кажам дека многу од нас не си ја знаат историјата и што е уште посрашно не размислуваат со својата глава и не истражуваат дали навистина е тоа така туку веруваат слепо во она што им го сервирале овде во Макдонија без при тоа да мрднат некаде на страна и да видат дека Македонија и не е центар на светот туку дека има и други народи и други држави. Кога луѓето патат од недостиг на идентитет сакаат да си препишат се што е успешно од историјата како би биле победници во секоја смисла. Па затоа по потреба сме од Александар Макдонски, а кога е во прашање словенската писменост и просветлувањето на Словените кажуваме дека сме не тој народ од кој излегле Светите Браќа Кирил и Методиј, кога е успешен цар Самоил наш е, но и Византијци сме кога е во прашање раскошот на Византиските Цркви и фрескописи. По потреба сме Југословени но и чисти Македонци. Се на се ние сме најуспешната нација која некогаш постоела на планетата. Само што тоа другите сеуште не го знаат или пак ние сме во заблуда:icon_ques Дајте луѓе да се освестиме еднаш и да размислуваме зрело и трезвено а не на инает. Ќе кажам уште една анегдота за Крали Марко. Кога го прашале Крали Марко дали би се потурчил тој „категорично” одговорил НЕ, освен од инает. Има многу такви во нашиов народ. Утре ако се речи дека ние не сме способни да бидеме друг народ одма ќе му го докажеме спротивното бидејќи, како што гледaм, инаетот преовладува а не здравото размислување. Затоа нека си биде кој како се чувствува во оваа Македонија, дали Славомакедонец или Антички.
Уште еднаш на крај извинување до Macedalien бидејќи јас погрешно се изразив. И благодарам за советите за буквар и речник. Буквар веројатно нема да ми треба, ама речникот на секој може да му затреба.
Еве го твојот цитат каде велиш дека имаш „бујна имагинација”:

Macedalien напиша:
Евва Евва, бујна имагинација имам утринава :pos: :pos:

а за вулгарности рака на срце нема, а и не мислев дека има само погрешно се изразив.


Поздрав на сите :smir:
Болдираново особено важи за тебе.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
PREGOVORITE ZA DENES GOTOVI. PRODOLZUVAAT UTRE SABAJLE.
Nikoj nisto ne kazuva, obajcata pregovaraci kako posrani golubi.
Izgleda cicko Nimic zdravo gi iskaral deka se nejkezi i ne sakaat da se dogovorat.

A Million dollar question: koj e popokisnat u faca?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Какви преговори какви бакрачи...изгледа нашиве сфатиле дека Американцине решиле да не бутнат во НАТО( од само нивни познати причини им требаме таму) по секоја цена...така да грците можат само да се трескаат од земја, ќе биде работата изгледа (по долго неќкање колку да се оправдаат дома) грците да ја прифатат првобитната двојна формула.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
PREGOVORITE ZA DENES GOTOVI. PRODOLZUVAAT UTRE SABAJLE.
Nikoj nisto ne kazuva, obajcata pregovaraci kako posrani golubi.
Izgleda cicko Nimic zdravo gi iskaral deka se nejkezi i ne sakaat da se dogovorat.

A Million dollar question: koj e popokisnat u faca?
Нашиов?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
PREGOVORITE ZA DENES GOTOVI. PRODOLZUVAAT UTRE SABAJLE.
Nikoj nisto ne kazuva, obajcata pregovaraci kako posrani golubi.
Izgleda cicko Nimic zdravo gi iskaral deka se nejkezi i ne sakaat da se dogovorat.

A Million dollar question: koj e popokisnat u faca?
Јас во една прилика реков дека најубаво ќе биде нашиов преговарач сабалје да му појде на Нимиц и да му рече дека лично тој се повлекува од разговорите,затоа што нема легитимитет и право да води вакви разговори во името на една држава или народ.Меѓутоа при своето повлекување да потенцира дека Македонија не се повлекува од разговорите кој и се наметнати со сила,туку само ги одложува се додека во неа не се роди Македонец кој ќе има таков легитимитет да разговара за промена на името на еден цел народ односно држава,зошто очигледно таков Македонец сеуште не е роден.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Можеби погрешно се изразив. Не дека Macedalien употребува вулгарности туку спротивно. Сакав да кажам дека не треба вулгарности како што Macedalien се обиде со факти да докаже ама не успеа. А кога веќе пишувам да го кажам и моето мислење по однос на резолуцијата од ЕУ. Со таа резолуција не се решава нашето прашање за името туку само се одложува и на крај пак ќе треба да направиме некој компромис само џабе губење време и водење инает ќе ни остани. Патем да ги прашам badluckquy и Insomniac по што заклучија дека јас сум предавник и со кој инструмент го мерат тие патриотизмот? Реков предходно дека сум Македонец но и дека ништо помалку мене не ме прави Македонец тоа што имам научено дека македонската историја не е ексклузивно право само на оние кои денес живеат во нашата држава бидејќи, ако погледнеме реално, доста е опширна таа историја и секако опфаќја и други народи. Само да наведам една небулоза којашто се провлекува во нашите истории. Се вели дека цар Самоил бил Македонец и покрај тоа што сам се нарекол цар на Блгарите, а умрел откако видел дека Византискиот цар Василиј II Македонецот којшто е познат како (Бугароубиец) ја поразил неговата војска. Сакам само да кажам дека многу од нас не си ја знаат историјата и што е уште посрашно не размислуваат со својата глава и не истражуваат дали навистина е тоа така туку веруваат слепо во она што им го сервирале овде во Макдонија без при тоа да мрднат некаде на страна и да видат дека Македонија и не е центар на светот туку дека има и други народи и други држави. Кога луѓето патат од недостиг на идентитет сакаат да си препишат се што е успешно од историјата како би биле победници во секоја смисла. Па затоа по потреба сме од Александар Макдонски, а кога е во прашање словенската писменост и просветлувањето на Словените кажуваме дека сме не тој народ од кој излегле Светите Браќа Кирил и Методиј, кога е успешен цар Самоил наш е, но и Византијци сме кога е во прашање раскошот на Византиските Цркви и фрескописи. По потреба сме Југословени но и чисти Македонци. Се на се ние сме најуспешната нација која некогаш постоела на планетата. Само што тоа другите сеуште не го знаат или пак ние сме во заблуда:icon_ques Дајте луѓе да се освестиме еднаш и да размислуваме зрело и трезвено а не на инает. Ќе кажам уште една анегдота за Крали Марко. Кога го прашале Крали Марко дали би се потурчил тој „категорично” одговорил НЕ, освен од инает. Има многу такви во нашиов народ. Утре ако се речи дека ние не сме способни да бидеме друг народ одма ќе му го докажеме спротивното бидејќи, како што гледaм, инаетот преовладува а не здравото размислување. Затоа нека си биде кој како се чувствува во оваа Македонија, дали Славомакедонец или Антички.
Уште еднаш на крај извинување до Macedalien бидејќи јас погрешно се изразив. И благодарам за советите за буквар и речник. Буквар веројатно нема да ми треба, ама речникот на секој може да му затреба.
Еве го твојот цитат каде велиш дека имаш „бујна имагинација”:

Macedalien напиша:
Евва Евва, бујна имагинација имам утринава :pos: :pos:

а за вулгарности рака на срце нема, а и не мислев дека има само погрешно се изразив.


Поздрав на сите :smir:
Маранело, вака сеа :

И тебе лончињата и грнињата ти се измешани бидејќи ни самиот не правиш разлика помеѓу грне и лонче. Резолуцијата е на ООН (ОРГАНИЗАЦИЈА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ) со седиште во Њујорк. ЕУ нема никаква врска овде и не претставува ниту најмал фактор за решавање на спорот со името.

Во Граматиката на Литературниот Македонски Јазик (издание на Просветно дело од 1998 година) има подсекција којашто се вика “Стилистика“ напишана од Лилјана Минова-Ѓуркова. Во неа се препорачува говорот да не се вади од контекст и да се запази на што се однесува еден метаговор. Во мојот пост - реченицата е метаговор т.е. се користи за да се искоментира стилот на лично-напишаното. Со оглед дека тоа што го напишав содржи еден куп стилски фигури како метафори, еподиплози и иронии, не гледам што е проблемот кога се користи “бујна имагинација“ за да се напише нешто квалитетно. Напротив : имагинацијата ми била толку “бујна“ што луѓе како тебе не се обиделе ни да ме разберат туку ме сфатиле буквално. Од таа причина, штом буквално ги сфаќаш работите, мојата препорака е следната : прочитај ги ОФИЦИЈАЛНИТЕ текстови од интерим-договорот и од Резолуцијата 817 па после збори дека “некој и нешто сака да те манипулира“. Не ги читај моите постови : моите постови важат само кога ЈАС ги пишувам а Резолуцијата е официјален документ важечки за сите и нејзината смисла е буквална.

Зеленово ти е одговор за зеленото од твојот цитат : навистина ми е криво што некои Македонци не си ја знаат историјата. Уште покриво ми е кога има и такви коишто не си го знаат доволно јазикот за да можат да ја научат историјата и да ја искористат како оружје за да си го “покријат газот“. Оти, нели, нашите предци велеле “Покриен газ - мувите не го плукаат“ (Стара македонска поговорка реперторирана од Марко Цепенков). И јазикот е дел од Македонската историја, нели. Или пак ќе го разочарате Крстета Петков-Мисирков? :wink:


Ај сеа лека ноќ и препрочитај Резолуцијата и Интерим-договорот за да си го збогатиш делот “Современа Историја“ и да не умреш неук. :smir:
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Маранело, вака сеа :

И тебе лончињата и грнињата ти се измешани бидејќи ни самиот не правиш разлика помеѓу грне и лонче. Резолуцијата е на ООН (ОРГАНИЗАЦИЈА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ) со седиште во Њујорк. ЕУ нема никаква врска овде и не претставува ниту најмал фактор за решавање на спорот со името.

Во Граматиката на Литературниот Македонски Јазик (издание на Просветно дело од 1998 година) има подсекција којашто се вика “Стилистика“ напишана од Лилјана Минова-Ѓуркова. Во неа се препорачува говорот да не се вади од контекст и да се запази на што се однесува еден метаговор. Во мојот пост - реченицата е метаговор т.е. се користи за да се искоментира стилот на лично-напишаното. Со оглед дека тоа што го напишав содржи еден куп стилски фигури како метафори, еподиплози и иронии, не гледам што е проблемот кога се користи “бујна имагинација“ за да се напише нешто квалитетно. Напротив : имагинацијата ми била толку “бујна“ што луѓе како тебе не се обиделе ни да ме разберат туку ме сфатиле буквално. Од таа причина, штом буквално ги сфаќаш работите, мојата препорака е следната : прочитај ги ОФИЦИЈАЛНИТЕ текстови од интерим-договорот и од Резолуцијата 817 па после збори дека “некој и нешто сака да те манипулира“. Не ги читај моите постови : моите постови важат само кога ЈАС ги пишувам а Резолуцијата е официјален документ важечки за сите и нејзината смисла е буквална.

Зеленово ти е одговор за зеленото од твојот цитат : навистина ми е криво што некои Македонци не си ја знаат историјата. Уште покриво ми е кога има и такви коишто не си го знаат доволно јазикот за да можат да ја научат историјата и да ја искористат како оружје за да си го “покријат газот“. Оти, нели, нашите предци велеле “Покриен газ - мувите не го плукаат“ (Стара македонска поговорка реперторирана од Марко Цепенков). И јазикот е дел од Македонската историја, нели. Или пак ќе го разочарате Крстета Петков-Мисирков? :wink:


Ај сеа лека ноќ и препрочитај Резолуцијата и Интерим-договорот за да си го збогатиш делот “Современа Историја“ и да не умреш неук. :smir:

Лелееее вака не сум се смеела одамна....:smeshko::smeshko::smeshko:...офффф...е ваков цитат не сум прочитала одамна....е Маце не си нормален жими се...ме уби од смеење....алал да ти е од кај ги вадиш не ми е јасно....:smeshko:...браво!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Од историјата директно. Ама кој да сфати :toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Во сета оваа ирационална глупост, Грците, всушност, и не прават никакви отстапки од било што...освен глупоста која ја туркаат последниве 16-17 години.
А, како што ми се чини, притисокот е врз нас...ние сме тие кои треба да отстапиме. Некако ми се чини дека само нас не притискаат...
А со било каква отстапка ние губиме премногу.
Затоа и реков дека нашиот е поскиснат од чергаров.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom