Новиот закон за уредување на рокови за намирување на паричните обврски при деловни трансакции

Член од
7 март 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ајде правници кажете го мислењето за новиот предлог Закон за уредување на роковите за намирување на паричните обврски во деловните трансакции? Колку ќе бид еефикасен? Колку е уставен и се останато?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Можеше да го пишеш законот или да оставиш линк па да видиме, затоа што вести не гледам баш во оваа наша прекрасна земја.
 
Член од
7 март 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
Еве го во прилог законот, посебно е интересен за оние кои работаат со финансии, поволен за фирмите !
 

Attachments

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Еве го во прилог законот, посебно е интересен за оние кои работаат со финансии, поволен за фирмите !
Мене ми се чини за поволен и добар, но колку ќе биде ефикасен останува да видиме :)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
На старт кога ќе почне да се применува ќе пропаднат 30% од фирмите.....после тоа кога ќе влезе во пракса по 1-2 години ќе биде топ.
 
G

Gjoksi

Гостин
законот изгледа добро, ама времето ќе покаже колку е практично применлив!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дека рокот на плаќање ќе биде макс 60 дена, а со посебен договор може да биде и 120 дена? Дека оние што нема да платат ќе бидат ставени на листа на срамот? Или дека каматите ќе бидат големи за каснење на наплата? За овој закон зборите? Да ви го преведам во реалноста како ќе биде, баталете хартија тоа не вреди.

Големите фирми Железара, Фени, ИГМ и Јагуновце никад нема да ти потпишат на 60 дена плаќање. Они се најголеми и они диктираат услови, ако ти чини работи, ако не иди затвори ја вратата. Ах да и иди тужи ги да те видам слободно. Ќе работиш после сам со себе.
Листа на срам? WOW
Камати и главница од што ќе наплатиш? Сите имаат по 5 фирми, наплаќаме само воздух. Па и камата ќе течело.
И казни од УЈП за правното лице и управител. Нормално во таа судска постапка и оние три денари што ќе останат на должникот на сметка прва државата ќе ги земе како што си е ред. Потоа должниците ќе си дремат во една листа за наплата од сметка каде прилив нема никогаш.

Овој закон е убав само за оние коии мака мачат со државните служби. За останатите е тотална нула исто како и заклучницата која ја донесоа, исто како и кога не префрлија на нотар и извршител, па со еден приговор те пикаат повторно во судски лавиринти.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Мене ми се чини за поволен и добар, но колку ќе биде ефикасен останува да видиме :)
Сериоззно 1?? Ај те молам елаборирај зошто мислиш така еве молим те објасни ни на сите.
Зошто мислиш дека е поволен и добар поради што го тврдиш тоа и еве објасни зошто не би функционирал или зошто би функциоирал.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.584
vo Hrvatska dubarite so neplaćanjeto se krivično delo...kaj nas muva ne gi laze, blokirani smetki ama rabotat preku drugi firmi... a firmite se ušte ne im gi brišat... A imaše na vremeto ZAKON, ako 45 dena si blokiran Stečajna postapka...
..najtragikomično e što te ubeduva deka taa firma ne postoi, ama slobodno si go koristi Brendot , toj so blokirana smetka
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Стигнав до член 6 и за к.. не го бива. Па ова го има и сега. Имаш фактура. На неа имаш валута. Во случај, ако не е платена фактурата до тој датум, фирмата има право да те тужи со камата од х%. Обично никој на никого не му става валути или казнени %, затоа што и на двајцата им е во прилог да наплатат, а не да се расправаат по судови. Втора работа што забележав е директно мешање на државата во "деловни договори". Ако немало рок, тогаш имаш фора од 30 дена. Ма дај, па баш Мин за финансии ќе ми каже кога да платам. Тука има судир на овој закон со Закон за облигации. Трета работа...освен државна управа, општини и други ситни буџетари не видов каде е Влада на РМ. Таа е најголем должник на сите. Овој закон е само колку да се каже "Eве сакаме да воведеме ред (кој веќе го има, само никој не го почитува) во стопанството (кое во МК веќе некое време го нема)"...
--- надополнето: 23 октомври 2013 во 12:02 ---
Ајде правници кажете го мислењето за новиот предлог Закон за уредување на роковите за намирување на паричните обврски во деловните трансакции? Колку ќе бид еефикасен? Колку е уставен и се останато?
И од каде правниците се повикани да се изјаснат за економски закон? Според Закон за облигации, права и обврски се стекнуваат според договор на 2 (две) страни, а државата може да создаде инструменти за исполнување на тие обврски (веќе имаш таков закон). Кога е веќе вака, попаметно би им било да направат еден Економски ЗАКОНИК (збирка на сите можни прописи во МК од областа на економијата) и пријатно. А не, закон за законот за законот за........ :facepalm:
 
Член од
7 март 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
И од каде правниците се повикани да се изјаснат за економски закон? Според Закон за облигации, права и обврски се стекнуваат според договор на 2 (две) страни, а државата може да создаде инструменти за исполнување на тие обврски (веќе имаш таков закон). Кога е веќе вака, попаметно би им било да направат еден Економски ЗАКОНИК (збирка на сите можни прописи во МК од областа на економијата) и пријатно. А не, закон за законот за законот за........ :facepalm:
stanuva zbor za ekonomsko-pravna kategorija parite se takva kategorija a se razbira vo zakonot pod paricni obvrski se misli na niv, inaku obvrskata e pravna kategorija, no ne znaci deka ne treba da dadat svoe mislenje i ekonomistite i ostanatite na forumov.

Druga rabota - ako napravite analiza na ovoj zakon i zakonot za javnite nabavki ke zabelezite deka del od poimite se poklopuvaat kako na primer poimot "ekonomski operatori" i drugi - ocigledno zakonot e namenet da gi sankcionira javnite institucii/ustanovi/ELS i dr.. So ogled na toa deka rabotam vo drzavna institucija i gi vodam javnite nabavki mozam da pretpostavam sto moze da se sluci dokolku ovoj zakon navistina najde primena vo nasiot praven sistem, skoro da nema drzavna ustanova i/ili insitucija koja gi zapzauva rokovite za plakanje vo nasata drzava - ova go pisuvam od iskustvo :( firmite svesno vleguvaat vo zdelki so javnite institucii (t.n. Dogovorni organi) iako znaat deka tesko se plaka, megutoa tuka mi e interesna edna rabota - koja firma - ekonom. operator bi se osudila da pokrene postapka so koja na drzavna/javna institucija bi ja kaznile so paricen iznos nad 1500 evra, a posebno i odgovornoto lice na taa institucija, istata taa firma ne moze poveke nikogas da zeme drzavna rabota - tender, zatoa sto instituciite gledam cesto znaat da go upotrebat institutot "negativna referenca" koja vo nasiot praven sistem e voveden so Zakonot za javnite nabavki i koj podrazbira nemoznost na firmata da ucestvuva na tenderi (vo postapki za javni nabavki) dokolku nastanat nekoi od predvidenite slucai vo zakonot - kako na primer povlekuvanje na ponudata, nepotpisuvanje na dogovorot i dr. Zatoa smetam deka ovoj zakon mnogu tesko ke najde primena kaj nas i ke si ostane samo na hartija..kako i mnogu drugi zakoni, potrebno e da se voveden instrument na sankcija po sluzbena dolznost - postapka koja nema da bide pokrenata od strana na firmata tuku od nekoja soodvetna drzavna institucija - rabota koja e malku tesko izvodliva.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Нема да најде....затоа што тие таквите што "водат јавни набавки" во јавни институции, не знаат зошто не се плаќа, баш од тие исти институции. Друг ти е проблемот со овој закон, не тоа што си напишал.
Да не заборавам, каде ти е кирилицата?
 
Член од
7 март 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
Еве ја Кирилицата тука е .....Пријателе можам да претпоставам што мислите вие кога пишувате за „таквите кои ги водат јавните набавки“ меѓутоа надлежни за плаќање се одговрните лица а не ние кои ги водиме набавките, тие наредуваат, тие потпишуваат, а многу добро знам зашто не се плаќа и не сум за да не се плаќа, јас искрено сакам овој закон да најде примена, затоа што на нас „таквите“ ќе ни ја олесни работата - можете да забележите дека никаде не се спомнуваат казнени одредби за службениците, туку само за Одговорните лица, Добро би било да знаеме кој е тој друг проблем?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom