Не сум личност за врска?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
FARANG, јас колку што гледам никако посебно не те навредив, за да ми вратиш така на мојот муабет. Реков дека ти завидувам, нели?
Секако не те познавам за понатамошен муабет, но и да те, ако разговараме за било што и ако си кажам мое мислење, не значи дека те осудувам или вреѓам. Или не правиш разлика?
Во врска со мојата слобода... не копнеам по неа затоа што ја имам. Но тоа кој како ја живее слободата е исто така сосем различно нешто. Слобода за мене не е да го свртам цел свет додека стигнам до вистинскиот. Слобода за мене е и покрај вистинскиот до мене, да живеам како сакам.
Скоро и да не познавам среќни луѓе. Што значи тоа не знам. Дали дека не живееле како тебе, дали дека не живееле како мене...
На крај краева ни ти мене не ме познаваш за да ме ставаш во некаква група. Затоа е во ред да прекинеме пред да се отвориме повеќе од што треба вака јавно или за да не ја тупиме до бескрај колку јас не те вреѓам, а колку ти мене да. :)
 
F

FARANG

Гостин
Izvini ako bev preostar takov mi e stilot na pisuvanje. Samo nekam da mislis deka za da se bide dobar roditel mora vaka ili taka da si go ziveel zivotot. Sepak ima premnogu drugi faktori koj deluvaat na toa
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
542
Поени од реакции
782
Да де. Како ќе воспиташ ти дете да биде поинакво од тебе? А ако е како тебе, ете ти како се множите. :)
Иначе... веројатно има луѓе кои се родени да можат цел живот да бидат сами или така успешно да се програмираат дека денес сакаат едно, а веќе утре сосем друго. Добро е да си таков, дури и ти завидувам.



Одиш на училиште воопшто? Или и тоа не го правиш бидејќи сакаш да експериментираш со својата слобода? Ако одиш... учиш Македонски јазик? Ако учиш, не си научила досега да го зборуваш и пишуваш? Или така слободна уживаш да иритираш со кумановскиот дијалект кој ми ги пара очите додека го прочитам?
Туку, прибидејќи сама знаеш колку е поместена границата на првиот сексуален однос, па веројатно си и ти многу напредна, можам да кажам дека јасен е твојов случај. Само не ја сфаќам поентата на темава. Сакаше да се пофалиш, да најдеш истомисленици со кои би напредувале заедно или озбилно те интересира дали ќе се смениш некогаш? Ако е третото - не златна, ти никогаш нема да се смениш. А секако ако некое чудо те смени, нема да имаш врска или брак со некој како тебе. Ќе биде тој некој тотално спротивен човек, греота.:(

п.с. Заборавив... не се секирај, има многу како тебе. Не ги знаеш веројатно затоа што не се експонираат до овој степен.:гик:
Се осмелуваш од неколку мои постови да ја критикуваш мојата едукација и да зборуваш дека сум необразована.Не си давај за право да критикуваш туѓи животи само затоа што луѓето кои зборуваат имаат различна перцепција за истиот од тебе.И ако во моето искажување изнесувам факти кои се поврзани со темава во овој контекст-секс не значи дека сум приврзаник на такво нешто.Едноставно сум побарала различни гледишта на оваа тема затоа што сум во таков период од животот.
Да бев девојка како што ме опишуваш воопшто не би си го трошела времето на форуми туку би се сликала за лајкови на фејсбук како многу други.
Сепак честитам на толку успешното погрешно пресудување на личности од само неколку поста.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Се осмелуваш од неколку мои постови да ја критикуваш мојата едукација и да зборуваш дека сум необразована.Не си давај за право да критикуваш туѓи животи само затоа што луѓето кои зборуваат имаат различна перцепција за истиот од тебе.И ако во моето искажување изнесувам факти кои се поврзани со темава во овој контекст-секс не значи дека сум приврзаник на такво нешто.Едноставно сум побарала различни гледишта на оваа тема затоа што сум во таков период од животот.
Да бев девојка како што ме опишуваш воопшто не би си го трошела времето на форуми туку би се сликала за лајкови на фејсбук како многу други.
Сепак честитам на толку успешното погрешно пресудување на личности од само неколку поста.
А знаеш и вака да пишуваш, а? Видиш колку убаво ти стои? Фино.:pipi:
Успат... фала на честитките. Секогаш е добро да се примат.:love:
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
542
Поени од реакции
782
А знаеш и вака да пишуваш, а? Видиш колку убаво ти стои? Фино.:pipi:
Успат... фала на честитките. Секогаш е добро да се примат.:love:

Мене се убаво ми стои.Па мора да е убаво сигурно нонстоп ги примаш на ваква сметка.Се навикнуваат луѓето на се.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Кога би можел да го сопрам времето.Да застане.Таму да остане.
Би го вратил и оној момент кога ја почнав врската со девојката.
Да не се помрдне и вечно да трае.
Кога една дамнешна вечер на корзо пред “громби“
на тогаш непознатото девејче-ученичка во СМУ-П.Ќ.,му реков:
„ утре може ли да се видиме“, тоа потврди-се сложи.
О колку беше тој долг ден до утре,траеше подолго него ли воениот рок.
Но сепак дојде,и јас отидов порано да ја чекам пред старата печатница.
И погледот ми е свртен онаму од каде требаше да се појави-друго околу мене и не приметувам,само нејзе ја чекам и илјада Брижит Бардо да поминале покрај и пред мене ќе поминале да не ги забележам.Таа се појавува во далечината,осеќам врели врутоци во градите.Доаѓа,осеќам и таа ја сака оваа средба и оваа врска.Одиме по булеварот-ЈНА,неколку прашања за школо и желбата да ја фатам за рака,да ја држам и да ја поведам ми се исполнува за кратко.Ги испуштаме рацете малку да се оладат.Ни горат,се испотиле од тој прв допир на првата средба на почеток на оваа врска,и излегува љубов од нив-верна љубов.Се уште се срами не гледа многу во мене,туку некаде далеку - лета,во некој свет на непознато наречено љубов.Повторно рацете ни се заедно,овојпат подолго,и гледам и сакам да не се раздвојат- да не се испуштат.
Тука кога би можел би го сопрел времето.Да застане.Таму да остане.
Девојчето и сега го гледам,тоа исто девејче од оваа средба,додека јас ова го пишувам,тоа се уште спие со нејзината и моја најмала внука.
Не успеав времето да го сопрам-тоа не однесе по патот на љубовта.
Тој резултат се потврдува и гледа по исполнетиот кревет пред мене.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Се осмелуваш од неколку мои постови да ја критикуваш мојата едукација и да зборуваш дека сум необразована.Не си давај за право да критикуваш туѓи животи само затоа што луѓето кои зборуваат имаат различна перцепција за истиот од тебе.И ако во моето искажување изнесувам факти кои се поврзани со темава во овој контекст-секс не значи дека сум приврзаник на такво нешто.Едноставно сум побарала различни гледишта на оваа тема затоа што сум во таков период од животот.
Да бев девојка како што ме опишуваш воопшто не би си го трошела времето на форуми туку би се сликала за лајкови на фејсбук како многу други.
Сепак честитам на толку успешното погрешно пресудување на личности од само неколку поста.
Прашањето и одговорот заедно :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Каде се наоѓате вие на иди види форум па си се муабетите?
Следен пост право на одмор една недела. Имате пп за муабети.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Во 99% од случаите реченицата е немо продолжена со "-со тебе."
--- надополнето: 22 август 2012 во 02:22 ---
"Не сум како повеќето девојки." - повеќето девојки
Многу брзо морфираше во литературен јазик. o_O
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Кога би можел да го сопрам времето.Да застане.Таму да остане.
Би го вратил и оној момент кога ја почнав врската со девојката.
Да не се помрдне и вечно да трае.
Кога една дамнешна вечер на корзо пред “громби“
на тогаш непознатото девејче-ученичка во СМУ-П.Ќ.,му реков:
„ утре може ли да се видиме“, тоа потврди-се сложи.
О колку беше тој долг ден до утре,траеше подолго него ли воениот рок.
Но сепак дојде,и јас отидов порано да ја чекам пред старата печатница.
И погледот ми е свртен онаму од каде требаше да се појави-друго околу мене и не приметувам,само нејзе ја чекам и илјада Брижит Бардо да поминале покрај и пред мене ќе поминале да не ги забележам.Таа се појавува во далечината,осеќам врели врутоци во градите.Доаѓа,осеќам и таа ја сака оваа средба и оваа врска.Одиме по булеварот-ЈНА,неколку прашања за школо и желбата да ја фатам за рака,да ја држам и да ја поведам ми се исполнува за кратко.Ги испуштаме рацете малку да се оладат.Ни горат,се испотиле од тој прв допир на првата средба на почеток на оваа врска,и излегува љубов од нив-верна љубов.Се уште се срами не гледа многу во мене,туку некаде далеку - лета,во некој свет на непознато наречено љубов.Повторно рацете ни се заедно,овојпат подолго,и гледам и сакам да не се раздвојат- да не се испуштат.
Тука кога би можел би го сопрел времето.Да застане.Таму да остане.
Девојчето и сега го гледам,тоа исто девејче од оваа средба,додека јас ова го пишувам,тоа се уште спие со нејзината и моја најмала внука.
Не успеав времето да го сопрам-тоа не однесе по патот на љубовта.
Тој резултат се потврдува и гледа по исполнетиот кревет пред мене.
Sakam da ja pdodolzam prikaznava,da ne me fati cumata pa da ne mozam a sakam da ja znaete seta vistina.
Слика6195[2].jpg jas i devojceto od prikaznata -mojata sopruga na skopskoto Kale za Procka 1978g.
Ne da nemav drugi devojki ili ne da ne mozev da fatam koja sakam,tuku uste od prv pat koga go vidov ova devojce go zasakav i si rekov vo mene ke go cuvam ,ke go zemam i na nikoj ne go davam
Mene ne mi toa smetase,jas toa ne go ni primetuvav,samo sakav da bide so mene,pokraj mene cel zivot.
Koga bila mala (nikogas do sega ne sum ja prasam koga i kako se slucilo toa i se uste neznam) vo nesreken slucaj,verojatno igra se povredila i go ostetila-izgubila ednoto oko.
Celi tri -4 godini bevme zaedno.Devojceto bese od drug grad. Zavrsi tuka skolo i se vrati tamu. Jas ne mozam ni den bez nego i najmalku dva pati vo nedelata odev tamu kaj nea,na viduvanje i prosetki.Na druga seto toa vreme ne sum pomisluval iako ziveev tuka vo golemiot grad.
Tamu i se zaposli kako medicinska sestra vednas drugiot den ot kako se vrati.
Veke prviot pat koga otidov tamu vo toa mesto,otidov i kaj nejzinite(tie veke znaeva za mene) za da koga izleguva da znaat so kogo, so toa davav do znaenje deka ne ja lazam.Nasata jlubov bese verna,
Koga se slucila taa nesreka roditelite nejzini probale da se nesto popravi odejki po bolnici ama okoto bilo zagubeno za cel zivot.
Sekade kade odev jas ja nosev so mene dodeka mi bese devojka. Redovno na izleti i odmori. Jas mal-mlad pocnav da si rabotam za nekoja para,zatoa sto mojte i nemozeva mnogu da mi dadat bea so 4odd.i niski primanja.
Pa mozam da recam bev imoten togas si imav kola koja cesto ja menuvav,sator i cela oprema duri i motoren camec.Dojran cel den vo camec od mrdaja do Acikot i nazad,sami jas i devojceto,no ne sum baral mnogu, sto se veli od koleno nagore NE, si ja cuvav...ima vreme za toa a i taa si bese takva.Si ja nosev i Bugarija Grcka i Jadran.
Potoa taa pocna ponekogas da doaga i vo golemiot grad i jas ja donesov doma da se zapoznae so mojte. Tie ne pokazuvaa togas sprotistavuvanje na nesto na nasata vrska.
No koga dojde vremme za Veridba i svadba ne bese bas taka...ama se zavrsi i toa a tatkomi mi rece..sest kilometri podaleku od mene.
I taka bidna od centar otidovme pod kirija 6km podaleku vo zelezara na Ul.Gemigiska.Namestaj ni kupija nejzinite a drugo nemavme nisto ni pivsko ili zejtinsko sise.( a toa vreme se vrakaa nazad)
O da vo odnosi stapivme posle veridbata-svadbata.
Deca se rodiva edno po drugo.Taa rabotese vo drug grad,sekoj den patuvase.No po nekoja godina se prefrli tuka vo drzavna bolnica... i tamu ostana i napravi 41god.staz.
Taa bese golem borec i vredna bi rekol kako mene. Po 4-5 godini si kupivme sopstven stan,mojte ne mi dale ni lazica dotogas a ni potoa.
Na rabota bese najvredna,nikogas ne se pozalila deka ne moze nesto,duri i rabotela poveke od drugite i zatoa ja postavile otsecna sestra.
NIkogas ne pobara nesto za pomos,sekogas gledala se sama da zavrsi duri i toa sto ne moze iako bila vo takva sostojba celo vreme.
I doma bese mnogu vredna seto ova vreme,site ovie godini,iako nejzinite ne ja terale nisto da raboti,tuka nauci-rabotese se...samo kakvi piti,pogaci i ekleri znae da pravi da znaete.
Ama... pred 3-4 godini na rabota (a tolku imase i do penzija) veke eden den primetila deka tesko gleda so edinstvenoto oko,no nikako da kaze , sakala se uste sama se da zavrsi. Ne barala pomos.
Toa go prometivme i doma deka tesko se snaoga vo nekoj situacii ama i tuka ne sakase da kaze deka ima problem so vidot na okoto.
Veke se vlosi tolku situacijata so vidot sto ne mozese sama da se simne ili da odi do avtobuska i zema odmor pa bolovanje. A komisijata pak ne sakase da i go prodolzi po 30 dena.
Dadovme molba za na invalidka komisija no tamu rabotat najgolemite NE-luge i bevme nekolku pati. DEvojceto od slkata-soprugata go izgubi celosno vidot,a komisijata i dava promena na rabotno mesto.
Pa kakva promena bre taa ne gelda,sto ke raboti kako medicinska sestra.Mnogu se izmaci taa godina-dve,pomisluvase i na losi raboti.
Nema care jas celo vreme ja podrzuvam i sum so nea i pomagam kolku mozam. SE resavame za operacija vo privatnata (Turska)bolnica vo Gorce.Pravese nekolku operacii na ednoto oko(sto go ima).
Situacijata stvarno za kratko vreme po operaciite se podobri. SeGa moze sama da si odi do bliskiot market i da si gi vrsi site domasni raboti. Nekako edvaj zema i invalidska penzija.
------
Sega sme ete zaedno i srekni kako vo camecot od Mrdaja do Acikot nekogas koga bevme mladi.
======================
sega ja znaete celata vistina od prvata prikazna.------------------------
-

--------na moderatorite ke im javam da ja izbrisat onaa tema so drug naslov a za ova.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Личност која не е за у врску, уствари не верује дек постои љубов. И ја мислу дек у едну руку су у право. Затој што најчесто све е од некакву корист. Дали стануе збор за задоволување на сопствене потребе или материјална корист не е битно. Битно е дек поголем дел се своди на такве врске. Не викам дек можда негде на овуј планету не постои искрена љубов , ама најголем дел е од моменталну корист. На крај од муабет ако некој мисли дек не може да функционира у врску, на крај на дн'ат тој е само његова одлука и његово право.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
jas ne sum licnost za vrska ama ne sum ni za bez vrska. imav edna i dovolno e. vtora glupost u zivotot ne mi treba. e sega prasanjeto e kako ke se omazish/ozenish ako ne idete odnosno nemate vrska ? zatoa treba temata da se svede na ne sum licnost za brak.
 
Член од
29 декември 2020
Мислења
17
Поени од реакции
6
jas ne sum licnost za vrska ama ne sum ni za bez vrska. imav edna i dovolno e. vtora glupost u zivotot ne mi treba. e sega prasanjeto e kako ke se omazish/ozenish ako ne idete odnosno nemate vrska ? zatoa treba temata da se svede na ne sum licnost za brak.
Sekogas pred da se vleguva vo vrska treba da se procita covekot dali e tvoj tip za vrska/brakj ili da ostane samo drugar tvoj..da ne se brza pred vreme
 

Kajgana Shop

На врв Bottom