Ни Германија не не' игра повеќе

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.333
a za tebe propagandata i kriminalot se nauka, ili si go narekuvas narodot "slepci"?

ako navivas za germanski klub, i vlt. zivejs vo germania, ne se praj pogolem germanec od nas germancite :smir:

mlad si izgleda, i wikipedofilia izvor na "znaenje" :)

germanskite korumpirani politicari, i vo SDP i vo CDU/CSU, se tie sho ja napraja vojnata vo yugoslavia, a budali slovenci, hrvati, srbi, bosanci i makedonci igraja ko sho germancive im sviret :toe:
Каква википедиа. :pos2: Пак ќе речам. Отворен сум за дискусии преку ПМ за оваа тема.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
Каква википедиа. :pos2: Пак ќе речам. Отворен сум за дискусии преку ПМ за оваа тема.
apdejtirav poslednata poraka. diskusii za temava mojt i tuka, ne morat po pp?

jas ne sum seznajna za temava, ama imat raboti koj so se dokazani, a dal se svigjet nekomu il ne, e druga rabota :)

mene kako pola germanka i pola makedonka ic ne mi e seedno da moram da priznam deka Germanski politicari se krivi za tolku mnogu raboti. isto ko so ko pola Makedonka ne mi e seedno da gledam deka se delite na 1001 osnova i zemate bugarski pasosi:kesa:
 
N

n/a

Гостин
Ај момци...
ај да идеме на крајниот одговор и да ви заштедам едно саат време оштра полемика.
Екс Југа е бележена за одстрел уште од 60-тите години на минатиот век.Никој нејќе конкурент.Светот е сурово место за живеење во кое што доколку не си ја зачуваш позицијата,секако и со сигурност некој ќе дојде и ќе ти го одземе тоа што не знаеш да го чуваш.
Е сега,Тито и екипата околу него по се и според сите извори знаел и можел да балансира во светот на ајкулите и притоа знаел и можел да ја насочуе водата на својата воденица.
Притоа балансирајќи и чувајќи блиску до него и типови како Кардељ,Бакариќ и Туџман.
Со неговата смрт,умрела и Југославија.
Наредните 10 год. може да ги окарактеризираме само како период на бавно умирање во кои што сите `дејци` испратени на дошколуење по U.S.A. и Германија се вратиле и ги заземале позициите од кои што можат најмногу да `сработат` у тој правец. :)
Оркестар мајсторот...
беше Дитрих Геншер.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hans-Dietrich_Genscher
-Бившиот шеф на BND (германската тајна служба)
-директниот командант на Јанша,Туџман и Џинџиќ
-Министерот за Надворешни Работи на Германија кој што правејќи дипломатски преседан го зададе мат ударот со кој што...
ја снема Југославија. :)
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Mame ebam katolicko,tie go sponzoriraja brkanjeto i katoliciziranjeto na cel narod od Kraina i Hercegovina.I niven masoven genocid,50 godini prethodno.A onie ustashite ne zasluzvat drzava,oti ta e ustaska drzava,izgradena od fashisti.
 
N

n/a

Гостин
Mame ebam katolicko,tie go sponzoriraja brkanjeto i katoliciziranjeto na cel narod od Kraina i Hercegovina.I niven masoven genocid,50 godini prethodno.A onie ustashite ne zasluzvat drzava,oti ta e ustaska drzava,izgradena od fashisti.
Тоа си е српски проблем у кој што ти нема потреба да се мешаш. :)
Проблемот е друг.
Според сите показатели,`Промоторот на Гwујовистичката тупа политика`,Германија не била баш тоа. :)
Они си имаат стандардни сфери на интерес на балканов (прочитајте го Concrete малку погоре) и и на крај памет не им паѓа да се занимаваат со едни мутави деца со многу хирови .
(посебно ако тие деца имаат просек по 28 год. и `знаат и умеат` се :) )
Соодветно...
децата треба да признаат дека немаат никаква агенда,ни политика,и дека `чешаат глава` дур се `консултираат` што следечо да го лажат македонскиот народ дур `владеат` со Македонија.
(и трошат енормни суми на пари,носат анегдоти,агенди и аксиоми за закони и ден по ден не носат до самото ДНО !)
Тоа беше темата.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Тоа си е српски проблем у кој што ти нема потреба да се мешаш. :)
Тоа е општ православен проблем,истите авиони кои ја бомбардираја Србија,ја бомбардираја планината Грамос и селата во Егејска Македонија,за да ја зачуваат Грција како држава.
Да дај Господ аир да не видат и ни зрно да не остани од нивните држави.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Тоа е општ православен проблем,истите авиони кои ја бомбардираја Србија,ја бомбардираја планината Грамос и селата во Егејска Македонија,за да ја зачуваат Грција како држава.
Да дај Господ аир да не видат и ни зрно да не остани од нивните држави.
А Грците се католици?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
............Соодветно...
децата треба да признаат дека немаат никаква агенда,ни политика,и дека `чешаат глава` дур се `консултираат`.................
Јас до сега немам сретнато да некој неспособен си ја признава својата неспособност.....туку напротив....:vozbud:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
А Грците се католици?

Грците точаци немаја камоли да бомбардират нешто.Јадоја ќотек ко магариња и ја изгубија цела Грција за 3 дена.
 
B

Borg_Drone

Гостин
А јас не знам кога тоа Германија не сакала, дури и во владеењето на Хитлер кога сакаа да направат Голема Македонија, сакаа да го постават на чело на таа држава Ванчо Михајлов.Па да не зборам тоа што одсекогаш сакале да го купат овој пазар тука (зборам општо балканскиот пазар) преку нивната марионета Австрија, и со купувањето на пазарот сакале да го контролираат целиот Балкан.
Реално гледано, низ историјата Германија никогаш не не сакала, дури и признавањето на нашето уставно име го направија под притисок на САД, се со цел да не успее тогашниот референдум кој беше организиран во Македонија за да се укине рамковниот договор.
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
А јас не знам кога тоа Германија не сакала, дури и во владеењето на Хитлер кога сакаа да направат Голема Македонија, сакаа да го постават на чело на таа држава Ванчо Михајлов.Па да не зборам тоа што одсекогаш сакале да го купат овој пазар тука (зборам општо балканскиот пазар) преку нивната марионета Австрија, и со купувањето на пазарот сакале да го контролираат целиот Балкан.
Реално гледано, низ историјата Германија никогаш не не сакала, дури и признавањето на нашето уставно име го направија под притисок на САД, се со цел да не успее тогашниот референдум кој беше организиран во Македонија за да се укине рамковниот договор.
Celta na Germanija ne e smeneta eve vekje povekje od 100 godini.

Dali ste cule za transverzalata BB odnosno Berlin- Bagdad???

Za razlika od ostanatite krvnicki kolonijalni drzavi kako sto se Anglija i Francija Germanija imala mnogu mal broj ili voopsto nemala svoi kolonii koi mozela da gi eksplatira i toa bese glavniot faktor zosto germanija se vpusti vo dvete golemi avanturi prvata i vtorata svetska vojna.
I denes situacijata na Germanija ne e poinakva od situacijata vo 1914 i 1939 i denes Germanija e slabo zastapena na pazarot so nafta i ostanatite repromaterijali koi i se potrebni za nejzinata industrija i sekako za na kraj da ima poevtin finalen proizvod za razlika od ostanatite.
Istoto toa poleka ama sigurno pak pocnuva da go maci i Japanija koja gi ima istite problemi kako i Germanija.
Vo igrata okolu Irak ne uspejaa protiv amerikancite da go zadrzat Sadam Husen na vlast so kogo imaa dogovor tie i frnacuzite da dobivaat nafta za evra pa sega baraat alternativni resenia.
Sekako deka sakaat golemo vlijanie na balkanot bidejki taa transferzala mora da minuva od tuka bidejki najbliskata vrska na evropa po suvozemen pat e preku balkanot.
Ke si imame pak novi komplikacii so germancite nie ovdeka no kako vo 2 svetska vojna germancite igraat pak na ista karta so proverenite sojuznici od vtorata svetska vojna hrvatite,Albancite,slovencite sto ke zavrsi isto kako sto zavrsi i 1945 godina.
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
А јас не знам кога тоа Германија не сакала, дури и во владеењето на Хитлер кога сакаа да направат Голема Македонија, сакаа да го постават на чело на таа држава Ванчо Михајлов.Па да не зборам тоа што одсекогаш сакале да го купат овој пазар тука (зборам општо балканскиот пазар) преку нивната марионета Австрија, и со купувањето на пазарот сакале да го контролираат целиот Балкан.
Реално гледано, низ историјата Германија никогаш не не сакала, дури и признавањето на нашето уставно име го направија под притисок на САД, се со цел да не успее тогашниот референдум кој беше организиран во Македонија за да се укине рамковниот договор.
Признаени сме од Германија под уставно име?
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
344
Поени од реакции
11
Nema potreba da se napaga Germanija.Ne moze site da ni bidat krivi samo nie edinstveni mangupi pravi.Cel na sekoja mala drzava e so nadvoresna politika da gi osueti tie scenarija.
Ako ne mozes da go pobedis pridruzimu se.Zatoa postoi lobiranje i nadvoresna politika .
Za da bide dobra nadvoresna politika vo zemjava ,ne treba da se pravi saltomortale.
E togas ziva sila ne moze da ni pomogne,i site ke ni bidat krivi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom