Никола Јонков Вапцаров - и во смртта Македонец

Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Ми се допаѓа напишаното само тоа некако не е на место.

Македонците пак за да ја добијат довербата на Бугарија го користеле тој „ФАЛШИВ ЛОЗУНГ - МАКЕДОНСКИ БУГАРИ“.
И пред да ја има Бугарија, Македонците го користеле фалшивиот лозунг.
--- надополнето: 23 септември 2012 во 15:08 ---
ПС - зошто си го избришал писмото на Македонците комунисти од 1948 г. за идеите на Ѓилас и Колишевски околу Илинденското востание и Гоце Делчев?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ми се допаѓа напишаното само тоа некако не е на место.
И пред да ја има Бугарија, Македонците го користеле фалшивиот лозунг.
Имаш генерален проблем со интерпретирање на периодите.

Ако дискутираме за Бугарија во 20от век, тогаш применувај аргументи кои се валидни за тој период.
Доколку сакаш да наметнеш дискусија за друг период, ќе треба да се префрлиме на друга тема и ќе дискутираме со аргументите соодветно на тој историски период.


--- надополнето: 23 септември 2012 во 15:08 ---
ПС - зошто си го избришал писмото на Македонците комунисти од 1948 г. за идеите на Ѓилас и Колишевски околу Илинденското востание и Гоце Делчев?

Ќе продолжиме сега со третирање на твојата погорна манипулација или сакаш да го искористиш твојот џокер - инсинуирање за бришење постови, како би брзо избегнал понатамошна дискусија?

Опции во игра:

1. Побарај пријател - да почне да спамира на темава
2. 50/50 - прифати фер дискусија
3. Обвини го Модераторот и повлечи се од игра.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Знаеш дека сам не се повлекувам. Ако ме банираш, тогаш Ченто ќе се радува дека ме уништил и ме нема на месец време.

Што се однесува до периодите - времето оди од минато кон сегашно.
Така што мојата поента е таква - 1000 години вашите предци знаеле дека се Бугари. Во 30те години некои разбрале дека додека ќе се претставуваат како Бугари, никој нема да им верува дека се борат за Независна Македонија, туку тоа е еднен маневр за присоединување кон Бугарија.
Така „прогресивните“ дошле до заклучокот дека за да им биде успешна борбата, треба да се претставуваат како „Македонци и тујто, ништо друго“. Демек се залагале за опосебување на македонска нација.

Ако дозволиш, пак ќе ја покажам сликичката од писмото на Македонците до Политбирото во 1948 г. за Ѓилас и Колишевски.


Во истото писмо е опишана состојбата во Пиринска Македонија

Тука авторите туриле колата пред волот. Народ не бил поблгарин, туку не бил македонизиран.


Понатаму пишуваат дека македонскиот народ во Пиринска Македонија не сака да ги раскине врските со бугарскиот народ.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Што се однесува до периодите - времето оди од минато кон сегашно.
Токму така. И враќајќи се така кон минатото, исчезнува и трагата од Бугарите на Балканот, а Македонците остануваат и понатаму присутни каде што отсекогаш и биле историски етаблирани.



Така што мојата поента е таква - 1000 години вашите предци знаеле дека се Бугари.
Поаѓајќи од тука, твојата поента нема никаква логична вредност. Токму затоа и свесно ги определуваш тие 1000 години, а не и порано.

Иако, во твоето тврдење и за тие “1000“ години, истовремено има толку аргументи против што дополнително е невозможно да докажеш непостоење на Македонци.


Во 30те години некои разбрале дека додека ќе се претставуваат како Бугари, никој нема да им верува дека се борат за Независна Македонија, туку тоа е еднен маневр за присоединување кон Бугарија.
Така „прогресивните“ дошле до заклучокот дека за да им биде успешна борбата, треба да се претставуваат како „Македонци и тујто, ништо друго“. Демек се залагале за опосебување на македонска нација.
А зошто тие „некои“ би сакале тој “некој“ да им поверува дека се борат за Независна Македонија?

И кои биле тие што требале да им поверуваат?

Зашто и кому, идејата за Независна Македонија би му била повеќе прифатлива, наспроти идејата за присоединување кон Бугарија?


Ако дозволиш, пак ќе ја покажам сликичката од писмото на Македонците до Политбирото во 1948 г. за Ѓилас и Колишевски.


Во истото писмо е опишана состојбата во Пиринска Македонија

Тука авторите туриле колата пред волот. Народ не бил поблгарин, туку не бил македонизиран.

Понатаму пишуваат дека македонскиот народ во Пиринска Македонија не сака да ги раскине врските со бугарскиот народ.
.Три прашања во врска со ова:

1. Дали се знае точниот автор на писмово, има ли некој потпишан?
2. До чие Политбиро било испратено писмово?
3. Дали е ова целата содржина?


Некои работи во текстот, што ти изостави да потенцираш, имено:

На првиот исечок, се вели дека Милан Ѓилас непознавајќи ја борбата на македонскиот народ за национална слобода во минатото погрешно го нарекувал Илинденското востание - бугарско.

На истата страна се критикува Колишевски, кој се откажал од револуционерното минато на Македонија и што го нарекол Гоце Делчев - „един Бугарин“.

Но, велат дека сепак, на нивното реагирање тие се согласуваат да му подигнат споменик на Делчев во Скопје и да го чествуваат Илинденското востание.


На вториот исечок, јасно се кажува дека народот во Пиринска Македонија е значително “побугарен“, но во исто време сеуште се чувствува како дел од Македонскиот народ и живее со македонските традиции и револуционерно минато.

На третиот исечок, пред да дојде до делот дека тие сепак не сакаат да ги скинат врските со Н.Р. Бугарија,велат дека желбата на населението од Пиринска Македонија е да се вклучи во состав на Н.Р. Македонија.

Е ајде сега потсети ме, зошто јас би сакал да го бришам ова писмо претходно и што всушност се обидуваш да покажеш преку него? :)
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Адресирано е до ЦК на БРП/к/ од

членови на БРП/к/ и на Централен инициативен комитет на Македонските културно-просветни дружества в Блгарија.

Единиот е Васил Ивановски. Другите се Ангел Динев, Соколов, Петар х. Делев, Хр. Михајлов и К`цева.
--- надополнето: 24 септември 2012 во 16:11 ---
На третиот исечок, пред да дојде до делот дека тие сепак не сакаат да ги скинат врските со Н.Р. Бугарија,велат дека желбата на населението од Пиринска Македонија е да се вклучи во состав на Н.Р. Македонија.
Па нормално. Александров, Ванчо Михајлов и Протугеров на тоа ги учеле. Пропагирале Обединета и Независна Македонија.
Ете што пишувале



 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Можеме ли да го видиме целосното писмо со потпишаните, како што тврдиш?

Како и да е, првото писмо со сликициве немаат ништо заедничко, меѓудругото се работи за сосема спротивни гледишта (доколку ги прочиташ текстовите).

Немој да се надеваш, дека со шансата која ти ја давам за дискусија ќе ми протнуваш неповрзана пропаганда само за да го замаглиш претходниот пропуст.

По не знам кој пат, самиот се насанка пред очите на цел форум.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Bratot, vistinata e edna. Kaj mene nema propagandi, protonuvanja i sl.
Pokazuvam koe kako bilo.
I da, celoto pismo e dostapno na linkot sto go dadov do arhivite na Politbiroto na BKP.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
..........П Р О Ш Т А Л Н А
------------(на жена ми)------------

Понекогаш ќе ти доаѓам на сон,
како нечекан и несакан гостин.
Не ме оставај ти надвор,на патон
- вратата не ла лости.

Ќе влезам тивко,кротко ќе седнам,
ќе вперам поглед во мракот да те
видам.
Кога ќе се нагледам -
ќе те бакнам и ќе си отидам.

---------
Никола Јонков Вапцаров
песната ја напишал непосредно пред да биде стрелан
---------

Грешките на татко ми Јонко, голема рана во душата на Никола

"Татко ми Јонко Вапцаров до своите четириесет години бил активен учесник во Македонското ослободително движење. Учествувал во голем број борби со Турците,и како комита и како војвода. Бил следбеник на Гоце Делчев и близок пријател со Пејо Јаворов. Секогаш го подржувал прогресивното крило на револуционерната организација.

Меѓутоа,во периодот од 1923 до 1927 година,кога со организацијата раководи десното крило,тој,којзнае зошто,се согласува да работи за нив. За тој период- иако ми е татко и можеби треба да му простам - тој ја носи целата вина, и лична и колективна,за зулумите и убиствата што во тоа време ги врши ВМРО во име на Македонија. Тој негов период трае до 1927 година.

Делата,поточно неделата на татко ми од тој период паѓаа како голем грев врз целото наше семејство.Особено Никола многу тешко ги преживуваше тие грешки на Јонко,па затоа тој во негово име се чуствуваше виновен пред народот.

Подоцна татко ми се тргна од Михајловистичката организација,влезе во судир со неа,поради што доживеа големи тортури, обид за атентат и многубројни закани и малтретирања. Се сеќавам дека две години се криеше по разни села и колиби на Пирин. Сите го знаеја за убиен, дури и во општинските книги го водеа како мртов.

Брат ми Никола се срамеше од темниот период на нашиот татко, но сепак, понекогаш, раскажуваше за неговите борби и за дружбата со Јаворов.

Грешките на татко ми и неговата соработка со Ванчо Михајлов од 1923 до 1927 година беа и останаа голема рана во душата на брат ми Никола.“

(Борис Вапцаров, брат на Никола Јонков Вапцаров )

(Извор: ТЕА модерна од 29 декември 2004 година, стр.45)
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
Н.Ј. Вапцаров од периодот помеѓу двете светски војни беше по потекло и по чувство и по нација и по содржинската означеност на својата поезија - Македонец. Читателите Македонци од нашиве и од идните поколенија, треба да бидат индигнирани од страна на сите оние, кои се обидуваат да го прикријат или извртат тој податок. Вапцаровото македонство ќе треба долго најљубоморно да го чуваме, зашто тоа е содржинска компонента на добар дела од неговата поезија, за која е веќе речено дека е чист изблик на неговата емоционално-интелектуална структура.

Георѓи Караславов:
Не ми беше многу јасно зошто ли сакале да го убијат. Тогаш останав со убедувањето дека заседата била приготвена бидејќи тој е син на нивен виден противник. (Караславов смета дека татко му на Вапцаров - Јонко бол ,,протогеровист", а пред тоа, дури и припадник на прогресивното крило на македонската револуционерна организација, па, заради тоа, прогонуван од михајловистите, кои беа тоа време под заштита на бугарската фашизирана власт, наречена ,,додеветнаесетмајска" (до доаѓањето на звенарите) и кои ја джеа под нож долги години Пиринска Македонија. Михајловистите како отворени агенти на бугарскиот монархофашизам гонеа и убиваа се што е напредно).

Зошто ли му приготвувале заседа и сакале да го убијат? Да стрелаат врз синот само да му одмаздат или да го ,,казнат" таткото?, макар што михајловостичката банда беше способна на секакви безобразија и престапи. Дали атентатот е извршен затоа што можеби синот му помагал на татака си со нешто!.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Н.Ј. Вапцаров од периодот помеѓу двете светски војни беше по потекло и по чувство и по нација и по содржинската означеност на својата поезија - Македонец. Читателите Македонци од нашиве и од идните поколенија, треба да бидат индигнирани од страна на сите оние, кои се обидуваат да го прикријат или извртат тој податок. Вапцаровото македонство ќе треба долго најљубоморно да го чуваме, зашто тоа е содржинска компонента на добар дела од неговата поезија, за која е веќе речено дека е чист изблик на неговата емоционално-интелектуална структура.

...
И ова во црвено го кажуваш како каков: историчар, филолог, екперт или како македонски патриот коj не може да ja види вистината?

Жените во живото на Никола Вапцаров
http://bolgari.net/nikola_vapcarov_i_zhenite_presekli_sydbata_mu-el-1408.html
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
И ова во црвено го кажуваш како каков: историчар, филолог, екперт или како македонски патриот коj не може да ja види вистината?
Ти од постовиве на темава до сега што разбра?

Или како и секој еден турко-монголско-алтајско-памирско-угро-финско-аријско-татарско-чувашки* патриот овде се правиш удрен со мокра чорапа..?

-------
* додај си слободно уште една или неколку од твоите омилени теории за вашиот произход ;)
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Значи кога нема што да кажеш, почнуваш со навреди??? Ова дека на некоj му се сака Никола Вапцаров да биде Македонец не значи автоматски дека е така!Затова и прашав, Бугарите имаме много повеке докази дека он е Бугарин от вас дека бил Македонец.
Кажи ми колко македонски училишта,улици,булеварди,читалишта са именувани на Никола Вапцаров например?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Каде се "навредите"...?!?
Тоа што ти си овде гостин и претставник на нација што до ден денешен не си го знае произходот не е наш проблем.
Треба ли да почнам да ти редам овде цитати од ВАШИ-бугарски "учени" за сите овие а и некои други теории за вашиот произход. Оди на нив жали им се дека те навредиле, не на мене.

Нема што на некој да му се сака или да не му се сака.
Човекот јасно си напишал во НЕГОВИТЕ-ЛИЧНИ песни и доклад = ЗЕМЈА-РОДИНА и КРВ МАКЕДОНСКИ

Тоа што вие очигледно имате психо-соматски пореметувања па никако да ја разберете оваа едноставна вистина е пак ВАШ, а не наш проблем.

Еве малку од примерите што ми ги бараш:

- КУД "Никола Јонков Вапцаров"


- Чествување за 100-годишнината од раѓањето на Вапцаров од Друштвото на писателите на Македонија

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=79992A5769861F4AB325B8DBFE5FACDD

- Седиште на "Д1" телевизија во Делчево, Македонија се наоѓа на улица "Никола Јонков Вапцаров"

http://www.predavatel.com/mk/3/delcevo_tv_d1

на истата улица се наоѓа и основното училиште "Ванчо Прке"

http://www.komspi.mk/ImateliOdbrano.aspx?itemID=1145&lang=1

- Основно Училиште "Никола Јонков Вапцаров" во Струмица, Македонија

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1965&stID=59265&pR=11

Основно Училиште "Никола Јонков Вапцаров" во Скопје, Македонија

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12911102467&id=14&prilog=0&setIzdanie=22193

- "Чествување за Вапцаров" во организација на општина Бутел во Скопје, Македонија

http://www.opstinabutel.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=101:2012-07-26-11-27-53&catid=34:posledni-objavi

- "Вапцарови Денови", манифестација во чест на поетот што традиционално се одржува во МАКЕДОНИЈА

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=AEE2D09CE6E480438069C91137290077

- "Свечена академија" по повод 33-те Вапцарови денови во 2010 г.

http://www.kurir.mk/republika/skopje/10290-Svecena-akademija-za-33--te-Vapcarovi-denovi


и уште многу, МНОГУ други манифестации, училишта, културно-уметнички друштва, улици, итн. итн. што во МАКЕДОНИЈА го носат името или се во чест на Никола Јонков Вапцаров.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Во Македонија имаше многу улици, читалишта,булевари, училишта, плоштади, (дури и лични имиња) со името на Јосип Броз Тито, па сепак Тито не беше Македонец. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom