Новата Влада на ВМРО ДПМНЕ/ВРЕДИ/ЗНАМ

Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.370
Како нова страница на работење или неработење на новата Власт останува да бидеме сведоци, затоа мислам дека треба да има нова тема за транспарентност на работење на новата Влада и новиот премиер Х.Мицковски, дали ќе се реализира ветената програма што доби голема подршка од граѓаните на Парламентарните избори 2024 година.


Со назначување на В.Д. организациски директор Бесија Иљази на ЈЗУ Универзитетска Клиника за токсикологија, на само еден ден пред формирањето на техничката влада 28 јануари 2024,


Screenshot 06-25-2024 00.15.19.png

но на склучените договори (вкупно 4) кои се случија токму после тој период, не фигурира потписот на организациониот директор, туку само на медицинскиот директор.

Screenshot 06-25-2024 00.16.46.png Screenshot 06-25-2024 00.17.34.png Screenshot 06-25-2024 00.19.29.png

„В.Д. Директор“ е привремена функција на некој директор на јавна институција се додека не се назначи Директор по сите законски услови, В.Д. Директор законски може да работи како таков само 6 месеци, што конкретно во здравството се злоупотребувало поради партиски интереси и останувале ВД Директори со години, па и до 10 години!

...така да сите тие кои се ВД Директори било организациони, било медицински моментално Министерот за здравство може со решение да ги смени од нивните позиции, додека тие Директори кои влегле низ мала врата (знаејќи ја оваа ситуација) и пред прогласување на техничка влада скришум од околината (ама архивирано, па вработените читаат) си направија решение за Директори.

... но решенијата се со знаење на тогашниот Министер за здравство Д-р Ф.Меџити (парафирано со негов потпис за таков прелаз од В.Д. во Директори), кој министер тогаш нели бил назначен од Д-р А.Таравари како лидер на партијата на Алијансата на Албанците, така да СЕГА Министерот за здравство д-р А.Таравари многу добро знае на кого му имаат дадено таква превилегија од В.Д. на само Директор токму пред формирање на техничката влада.

... и ако нештата се одвиваат по закон, В.Д. организациски директор Бесија Иљази од ЈЗУ Универзитетска Клиника за токсикологија би требало денес да биде една од разрешените економски директори, додека сите други кои не се В.Д. Директори туку успеале да земаат решение како Директори, за нив треба моменталниот Министер за здравство да даде предлог за измена на Законот за организациони директори (да нема такви функционери)до Собранието, каде треба пратениците да гласат за таа промена како нов закон и тогаш следува и разрешување на организационите (економски) директори кои имаат решение.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.253
Поени од реакции
81.407
решенија, директори некои, седам драма је један сат на десет каменова за једну недељу
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.370

...како што рекоа и направија, доообро, сега за сега, Министерот за здравство д-р А.Таравари оди по праведен пат, па се разрешени СИТЕ економски (организациони директори) вкупно седум од 14 кои биле В.Д. меѓу кои Бесија Илјази како економски ВД директор на ЈЗУ Универзитетска клиника за токсикологија,

...додека другите економски директори имаат решение за Директор и ќе мора Министерот за здравство да даде предлог за изменување на законот на функционери на јавните здравствени институции до Собранието, да нема економски (организациони) директори со што тоа работно место „згасне“, а со тоа и другите организациони директори ако се изгласа законот од другите пратеници, вака од око како што работаат бирократски администрацијата, до октомври треба да биде завршена работа, прашање и до тогаш, ќе видиме!

...инаку Министерот за здравство д-р А.Таравари веднаш го поставил својот партиски комраде и кумашин и екс Министер за здравство д-р Ф.Меџити за директор на ЈЗУ Универзитетска клиника за неврологија и Проф.д-р Андон Чибишев екс пратеник и член на ВМРО ДПМНЕ поставен за директор на ЈЗУ Универзитетска клиника за токсикологија!
*решени две директорски места на клинка поделено меѓу ВРЕДИ и ВМРО ДПМНЕ, be continued!
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.841

...како што рекоа и направија, доообро, сега за сега, Министерот за здравство д-р А.Таравари оди по праведен пат, па се разрешени СИТЕ економски (организациони директори) вкупно седум од 14 кои биле В.Д. меѓу кои Бесија Илјази како економски ВД директор на ЈЗУ Универзитетска клиника за токсикологија,

...додека другите економски директори имаат решение за Директор и ќе мора Министерот за здравство да даде предлог за изменување на законот на функционери на јавните здравствени институции до Собранието, да нема економски (организациони) директори со што тоа работно место „згасне“, а со тоа и другите организациони директори ако се изгласа законот од другите пратеници, вака од око како што работаат бирократски администрацијата, до октомври треба да биде завршена работа, прашање и до тогаш, ќе видиме!
ништо не е добро, тргаат кадри и избори и одлуки на Дуи. Се прави реваншизам.
Допрва ќе видиме. Таравари прави само default ситуација. Сега ќе го видиме со неговите албански потези
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.995
ништо не е добро, тргаат кадри и избори и одлуки на Дуи. Се прави реваншизам.
Допрва ќе видиме. Таравари прави само default ситуација. Сега ќе го видиме со неговите албански потези
Се тргале кадри и одлуки од ДУИ, се правел реваншизам кон нив - трагедија у пичку матер, со што ли заслужија тие невини и напатени луѓе да се прави реваншизам кон нив!? Има ли Господ да ја види оваа неправда? :(
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.318
Поени од реакции
9.895
Новата влада стартуваше со неколку грешки, со лижење на тоа што поплукале, но ајде да почекаме 100 дена да поминат, па после ке ги пишуваме дадените ветувања кои ке ги заборават.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.370
Член од
30 декември 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
Filkov i Mincev, poln pogodok, CV moze da im se procita za 1 minuta, ocekuvame od znam da prodolzat vo ist stil, so organizacioniot sekretar i uste nekolku podgazni muvi na Maksim, dosega 2 od 2 pogodoci za ministri, sega cekame potpoln ist kadar vo energetika i direkcija za zaplenet imot....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.370
Filkov i Mincev, poln pogodok, CV moze da im se procita za 1 minuta, ocekuvame od znam da prodolzat vo ist stil, so organizacioniot sekretar i uste nekolku podgazni muvi na Maksim, dosega 2 od 2 pogodoci za ministri, sega cekame potpoln ist kadar vo energetika i direkcija za zaplenet imot....
Curka, vo Skopje vikan Tace, dodeka bese vo Telekom, VIP, ne go interesirase politika tuku pari, otkako neslavno zavrsi so kumot Paunce biznis so foto voltaici vo rade koncar, se zainteresira za politika i preku Ljupce palanecki se vrati vo politika, Zaev so nego gi kazni site vo sds za porazot na lokalnite izbori, sega ke ja resaba sudbinata i idninata na Makedonija, vo koe ludilo ziveeme i koi slucajnosti ne vodat, neverovatno.
...полека, можеби подобри се од овие!
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
Ovie kako sto gi vikas, se nesporedlivi, realno, so sto mozes da sporedis nula vo sekoj pogled,od druga strana, nekorumpirani, iskreni, vredni vetuvase maksim, ova sto ni go ponudi do sega, podobro da se vratat na Bihacka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom