Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Nikakvo "davanje" ime. Pravoto na identitet, da se narekuvash i da si toa shto si e osnovno, NEOTUGJIVO pravo.

Dosta beshe glumenje ludilo, Makedonskiot narod pochna da se budi, ne daj Bozhe da se drzne nekoj od politicharive da se igra igrachki! Ama ich ne me interesira shto rekol koga go ribale vo Brisel ili vo 4 ochi vo nekoja ambasada.
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.025
Одамна има таков предлог ама на никој да му текне да ја потпише петицијата : клик овде. :helou:

Kolku e dobra "Demokratska Republika Makedonija" , tolku e dobra i "Makedonska Republika".
Da ne glumam retorichki junak , ama i dvata predloga se katastrofalni.
Od prosta pricina shto nie imame ime , da podsetam , REPUBLIKA MAKEDONIJA , za onie sto zaboravaat.
Zosto da da pravime kompromis , i da se nadevame deka sme ja zaebale drugata strana , srekjavajki se negde na sredina?
Imeto e kategorija za koja nema pregovori.
Dvojna formula i tochka.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Potpolno se slozhuvam so Sonceto. Ne se fakjajte na "predlozi" koi krijat tajni klauzuli za da ne zbrishat kako narod, nie imame ime i ne go davame. Nema shto nekoj da ni se pravi kum, nepovikan.

Ushte neshto:

Vo mediumite se pishuva deka nashite politichari odat na novi rundi na PREGOVORI namresto da kazhat na RAZGOVORI!

Dodeka nie mozeme da RAZGOVARAME za razlikite megju nas i Grcija za veshtachkiot "spor", nie ne smeeme da PREGOVARAME za nasheto ime!
 
Член од
28 февруари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Демократска Република Македонија mnogu bolje zvuci otkolku FYROM

Kolku e dobra "Demokratska Republika Makedonija" , tolku e dobra i "Makedonska Republika".
Da ne glumam retorichki junak , ama i dvata predloga se katastrofalni.
Od prosta pricina shto nie imame ime , da podsetam , REPUBLIKA MAKEDONIJA , za onie sto zaboravaat.
A kakva e taa "golema" razlika medju Demokratska Republika Makedonija i Republika Makedonija?

Imeto e isto, Makedonija, a "demokratska" i "republika" se pridavki. Toa ne e menuvanje na ime.
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.025
Демократска Република Македонија mnogu bolje zvuci otkolku FYROM


A kakva e taa "golema" razlika medju Demokratska Republika Makedonija i Republika Makedonija?

Imeto e isto, Makedonija, a "demokratska" i "republika" se pridavki. Toa ne e menuvanje na ime.
Da , se soglasuvam deka podobro zvuchi.Ama sepak ne e "Republika Makedonija".
Ne se fakjaj na stapicata tolku lesno. Na ovoj forum bar 100 pati e napishano "kaj lezi zajakot", i se sto ni se proturuva so toa "dobitnichko" ime "Demokratska Republika Makedonija".
A da se navratam na tvojata sporedba , pomegju FYROM i DRM.
FYROM e, i bese PRIVREMENO ime (znam ,znam malce podolgo trae), no sepak ne e definitiven stav na nashata drzava i narod.Toa e privremeno ime koe bese iznajdeno , so so cel , vo eden vakuum period da se koristi kako referenca pri nasheto megjunarodno opshtenje.
DRM od druga strana bi bil DEFINITIVEN nash stav.Koj mozebi i ne e tolku losh , kolku sto e losh celiot paket vo koj e liferuvan.
No pak da povtoram; Zosto kompromis ?! Kompromis za neshto sto e nashe?! Pa ne delime nie tuka niva , pa da se nagagjame , do kaj e moe , do kaj ke e tvoe?!
I da , 120+ zemji ne imaat priznaeno pod "Republika Makedonija" , daj da ne bideme bezkichmenjaci od najdolen vid. Vremeto raboti za nas!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Значи ти го оправдуваш името “Бивша Југословенска Република Македонија“?
Двојната формула е:
- Име за грција по нејзин иабор.
- а Уставното име во меѓународни организации и за сите, освен грција.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Двојната формула е:
- Име за грција по нејзин иабор.
- а Уставното име во меѓународни организации и за сите, освен грција.
А кој кур фактор е Грција за да бира име. Ова е лотарија на влечење сламки? :pishtoldz

И не : во резолуцијата 817 јасно стои дека земјата е примена во обединетите нации под референцата БЈРМ така што тоа со меѓународните организации ти е помешано лонче :wink: By the way, еве го целиот текст на резолуцијата :


Resolution 817 (1993)


The Security Council,
  • Having examined the application for admission to the United Nations in document S/25147,
  • Noting that the applicant fulfils the criteria for membership in the United Nations laid down in Article 4 of the Charter,
  • Noting however that a difference has arisen over the name of the State, which needs to be resolved in the interest of the maintenance of peaceful and good-neighbourly relations in the region,
  • Welcoming the readiness of the Co-Chairmen of the Steering Committee of the International Conference on the Former Yugoslavia, at the request of the Secretary-General, to use their good offices to settle the above-mentioned difference, and to promote confidence-building measures among the parties,
  • Taking note of the contents of the letters contained in documents S/25541, S/25542 and S/25543 received from the parties,
  1. Urges the parties to continue to cooperate with the Co-Chairmen of the Steering Committee of the International Conference on the Former Yugoslavia in order to arrive at a speedy settlement of their difference;
  2. Recommends to the General Assembly that the State whose application is contained in document S/25147 be admitted to membership in the United Nations, this State being provisionally referred to for all purposes within the United Nations as "the former Yugoslav Republic of Macedonia" pending settlement of the difference that has arisen over the name of the State;
  3. Requests the Secretary-General to report to the Council on the outcome of the initiative taken by the Co-Chairmen of the Steering Committee of the International Conference on the Former Yugoslavia.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Кога се родила мајка ми, нејзината кума решила да и даде име коешто не го сакале моите дедо и баба. Кумата не попуштала, дедото и бабата не попуштале исто така.

На крај, смениле кум.

Наместо да ја смениме резолуцијата, што би дошло до нејзино прекршување од наша страна, најмудро е да го смениме кумот и да го оставиме детето да порасне за да може самото да си одбере момент кога ќе биде официјално крстено.

Поентата ми беше во тоа што ние можеме да ја оставиме сегашната ситуација којашто би ни помогнала да ги оствариме нашите евроатлантски приоритети. Кога тоа ќе биде постигнато, можеме да правиме што ни душа сака а Грција не може, според Лисабонскиот договор од 1993 и според оној од Копенхаген, да не воспостави дипломатски односи со земја којашто е веќе во Европа. Патем, според договорот од Мастрихт, листата на услови коишто треба да бидат исполнети за влез во Европа е јасна како нашето библиско сонце и Европскиот Парламент не смее да вади услови од гз или од ракав. Нато - исто така!!! Референцата е “име“ во очите на Европа, прифатена од Грција, и како таква не може да биде услов за влегување во Европа бидејќи ќе биде отфрлена од инстанцата којашто се изјаснува за проширување - Европскиот парламент и Советот на Европа. Условите се дефинирани, за секое вето мора да има образложение и оправдување - во спротивно, Советот на Европа ја отфрла одлуката и започнува ново гласање. :wink: За Нато - не знам како е точно.

Има многу “мудреци“ коишто млатат празна слама и што се чукаат по гради ама нема ниту еден којшто има муда да го отвори под-шпилот за да види со какви карти може да игра. Почнувајќи од “политичарите“...

Според тоа, и јас сум за двојна формула и за “привремена“ резолуција а уште повеќе сум за да се фатат за работа сите неписмени коишто треба да играат со тие “карти“. И не само тоа : да ја одиграат партијата до крај а не да избегаат како пички под кошула или да свикуваат некакви седници на коишто ќе се “договара“ било што. Политичарот владее - не се двоуми : донесува одлуки за коишто е избран а не прави ниту еден “компромис“.

Ајде доста беше за денес со името.
 
Член од
28 февруари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Јас гласав за Демократска Република Македонија, но не ми е јасно зошто не се ставени и другите предлози? На пример: Грна Република Македонија. Да образложам зошто. Ако се согласуваме дека границата на Македонија не е кај Лерин и Евзони, туку опфаќа едно пошироко подрачје кое е поделено со границата кај Евзони и Лерин тогаш логично е ние да се наречеме Горна Македонија, бидејќи гледано географски тоа и сме. Секако со тоа не мислам дека би биле помалку Македонци, туку секој би можел да се чувствува како Македонец па било каков и да е, дали Антички или Словенски Македонец. Мислам дека со водење инает никаде нема да стигнеме и наместо да го постигнеме она што го посакуваме, а тоа е да не признаат сите како Македонци, ние ризикуваме сите да не препознаваат како ФИРОМ-ци.

Поздрав до сите!:smir:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Другите предлози не се ставени со оглед на тоа што не се прифатени од самата Влада и од целиот државен врв. Инаку, “горна“ и “долна“ не се прифатливи со оглед на тоа што имаме проблем со ориентацијата. Ако се земе предвид пиринскиот дел на Македонија, ќе треба листата да се продолжи за уште еден предлот : “Десна Македонија“. А прибидејќи горе, долу и десно важат за три точки, автоматски се основа површина триаголник. А ако “центарот“ на сите случувања е десно-горе, би требало да се додаде и предлог на “Гравитациона Македонија“... Поарно нека биде “КАЛАКУРНИЦА“. :raz:

Евва Евва, бујна имагинација имам утринава :pos: :pos:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Зошто е споена темата "Медиумите почнаа да перат мозок" со оваа тема, кога таа тема се однесува на сосема друга работа иако е поврзана со името?

Кога сме веќе кај медиумите, пази какви кретени со испран мозок се вртат на нивните сајтови. Ви пренесувам дел од коментарите na дебилните читатели без грам мозок на Утрински Весник (Утринската тоалетна хартија):

Дебил број 1:

dobro dali nekoj ja sfaka realnosta od takanaraeceneite patrioti? kako prvo identitetot e zaguben so ramkovniot dogovor, znaete vie deka po nacionalnost ste gragnjani na r.m? a ste makedonska etnicka grupa? veter znaete toa e veke desetkuvanje na mak identitet apriori, sleden poteg oficijalen drzaven albanski jazik paralelno so mak, nareden ne se identifikuvaat so znameto pa so imeto i tocka nema ponatamu. pod itno sum za republika nova makedonija oti e nova mene sram mi e ovaa drzava so na napravivme da ja narekuvam makedonija makedonija za koja sonuvale nasite predci i ginele, makedonija so korupcija so prosto i neobrazovano naselenie so ne znae edni skapani protesti za imeto da gi odrzi bez nasilstvo i politicki interes za nekoj , bez dostoinstvo zborame protiv grcite a zenite se prodavat spijat za pari so grci i molat za toa uste?! vi se molam

Дебил број 2:

а бе ајде тамо прифакајте ДРМ или НРМ, овој народ треба да види што е Европа, што е вработеност, што е стандард!!! Што се замислувате, ние сме 1 и пол милион народ плус албанците пола, а ке правиме инает со цела Европа а највеке со Грција. А бе глупости живи!

Дебил број 3:

Da imavme pamet, kje bevme EU ili SAD, a ne Makedonija. Poznati sme po tvrdoglavosta i gluposta. Nikogas nema kaj nas da nadladee pragmatizmot. Toa ni' e vo genite. Daj da begame ottuka dodeka ima vreme...

Macedalien, врати ја темата како што си беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom