Новите закони за јавен ред и мир

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Закон за јавен ред и мир.

За нерушување на јавнен ред и мир со користење на музички инструменти и музички системи казните се од 200 од 500 евра.

Значи во периодот од 23.00 до 06.00 и од 15.00 до 18.00 не е дозволено пуштање на гласна музика.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Оди кажи му на комшијата мој за од 15.00 до 18.00 :pos:
Али ич не го тркалам го иам испринтано овој член и коа ќе дое на врата да му го даам да го прочита. :pos:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
ако некој го почитува овој закон еве......сечам гла :smir:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
ако некој го почитува овој закон еве......сечам гла :smir:
Како не го почитува .. сабајле стануем у 6 и си рокам музиче па до 15 послем спијам до 18 па послем до 12 пак си рокам музиче ... чиста работа, долг живот :smir:
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
новиве закони се чист промашај на владата.... да не се сфатиме погрешно, сум за законите ама да важат еднакво за сите, а не да се иживуваат само со луѓето. јас лично имам видено полицаец како пуши на јавно место и минува на пешачки на црвено.... нема што повеќе да се коментира, за жал така идат работиве во нашава земја :(
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Член 8
Кој го нарушува мирот на други со пеење, користење на музички инструменти, радио и телевизиски апарати и други технички уреди, како и со механички уреди на врева ( мотор и слично ) во периодот од 15,00 до 18,00 часот и по 23,00 до 06,00 часот наутро, ќе му се изрече глоба во износ од 200 до 500 евра во денарска против вредност.


На правно лице 500-1000 евра.
На одговорно лице во правното лице 200-500 евра.
Од 500-800 евра на трговец поединец кој врши угостителска дејност.
А дали во технички уреди спаѓа правосмукалка.Значи ако комшивката почни да бучи со правосмукалката еден саат во 15:30 можам да ја пријавам?!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
-Ќе се казнуваат и моторџиите што намерно предизвикуваат бучава.
а кој тоа мотор не предизвикува бучава?!

Член 8
Кој го нарушува мирот на други со пеење, користење на музички инструменти, радио и телевизиски апарати и други технички уреди, како и со механички уреди на врева ( мотор и слично ) во периодот од 15,00 до 18,00 часот и по 23,00 до 06,00 часот наутро, ќе му се изрече глоба во износ од 200 до 500 евра во денарска против вредност.
а како им е регулирано тоа -за време на викендите и празнииците кога остануваш до покасно во кревет- а некој сосед земал да руши- буши и чука по сабајлечки ????
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
A so da napravam vo ovoj slucaj Raboten den, komsijata pusta muzika i toa nekoj turbo seljacki do daska do 3-4 nautro. Se javiv vo policija uredno da go prijavam i mi rekoa deka ke pratat intervenicja i nikoj nedojde. Po 2-3 dena pak istoto, i pak se javiv i pak mi kazaa isto ama pak nikoj ne dojde. Od koga vidov deka ne dojde nikoj mi pukna film, mu se kaciv jas licno, go oterav u 300 picke materine i sega e miren. Vekje nekolku meseca go nema da pretne. A muabet, zosto ne dosla policija koga sum gi viknal, i toa mi kaza od prva raka covek, stabilen, bidejki nemale benzin vo vozilata be, i si go cuvale za ne daj boze ako ima seriozen incident, tepacka, ubistvno i sl. i normalno, za da im rabotat kolite da mozat da se toplat (ali aj, leto bese ova koga se slucuvase)

Taka da, ako nareden pat prijavam narusuvanje na javen red i mir, i nikoj ne dojde, sto da prevzemam posle toa? p.s. da ne mislite deka sum staro drtalo, ne sum, bidejki za vikend nikogas ne sum prijavil nkogo za nisto. :) ama be moze bre raboten den i on da ja remetii cela zgrada.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
новиве закони се чист промашај на владата.... да не се сфатиме погрешно, сум за законите ама да важат еднакво за сите, а не да се иживуваат само со луѓето. јас лично имам видено полицаец како пуши на јавно место и минува на пешачки на црвено.... нема што повеќе да се коментира, за жал така идат работиве во нашава земја :(
а што праиме со слободата на движење?? вчера колоната на сдсм не дозволуваше 10 минути ни пешаци да поминат..
а за одблокирање на улици и крстосници, еве хрватски рецепт :D
http://www.jutarnji.hr/vozacica-me-namjerno--pokupila-autom---a-ja-joj-moram-platiti-stetu/645832/
U policiji kažu kako nisu pasivno promatrali prosvjed. Upozorili su, kažu, organizatore na činjenicu da se pješaci ne smiju kretati ni zaustavljati na kolniku te kako se prosvjed ne smije održavati na mjestima na kojima bi se moglo ozbiljno poremetiti kretanje građana. U policiji dodaju kako se organizatori tih upozorenja očito nisu držali.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom