Новите закони за јавен ред и мир

Член од
22 февруари 2007
Мислења
240
Поени од реакции
3
Да де скитницине ќе им ги цртет на земја или ќе им ги пишат со пенкало на лифчиња

Aleee напиша:
овие мрднати се, мислат ако врни дожд надвор, нас исто така ни врнат пари, да имавме многу пари не ќе се пиеше по клупи, туку ќе се седнеше некаде и без проблем да се напиеш
хехехехехехехе во право си
 
Член од
24 август 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
Хаха, овие тотално полуделе. Искрено повеќе ми се сфиѓа вака кога законите ни се само на хартија, откако ако би ги применувале.
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Мене најмногу ми се свиѓа делот за тепачките.Ако се тепаат двајца е поефтино отколку да се тепа цела група.:pos::pos::pos:
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
a be so se sluci so zakonite, gi izglasaa ili samo kazuvaa prikazni
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
ова џандариве станаа заштитеа врста, барем сезона за лов да им одредеа
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
kpbKENGUR напиша:
не верувам дека ќе биде толку строго. сепак, тоа не е дело со кое го нарушуваш јавниот ред и мир. нема да има џандар у секое маало, па да пази на тоа. повеќе се однесува во близина на јавни установи, главни улици, паркови и сл.
ќе чекаме да искочат законите, па да се запознаеме подобро -))
Член 8
Кој го нарушува мирот на други со пеење, користење на музички инструменти, радио и телевизиски апарати и други технички уреди, како и со механички уреди на врева ( мотор и слично ) во периодот од 15,00 до 18,00 часот и по 23,00 до 06,00 часот наутро, ќе му се изрече глоба во износ од 200 до 500 евра во денарска против вредност.


На правно лице 500-1000 евра.
На одговорно лице во правното лице 200-500 евра.
Од 500-800 евра на трговец поединец кој врши угостителска дејност.
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
i so sega so zakonive, koj ke gi zapre cajkanive, ili nie da si trpime
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
240
Поени од реакции
3
Aleee напиша:
i so sega so zakonive, koj ke gi zapre cajkanive, ili nie da si trpime
шо има ти да трпиш, прашај ме мене како ќе ми е без гласна музика
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
Godfather напиша:
шо има ти да трпиш, прашај ме мене како ќе ми е без гласна музика
шуќур, иначе цело време ќе те слушав, сега ќе уживам во тишината ))))))))))))))))))
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
dzabe se i zakoni i se dve nedeli ke traat i tolku koj so saka si prai u ovaa drzava
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Според мене до некаде е добро да има вакви закони ама со ова висинава на казниве многу претераа (а посебно за навреда на полицаец).
Не зезај, а ти би да ги навредуваш малку поевтино, нели за 100-200 денари ? За компарација провери колкави се казните за навреда на полицаец во Германија, Велика Британија, САД итн. Зошто би де засегало колку се казнува за навреда на полицаец, ако немаш намера тоа да го правиш ? Биди коректен спрема тие што ги викаш кога имаш мака и нема да имаш проблеми. Секако, и таму има некоректни луѓе, па ти веројатно мислиш дека полицаецот ќе ти пише пријава за навреда иако тоа не е точно. Но, тој може само да ти напише пријава, а специјална прекршочна комисија ќе одлучи дали воопшто си го навредил, а ти ако пак мислиш дека се пристрасни и дека си во право ќе си ја бараш правдата на суд.:toe:
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.007
Поени од реакции
572
Абе ете ке му опцујам на џандар на фудбал ко ке сум.Ке ме приведат и ке ми речат да платам и не му плакам и шо после :)?
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Абе ете ке му опцујам на џандар на фудбал ко ке сум.Ке ме приведат и ке ми речат да платам и не му плакам и шо после :)?

Прво ти на фудбал не одиш да гледаш и пцуеш џандари, нели ?
Второ ќе ти напишат пријава ако ги навредуваш, омаловажуваш , а комисијата за прекршоци ќе ти изрече казна од Х денари која ќе мора да ја платиш во одреден рок. Ако не ја платиш едно утро ќе се разбудиш (ќе те разбудат) малку порано, околу 4-5 часот, ќе почекаш во станица, па ќе те однесат на суд, каде покрај првата казна, ќе ти пресметаат и транспортот полициски и судски трошоци, што најверојатно ќе ја дуплира казната, а и ако тогаш сакаш да глумиш главен фраер у маало ќе ти ја заменат со затворска казна (околу 20 евра ден). Пресметај крајната сума може да стаса до 1000 евра 1000:20=50 дена затвор. Мене ми изгледа дека на фудбал поевтино е да го пцуеш судијата или некој од фудбалерите.:pos2:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Јас и стокава лешинарска тек-тек, и како ќе докаже дека сум го омаловажувал?
Абе ќе има злоупотреби со „навредувањето“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom