Новиот устав на Куба: истополови бракови, приватни компании, странски инвестиции, но и само една пар

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
https://www.mkd.mk/svet/vesti/noviot-ustav-na-kuba-istopolovi-brakovi-privatni-kompanii-stranski-investicii-no-i-samo
Новиот устав на Куба: истополови бракови, приватни компании, странски инвестиции, но и само една партија
Нацртот на новиот устав има 229 члена и тој ќе го замени досегашниот кој е од ерата на Студената војна.

Се наведува дека Комунистичката партија на Куба ќе ја задржи позицијата на водечка сила во земјата, а државата доминатната улога во економијата.

Се поставува возрасна граница како и ограничување на мандатите на претседателот, откако починатиот револуционер Фидел Кастро и неговиот помлад брат Раул Кастро ја водеа земјата речиси шест децении, а се воведува и функцијата премиер.

Новиот устав сепак ја легализира приватната сопственост над компаниите, која доживеа подем во изминатите 10 години, а се признава и валидноста на странските инвестиции и се отвораат вратите за истополовите бракови.

Новиот устав ќе треба да се изгласа на референдум, кој ќе се одржи на 24 февруари.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
На страните треба да стават жиг Made in USA и © USА Government, да не му текне на некој друг да копира во иднина :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Очигледно дека демократијата не е решение за секое општество, така да ако тераат по патот на Кина со свои модификаци на општеството, ова може да им биде полн погодок.

Така да ме бендисува ова, а и секако Куба ми е во bucket list
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
И јас ќе пишев истото. Ако одат по патот на Кина може да имаат голема корист. Постепено да се отвораат кон светот, но сепак да не преминат нагло кон капитализам.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.196
Поени од реакции
35.745
Кинескиот модел на функционирање со псевдо либерализам и комунизам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Ми се свиѓа што кубанците си тераат свој филм и не лижат газеви европски и амерички, ова би им било полн погодок да ја отворат економијата кон светот.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
451
Едно ме чуди, све знаете дури и за Куба само кај не знаете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom