Не си го видела?

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Еј Чорбаџија , си видел ли ти спејсшатл ? Веруваш ли дека такво нешто постои ?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Било како, face to face, на слика, на телевизија и сл. црните дупки не можат да се видат затоа што теоретски за да видиш нешто потребно е тоа нешто да зрачи или рефлектира светлина. Но црните дупки не го прават ни едното ни другото. Научниците веруваат дека тие имаат толку голема маса што од нивната гравитација не може да побегне ниту светлината. Па на тој начин се апсолутно невидливи.

Златен, темнината се перцепира.

Кога седиш во осветлена просторија, а отворена е врата од просторија каде што нема извор на светлина, велиш дека Гледаш дека е темница или дека не глеаш ништо?
Не трипај многу.
Црните дупки се "гледаат", исто ко шо се гледа и темницата.
Исто како што на бела слика се гледа црна точка.
Знам дека се разбираме :)

Значи од сите чуда што ми ги наброја околу електронот, поентата не ти ја сконтав.
Ми кажуваш дека и покрај сите материјални докази за постоење на негативно наелектризирана честичка, јас НЕ го гледам, и ВЕРУВАМ во него,а не знам дека тоа е така? о_0
Исто како што не го гледам воздухот (на кој можам да ми измерам тежина) па ВЕРУВАМ во него? о____0


Кога сме кај тоа "Teистот може да каже ова, теистот може да каже она"
Не го спорам ја тоа бе златен.
Теистот може да каже што сака.
Дал е тоа точно ил не, тука сме да дискутираме.
Не бранам некому да Верува во Бог.
Едноставно ме ИРИТИРААТ теисти што ми даваат некакви докази за постоење на Бог.
Да имаше докази, немаше да верувате, ќе Знаевте.

Верувај си и трај си, не ми кажувај дека Бог го направил ова, Бог го направил она.
Нема што друго да биде, па Бог е!
Бог да чува, ко мали деца да сме.

Не барам од тебе да ми кажеш дека веруваш затоа што си го видел.
Дај ми билокаков доказ за постоење на Бог како таков.
Дај ми било каков доказ дека токму Бог ја напишал Библијата.
Не да ми кажеш "Нема кој друг" па останува Бог.
Зошто бар еднаш на прашања на кои немате одговор не одговарате со "Незнам" наместо со "Бог!"?

Без разлика како звучам на форум, ценам теисти. Али молим те, не ми барај докази у тоа шо го веруваш, зашо докази нема.
Верувај си, не ти барам.
Јас, избирам да Не верувам.
И, да, денес, можам слободно да кажам "Не постои" бидејќи на тоа немаш никаков одговор со цврста основа да ми контрираш.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Citaj go Thomas Aquinius, posle zemi licna karta, stani polnoleten, odi legalno kupi si alkohol od prodavnica be z da molis nekoj vozrasen toa da go stori za tebe, pa potoa polemiziraj za postoenje ili nepostoenje na Bog. Eve, jas ne veruvam vo Bog i vo negovot postoenje, no ne sum derle koe mrsi muda.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Црните дупки се "гледаат", исто ко шо се гледа и темницата.
Во темница не можеш ништо да видиш ако не запалиш светло. Ако сепак ти можеш да гледаш во темница, тогаш кажи ми каква форма имаат црните дупки? Дали се коцки или топки? Или можеби елипсовидни? Дали се рапави или глатки? Колкав е нивниот радиус? Итн.

Ми кажуваш дека и покрај сите материјални докази за постоење на негативно наелектризирана честичка, јас НЕ го гледам, и ВЕРУВАМ во него,а не знам дека тоа е така? о_0
Препрочитај го уште еднаш мојот коментар околу електронот па ќе видиш дека таму јас го тврдам спротивното, имено дека не постојат материјални докази за постоење на електронот, туку само ефекти/одредени последици од таа негативно наелектризирана честичка кога ти не ја гледаш а сепак веруваш во неа. Веруваш и само веруваш. Веруваат и тие што ги правеле експериментите. А ти веруваш двојно, затоа што ем веруваш во тоа што научниците што ги правеле и прават тие експерименти, ем веруваш во нивната вера (во слулчајов Боровиот модел на атомот)

Теистот може да каже што сака.
Дал е тоа точно ил не, тука сме да дискутираме.
Исто така и атеистите можат да си кажат што сакаат, но дали е тоа точно, тука сме да дискутираме.

Да имаше докази, немаше да верувате, ќе Знаевте.
И вие да имавте докази немаше да верувате, туку ќе знаевте.

Дај ми било каков доказ дека токму Бог ја напишал Библијата.
Стотиците пророштва во неа. Невозможно е човечка мудрост да ги предвиди тие детали.

И, да, денес, можам слободно да кажам "Не постои" бидејќи на тоа немаш никаков одговор со цврста основа да ми контрираш.
Прво ти докажи дека се настанало случајно, па потоа ќе ти контрирам :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ja sum slusnal deka se baraat dokazi za postoeje, a ne se baraat dokazi za nepostoenje pred prethodno da postoi.

Se dodeka ne se dokaze deka postoi, ne postoi :tv:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Citaj go Thomas Aquinius, posle zemi licna karta, stani polnoleten, odi legalno kupi si alkohol od prodavnica be z da molis nekoj vozrasen toa da go stori za tebe, pa potoa polemiziraj za postoenje ili nepostoenje na Bog. Eve, jas ne veruvam vo Bog i vo negovot postoenje, no ne sum derle koe mrsi muda.
Mislis na Toma Akvinski, svestenikot od vreme na skolastikata?
Skolastikata e ucenje vo koe mora slepo da se veruva, ako pop ti kaze penkalo e slon, nema sto da mu kontriras.
Istiot toj Akvinski koj ucese deka filozofijata ne treba da se smeta za nauka, istiot toj koj ziveese i tvorese vo sredniot (crn) vek vo koj nemase nikakvi tehnoloski pronajdoci, nikakov napredok na opstestvoto, samo manipuliranje na monarhiite so religijata za da ja prisilat rajata da se bori eden protiv drug za "sveti" celi.
Jas mislam deka religijata treba da se stavi vo podforum "Politika", tamu i e mestoto.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Во темница не можеш ништо да видиш ако не запалиш светло.
Вселената не е целата во темница.
Да беше "немаше да ја гледаме"

Препрочитај го уште еднаш мојот коментар околу електронот па ќе видиш дека таму јас го тврдам спротивното, имено дека не постојат материјални докази за постоење на електронот, туку само ефекти/одредени последици од таа негативно наелектризирана честичка кога ти не ја гледаш а сепак веруваш во неа. Веруваш и само веруваш. Веруваат и тие што ги правеле експериментите. А ти веруваш двојно, затоа што ем веруваш во тоа што научниците што ги правеле и прават тие експерименти, ем веруваш во нивната вера (во слулчајов Боровиот модел на атомот)
Не постојат материјални, али постојат експериментално докажани факти за постоење на негативно наелектризирана честичка во склоп на атомот? о_0

Исто така и атеистите можат да си кажат што сакаат, но дали е тоа точно, тука сме да дискутираме.
Јасно.

И вие да имавте докази немаше да верувате, туку ќе знаевте.
Јасно.

Стотиците пророштва во неа. Невозможно е човечка мудрост да ги предвиди тие детали.
Значи, како што кажа самиот, докази, никакви, не постојат.

Прво ти докажи дека се настанало случајно, па потоа ќе ти контрирам :)
:facepalm:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Ja sum slusnal deka se baraat dokazi za postoeje, a ne se baraat dokazi za nepostoenje pred prethodno da postoi.

Se dodeka ne se dokaze deka postoi, ne postoi :tv:
Тогаш повели докажи дека постојат електроните, црните дупки. Повели докажи дека постоеле Сократ и Александар Македонски?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725


There's a nothing a god can give to me that i can't give to myself
I put my beliefs in the things I believe and a god can take care of himself
there's not enough love in the world for me to think about wasting my time
It's not that I don't believe at all but I don't need a heavenly sign
I can achieve the things I need without getting down on my knees
I can respect you're religion but i don't want to pay your fees
I don't want to hear you talk about the things you think that i need
so don't help me back on my feet again until you can hear me pleed
Just look in the holy book of crooks and tell me what you can find
all the rules and the regulations made to manipulate your mind
don't pretend that you're blind just open your mind and study historical times
the bigger thew loss the bigger the cost the bigger the cross and its crimes


I don't believe in a god that I need to worship
I don't believe that I need to get down on my knees
I don't believe that a voice from above can help me
I only believe in what I can see and the things that I can achieve

Whatever belief you belong to there's still always a reason to doubt
and there's always another opinion as to what life is all about
there's always a bigger dimension and a different point of view
so I don't want to try to change you that decision is up to you

Whatever your final choice is and however you choose to live
you better be happy for what you can get and happy with what you can give
there's only one thing to remember there is only one thing you can do
and that is to do unto others as you'd have others do unto you

Chorus

Two sides two sides to every story
two stories more makes four new ones to choose
Four sides four sides to every story
four stories more makes eight new ones to choose
Eight sides eight sides to every story
eight stories more now which one should you choose
now which one can you use
 
Г

Господ

Гостин
Тогаш повели докажи дека постојат електроните, црните дупки. Повели докажи дека постоеле Сократ и Александар Македонски?
Ако не постојат електроните како ти всушност го напиша сево ова?
Сите откритија кои се базираат на електрична енергија,како тие функционираат ако не постојат електроните?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Тогаш повели докажи дека постојат електроните, црните дупки. Повели докажи дека постоеле Сократ и Александар Македонски?
Лол, а за момент помислив дека си теист вреден за дискусија :)
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Mislis na Toma Akvinski, svestenikot od vreme na skolastikata?
Skolastikata e ucenje vo koe mora slepo da se veruva, ako pop ti kaze penkalo e slon, nema sto da mu kontriras.
Istiot toj Akvinski koj ucese deka filozofijata ne treba da se smeta za nauka, istiot toj koj ziveese i tvorese vo sredniot (crn) vek vo koj nemase nikakvi tehnoloski pronajdoci, nikakov napredok na opstestvoto, samo manipuliranje na monarhiite so religijata za da ja prisilat rajata da se bori eden protiv drug za "sveti" celi.
Jas mislam deka religijata treba da se stavi vo podforum "Politika", tamu i e mestoto.
Да, затоа набргу по доаѓањето на ренесансата (која требаше да претставува рај на земјата пошто го ослободува човекот од сето зло- црквата) она "Прави што сакаш" на Рабле се претвара во "војна на сите против сите". Значи не е за се крива религијата.

Како и да е, мене ме интересира кога атеистите ќе пишат нешто надвор од тоа што го учеле во 7 одделение по хемија и во прва година по биологија?
Еве колку за пример, една според мене многу подобра теорија на еволуција од случајната на Дарвин, која што од неодамна ја има и на македонски.
Творечка еволуција - Анри Бергсон
http://web.archive.org/web/20060516195812/http://spartan.ac.brocku.ca/~lward/Bergson/Bergson_1911a/Bergson_1911_toc.html
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Лол, а за момент помислив дека си теист вреден за дискусија :)
[/quote]

Тоа кон што целеше со муабетот Чорбаџијата а ти одбиваш да го прифатиш, е да дадеш опиплив доказ кој вели дека Александар бил токму Александар. Да, има записи, монети со негов лик, некаде сигурно постои и неговиот гроб, но истото го има и за Исус, па дури и многу повеќе од она за Александар.

Електроните и црните дупки се работи кои за човечкиот ум не се прифатливи како постоечки. Треба сериозно посветување и задлабочување во науката како и користење на соодветни помагала за тие да станат досатпни за нормалниот човечки ум и згора на тоа да ја сфати нивната суштина, то ест самото постоење.

Но, слично постапуваат и будистите (на пример) кои користат посебни техники на ослободување на умот за да влезат во еден поинаков свет несфатлив за обичните луѓе каде практично комуницираат со својот дух, или по нашки со Господ, бидејќи тие немаат олицетвроение на вишата сила, немаат свој Исус. Исто така, тие често мораат да се служат со (слично на научниците и нивните помагала) нејадење, непиење вода со што медитацијата би ги одвела на вистинското ниво, бидејќи со самото потпирање на ѕид и грицкање чачкалица нема да ја спознаат вистината ниту ќе ја видат црната дупка.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Тоа кон што целеше со муабетот Чорбаџијата а ти одбиваш да го прифатиш, е да дадеш опиплив доказ кој вели дека Александар бил токму Александар. Да, има записи, монети со негов лик, некаде сигурно постои и неговиот гроб, но истото го има и за Исус, па дури и многу повеќе од она за Александар.
Не би рекол дека има повеќе за Исус него ли за Александар.Не заборавај дека гробот на Филип II е пронајден во 1977 година во Кутлеш (грчки:Вергина).
Кај Исус ако ништо друго не е пронајден ни гробот на таткото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom