Никогаш не е случајно?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
16.537
Поени од реакции
1.844
Решив тука да ја отворам темава, дека сепак се работи за некакво, макар идно семејство. :)
Дали мислите дека било која бременост (во врска, пред брак), некогаш е случајна или по грешка? Нели кога девојка не сака да остане трудна може да се заштити на милион начини (без мутави изговори), а исто така и дечкото? Мислите ли дека всушност секоја бременост е испланирана од некоја страна?
Да не се разбереме погрешно, јасно дека има исклучоци и тука, но муабетов ми е за повеќето случаеви ... значи, да не одиме со исклучоци, туку поглобално.
И друго ... дали оправдувате таков начин на врзување некого со некого и ако не или да, зошто е тоа така?:toe:
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Дивајн напиша:
Решив тука да ја отворам темава, дека сепак се работи за некакво, макар идно семејство. :)
Дали мислите дека било која бременост (во врска, пред брак), некогаш е случајна или по грешка? Нели кога девојка не сака да остане трудна може да се заштити на милион начини (без мутави изговори), а исто така и дечкото? Мислите ли дека всушност секоја бременост е испланирана од некоја страна?
Да не се разбереме погрешно, јасно дека има исклучоци и тука, но муабетов ми е за повеќето случаеви ... значи, да не одиме со исклучоци, туку поглобално.
И друго ... дали оправдувате таков начин на врзување некого со некого и ако не или да, зошто е тоа така?:toe:
Ако партнерите се дефинитивно решени дека не сакаат бебе, ќе си се заштитат. Секоја друга ситуација е ризик. Си викаат: „Ај ваљда нема“... Ееее, ама има. И после ги сносат последиците, прават свадби со стомак до заби, живеат во лоши бракови, се запустуваат и се мразат и меѓусебно и себеси. Не велам дека по правило мора да биде така, ама најчесто-да.
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Па нема грешка..ако сакаш да спречиш бременост ќе го напраиш тоа на секој можен начин..мислам дека таквите случаи на ‘‘неиспланирана‘‘ бременост се резултат на невнимание,неразмислување и трпење последици до крај на живот...
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
3
ПЛАНИРАНОО!!! ЌЕ ИМАМ БЕБЕ!!!

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
На врв Bottom