Новиот закон за Јавно обвинителство

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.110
Поени од реакции
28.083
Во тензична атмосфера, со 80 гласа „за“ и 6 гласа „против“, Собранието денеска го донесе Законот за јавно обвинителство.


На почетокот на седницата кога законот првично беше ставен на гласање, 74 пратеници беа „за“, а 32 пратеници „против“, но претседателот на Собранието Талат Џафери го поништи гласањето зашто претходно Лилјана Поповска процедурално побарала збор, како и затоа што дел од пратениците се пожалиле дека гласањето не им било евидентирано.

По ова повторно законот беше ставен на гласање и помина со 80 гласа „за“ и шест „против“ на што реагираше коодинаторот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски барајќи од Џафери да го поништи второто гласање.

– Срамота е ова што го правите. Криминалци. Ви побарав процедурално додека се обраќаше колегата Мухиќ и вие тоа го занемаривте. Немате право да повикате на поединечно гласање. Барам да кажете дека гласањето е неуспешно. Сè понатаму што правите е кршење на Уставот, му рече Мицевски на спикерот Џафери и побара еден час пауза.
По ова е дадена пауза од еден час во Собранието.

Расправата за законот заврши во петокот, а гласањето беше оставено за денеска на последниот ден кога треба да се распушти Собранието поради парламентарни избори што треба да се одржат на 12 април.

Законот беше камен на сопнување меѓу власта и опозицијата. Работни групи од двете партии во изминатиот период одржуваа повеќе состаноци, но немаше заеднички решенија, по што беше организирана и јавна расправа во Собранието на која учествуваа и правни експерти. Потоа повторно се одржуваа работни состаноци во проширен состав со повеќе парламентарни партии кои дадоа свои забелешки по што законот беше ставен на собраниска седница.

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ, на која ова е и последен пратенички мандат, во процедурална забелешка им порача на идните пратеници секогаш кога ќе носат одлуки да мислат на државата и на македонските граѓани.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
326
Поени од реакции
714
После ова само следи штрајк на врховниот суд, владата и олигарсите - во духот на скечот на надреалисти..
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.612
Поени од реакции
8.780

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.159
Поени од реакции
11.956
„Можеше да има и побрза правда, но требаше Заев да се јавува по телефони и да нарачува пресуди. Но, за тоа ли се боревме? Ние го ослободивме судството, но будно го следиме.“

Овај скроз забега бе...
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
708
Поени од реакции
1.142

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.505
Поени од реакции
10.848
Ми олесна кога видов колку малку фашисти има во МК
Zamisli, ponedelnik, ti stasue poraka da mora da odish na marsh za nesto u sk. U 6 se kacues u avtobus, dremnues polsaat. 15 min pred parkiranje ti davaat sendvic. Go jades posto od sabajle nemas jadeno, a rucekot doma nema ni da go vidis.
Zavrsuva se, kupues nekoe kiflice da gricnat i decata od doma, posto za drugo i prodavnicite se veke na zatvaranje.
Stasuvas doma vo 9-10 negde, i pred da se izmies zabi i da otides u wc, pisuvas status za golemiot lider koj ne vodi na prav pat.
 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
47
Поени од реакции
50
„Можеше да има и побрза правда, но требаше Заев да се јавува по телефони и да нарачува пресуди. Но, за тоа ли се боревме? Ние го ослободивме судството, но будно го следиме.“

Овај скроз забега бе...
Врв на лудило ли е ова???? Има ли уште??? што е следно??
Да мора Заев да оперира мозоци да го оправи здравството, :vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.261
Поени од реакции
2.425
„Можеше да има и побрза правда, но требаше Заев да се јавува по телефони и да нарачува пресуди. Но, за тоа ли се боревме? Ние го ослободивме судството, но будно го следиме.“

Овај скроз забега бе...
Ти ли си еден од шарените корисни *******?! Хахаха ве заебаа смрт на ражимот и да живее режимот по ваша заслуга ,а ИМЕТО и се што е македонско ојде јабана браво бе шарени корисни ********


Едитирано од мод. (Без лични навреди и провокации)


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Последно уредено од модератор:
Член од
21 март 2011
Мислења
2.517
Поени од реакции
1.808
Ти ли си еден од шарените корисни идиоти?! Хахаха ве заебаа смрт на ражимот и да живее режимот по ваша заслуга ,а ИМЕТО и се што е македонско ојде јабана браво бе шарени корисни идиоти


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
ах името, ебаму името, битно грујо ќе си лежи.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.261
Поени од реакции
2.425
ах името, ебаму името, битно грујо ќе си лежи.
Не бе, битно е Зоќи пак да краде тродупло за три години во споредба со Грујо за 10 години и згора на тоа усвоен е закон да не му се суди ,а шарените корисни идоти нешто си пика у газот и срамежливо си молчат и на избори пак ќе гласат за Зоќи паламудачот


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
5.926
„Можеше да има и побрза правда, но требаше Заев да се јавува по телефони и да нарачува пресуди. Но, за тоа ли се боревме? Ние го ослободивме судството, но будно го следиме.“

Овај скроз забега бе...
Хаха, само што дојдов да искоментирам за оваа реченица.
Како може да чекори за правда, да се бори против независно судство, и во исто време да кажува како вртел по телефони за да нарачува пресуди. :toe:
Па нели против тоа се бориш идиоти муртински?
 
На врв Bottom