Не ми се верува!!!

Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Играч сум на WOW,но не сум зависен од неа.Вчера гледав една емисија за WOW зависни играчи...Едниот го имаат испадено од дома бидејќи бил пратен на студии,а тој играл стално и не посетувал предавања.Родителите кога го посетиле биле избезумени.Станот бил хаос...Му понудиле да оди да се лекува и дека ќе го издржуваат финансиски ако оди да се лекува но тој рекол:Без оваа игра јас неможам да живеам и си заминал...
Вториот гејмер играл само WOW не излегувал од дома,туку само спиел и ретко јадел.Еднаш му се десило да игра 4 дена без прекин и потоа спиел 72часа...Го пропуштил погребот на сестра му...После тоа оди да се лекува но е без пријатели без работа..тотално сам.

Документарецот беше од DW.После тоа што го гледав,незнам дали да продолжам да играм WOW...Дали може да стигне секој WOW гејмер до овој степен,на зависност?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.352
Поени од реакции
33.207
Се е до карактерот.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.778
Поени од реакции
3.984
Емоционално лабилни личности и личности со лош реален живот стануваат толку зависни од игри, да се препуштат на виртуелниот живот тотално.
Имаше член на кајгана кој бараше совети за како да ја натера мајкаму да му купи акаунт.
Искрено, за негово добро, се надевам дека нема да добие.:jaj:
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Играч сум на WOW,но не сум зависен од неа.Вчера гледав една емисија за WOW зависни играчи...Едниот го имаат испадено од дома бидејќи бил пратен на студии,а тој играл стално и не посетувал предавања.Родителите кога го посетиле биле избезумени.Станот бил хаос...Му понудиле да оди да се лекува и дека ќе го издржуваат финансиски ако оди да се лекува но тој рекол:Без оваа игра јас неможам да живеам и си заминал...
Вториот гејмер играл само WOW не излегувал од дома,туку само спиел и ретко јадел.Еднаш му се десило да игра 4 дена без прекин и потоа спиел 72часа...Го пропуштил погребот на сестра му...После тоа оди да се лекува но е без пријатели без работа..тотално сам.

Документарецот беше од DW.После тоа што го гледав,незнам дали да продолжам да играм WOW...Дали може да стигне секој WOW гејмер до овој степен,на зависност?
Да можи. Играта почнува на највисокиот левел. Моментално 80. Без да приметиш веќе зависен стана. А еве како пробват да се излечат зависниците. Клик. Инаку Кунген ( добро познат на 90% од wow играчите) лидерот на Ensidia и Nihilum вo ТБЦ заврши на болница после 1 сат и 11 часови константна игра. Пробваја да го паднат Илидан. А и знам неколку кинези се самоубија оти му го избришаја карактерот.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Ако моиш сам на себе да си кажеш не , нема зависност.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Остај документарците и не ти знам што. Знаеш дека има и документарци во кои се зборува како мали деца почнале да учат да бројат, логички да размислуват, благодарение на WoW? Нема што игри да се обвинуват.

Некој е зависен од излегување секоја вечер на кафе.. И... ќе му дадеш лек? Ќе снимаш документарец за него?

Whatever...

Арно кажа wot, се зависи од карактерот. :smir:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
B

Blacks

Гостин
Леле не ми се верува колку луѓе има зависни од чоколадо
Леле не ми се верува колку луѓе се зависни од грицкање нокти
Леле не ми се верува дека мајка ми е зависник од шпански серии
Леле не ми се верува дека јас сум зависен од Кајгана
Леле не ми се верува дека сестра ми е зависна од МСН
Леле не ми се верува дека сум зависен од се и сешто..
итн...
итн..
итн.

Аман веќе Вов ја направивте бетер дрога кој курац. Опкружени сме од една купа мали задоволства од кои сме зависни а не сме ни свесни за тоа а што е најжално влијаат на нашиот животен стил... И што сега!?

Но сепак не ми се верува
Deal with it FFS, WTF, ROFLMAO, LFG, LFM, BRB...
 
M

Mussolini

Гостин
Не дека не би успеал да се контролирам ако пробам да ја играм ама едноставно слушајки какви случаеви има, мислам оти најдобро е никојпат ни да не пробам...
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Дур бев во Wiping as Intended на Executus имавме еден Priest што играше, румунец беше типот. Почнал со шаман уште од почетокот, и толку многу заглавил, што типот завршил во ментална институција. Исто како примерот погоре, оставил факултет, женска, другари, за да може да игра со шаманот, да постигне High Warlord уште во времето на Vanilla WoW.

Ете го денеска си признава, дека згрешил, претерал, но никогаш не би се согласил дека за тоа е виновна играта. За тоа е виновен самиот карактер на луѓето. Јас си играм ВоВ веќе 4 и пол години, и никогаш не сум почуствувал таква зависност. Секогаш сум во добри гилдови кои што имаат добар прогрес, и никогаш не сум имал проблем да посветам време на игра, а тоа да не ми пречи во животот, дружење и други работи.

А тоа дека некој идиот као Кунген рејда 2 дена за да го бутне Илидан, негов проблем си е :) Со Refined го бутнавме Илидан после месец дена. Big fucking deal. Важно го бутнавме :) Е не сме биле први...ми е гајле :)
 
Член од
13 април 2009
Мислења
113
Поени од реакции
2
Не бе .. играв на магтеридон кунген не е мн често онлајн...:toe: освен коа има раид или коа ке искочи некоја истанца :helou: е тогаш коа и да се пуштам е онлајн :vozbud:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.309
Поени од реакции
21.845
Абе има секакви со секакви зависности..Јас сум зависен од чоколадо.:toe:
 
Член од
17 јули 2009
Мислења
49
Поени од реакции
0
Pa i ja igrav wow mnogu ponekad do celi nokji.So drugarite sto gi znam od skolo partal pravevme ama endno vreme mi se zdosadi i go prodadovme site acc.Igrata si e mnogu ubava am ne e do tolku dobra :toe: nez sto im e na lugjeto problemot.Gledav na youtube edno klipce koa drugar go prasuva eden "Sto bi odbral tire 7 i 80 lvl DK ili seks so Paris Hilton" deteto rece neznam :pos2:.Pobarajte na youtube.com WoW player most hardest question.

Kako bese ... FOR THE HORDE !!1! xD
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Pa i ja igrav wow mnogu ponekad do celi nokji.So drugarite sto gi znam od skolo partal pravevme ama endno vreme mi se zdosadi i go prodadovme site acc.Igrata si e mnogu ubava am ne e do tolku dobra :toe: nez sto im e na lugjeto problemot.Gledav na youtube edno klipce koa drugar go prasuva eden "Sto bi odbral tire 7 i 80 lvl DK ili seks so Paris Hilton" deteto rece neznam :pos2:.Pobarajte na youtube.com WoW player most hardest question.

Kako bese ... FOR THE HORDE !!1! xD
Лесно прашање... Tier 7 equipment for the win! Секс со Парис? Не фала, мил ми е животот. :pos:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Бегај бе каква Парис Хилтон, пуна болести е:pos2: А нешто многу чудно ми падна во очи кога го гледав погорното клипче.........детето во знак на протест оти мајка му ја исклучила претплатата за WoW. реши да си бутне даљинско у чмар:tapp: Мамо враќај претплатата оти се попедерчив!:pos::pos::pos:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Не бе .. играв на магтеридон кунген не е мн често онлајн...:toe: освен коа има раид или коа ке искочи некоја истанца :helou: е тогаш коа и да се пуштам е онлајн :vozbud:
Тоа е дека Кунген е на PTR цело време :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom