Новите казни кои ги подготвува МВР ќе ги наплаќа Управата за јавни приходи

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Не е против уставно што ги префрлија казниве без постапка на извршување?
Сметам дека е...
Ако ми ги прочита претходните мислења тука.
Чудно ми е, колку што читнав бегло околу предложените измени, зошто кај некои прекршоци се оди директно на правосилност, без претходна прекршочна постапка, а кај другите останува прекршочната постапка.
Сигурно ова ќе биде оспорено на Уставен суд, а судот ќе одлучи дали е или не е уставно.
Моето мислење е дека не е.
А, најпозитивно во сета ситуација, гледано од страна на народот, е што УЈП присилно наплаќа казни. Нивните трошоци се само 5% од висината на казната, за разлика од приватните извршители кај кои трошоците сосе награда често знаеја да се искачат и над висината на самата казна.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сметам дека е...
Ако ми ги прочита претходните мислења тука.
Чудно ми е, колку што читнав бегло околу предложените измени, зошто кај некои прекршоци се оди директно на правосилност, без претходна прекршочна постапка, а кај другите останува прекршочната постапка.
Сигурно ова ќе биде оспорено на Уставен суд, а судот ќе одлучи дали е или не е уставно.
Моето мислење е дека не е.
А, најпозитивно во сета ситуација, гледано од страна на народот, е што УЈП присилно наплаќа казни. Нивните трошоци се само 5% од висината на казната, за разлика од приватните извршители кај кои трошоците сосе награда често знаеја да се искачат и над висината на самата казна.
И мене ми изгледа така.
Некаде прочитав за колку се зголемиле бројот на луѓе кои ги одлежале казните во затвор. При оваа постапка со ујп се исклучува можноста да иде човек во затвор ако нема од што да плати? Или останува во игра.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
И мене ми изгледа така.
Некаде прочитав за колку се зголемиле бројот на луѓе кои ги одлежале казните во затвор. При оваа постапка со ујп се исклучува можноста да иде човек во затвор ако нема од што да плати? Или останува во игра.
Оддамна веќе нема затвор за глоба, барем 6-7 години, ако не и повеќе. Тогаш почнаа со наплата на глобите преку државното правобранителство кое испраќаше опомени, па ако не плати должникот по опомена, правобранителството ги праќаше предметите кај извршител.
Извршителите... веќе знаеме како дерат :)
Од 2011 сите приходи кои државата треба да ги оствари од судски пресуди, казни, глоби итн., а кои треба да бидат присилно наплатени преминаа во надлежност на УЈП.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Оддамна веќе нема затвор за глоба, барем 6-7 години, ако не и повеќе. Тогаш почнаа со наплата на глобите преку државното правобранителство кое испраќаше опомени, па ако не плати должникот по опомена, правобранителството ги праќаше предметите кај извршител.
Извршителите... веќе знаеме како дерат :)
Од 2011 сите приходи кои државата треба да ги оствари од судски пресуди, казни, глоби итн., а кои треба да бидат присилно наплатени преминаа во надлежност на УЈП.
Нели има суплеторен затвор или тоа е само кога паричната казна е изречена како казна во кривичното право ?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Оддамна веќе нема затвор за глоба, барем 6-7 години, ако не и повеќе. Тогаш почнаа со наплата на глобите преку државното правобранителство кое испраќаше опомени, па ако не плати должникот по опомена, правобранителството ги праќаше предметите кај извршител.
Извршителите... веќе знаеме како дерат :)
Од 2011 сите приходи кои државата треба да ги оствари од судски пресуди, казни, глоби итн., а кои треба да бидат присилно наплатени преминаа во надлежност на УЈП.
А кои казни останаа да се одлежуваат?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
А кои казни останаа да се одлежуваат?
Кривичните[DOUBLEPOST=1412797705][/DOUBLEPOST]
Нели има суплеторен затвор или тоа е само кога паричната казна е изречена како казна во кривичното право ?
Како што напишав, само кривичните казни. Овде, во сообраќајот, станува збор за прекршочни казни.
 
Последно уредено:

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Сметам дека е...
Ако ми ги прочита претходните мислења тука.
Чудно ми е, колку што читнав бегло околу предложените измени, зошто кај некои прекршоци се оди директно на правосилност, без претходна прекршочна постапка, а кај другите останува прекршочната постапка.
Сигурно ова ќе биде оспорено на Уставен суд, а судот ќе одлучи дали е или не е уставно.
Моето мислење е дека не е.
А, најпозитивно во сета ситуација, гледано од страна на народот, е што УЈП присилно наплаќа казни. Нивните трошоци се само 5% од висината на казната, за разлика од приватните извршители кај кои трошоците сосе награда често знаеја да се искачат и над висината на самата казна.
само чисто за информација кога сме кај тој муабет ( малку оф топик идам извинете )

пред неколку години ни опалија казна ја плаив се ко шо треба дрн дрн дрн...

после година и кусур ми стига дома од извршител за неплатени судски трошкови ( јас немам ни пресуда добиено ни ништо и ден денеска ) - за неплатени судски трошкови платив 5500 денари на извршител од кои 1000ка се судските трошкови другите се материјални трошоци нагрди и слични глупости кои ги собира извршителот...

несакам да помислам некој што е даден на извршител за некоја повисока сума... искррено се плашам од самата помисла само!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ben Hall, public safety officer, buys woman booster seat because a 'ticket doesn't solve the situation'

- A Michigan officer who pulled over a vehicle because a 5-year-old girl wasn't secured in a booster seat decided a ticket wouldn't cut it.
Instead, Emmett Township public safety officer Ben Hall bought her a seat.


"A ticket doesn't solve the situation," Hall told WXMI-TV. "What solves it is the child being in the booster seat like she should be. It was the easiest 50 bucks I ever spent."

Hall was on patrol Friday in the southern Michigan community when he pulled over the vehicle after someone reported that it had an unsecured young child inside. Alexis DeLorenzo and her daughter were riding with a friend, and Hall said DeLorenzo told him that she had fallen on hard times and couldn't afford a booster seat.

"I was in a spot where I could help her," Hall said.

DeLorenzo said she knew that they could have been ticketed, but instead, DeLorenzo told her to meet him at a Wal-Mart, where he bought her the seat.

"It changed my life," DeLorenzo said. "I'm never going to forget him. And neither will my daughter."

http://www.newsday.com/news/nation/officer-buys-woman-booster-seat-because-a-ticket-doesn-t-solve-the-situation-1.9477369

Македонија, никогаш, никаде.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Ако немаш миризлив лав од вмро во кола ,казна 500 евра .Што нема да измислат више за пари смешни се .
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Пред неколку години донесоа закон за пушење како и закони за заштита на жив. средина односно по 50 евра казни за плукање на улица, фрлање на пикавец и било какви други отпадоци надвор од контејнер/канта за ѓубре ... поминаа неколку години од тогаш и воопшто улициве не се ништо почисти од она што беа претходно пред да се донесат тие закони, така ќе биде и со овие нови мерки и закони поврзани со сообраќајната безбедност, оној што и досега си возел како човек ќе си вози така и понатака, оној што и досега со својата кола или мотор возел како дивјак(плус и претходно нашљокан) пак ќе си го прави истото ... добро е да имаат влијание овие мерки односно да се намали бројот на сообраќајни незгоди, помалку повредени и загинати пешаци и патници, помала материјална штета, но скептик сум дека овие најнови мерки ќе придонесат нешто за некаков драстичен пад на сообраќајните несреќи !
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
..........
А, најпозитивно во сета ситуација, гледано од страна на народот, е што УЈП присилно наплаќа казни. Нивните трошоци се само 5% од висината на казната, за разлика од приватните извршители кај кои трошоците сосе награда често знаеја да се искачат и над висината на самата казна.
Смешен ке беше пасусов , да не е трагичен . Абе македонче !
Муабетов е :
- Абе казните во сообраќајот ги покачиле за 100% и вовеле едно чудо нови казни !
- Да , ама добро што УЈП ке ги наплаќа , можеше да биде и полошо !
Радослав :notworthy: ! Кој се сеќава на цртаниов знае !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom