Нејзиното величество - ракијата

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Кај мене обратно е и тоа исклучиво Пломари, ненормално добро ми легнува, сеа излезе и едно појако а бе мераци иначе мастиката онаа струмичката ептен е ценета низ Балканов


Sent from my iPhone using Tapatalk
И ја сакав да пишам, Пломари одлична. Струмичката мастика :sick:
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.121
Поени од реакции
5.228
Алуе ти е во слободен превод-Се мачи,измачува,има проблем и е целосно фокусиран во решавање на проблемот доколку е во негова моќ или нерешавање доколку е "виша сила" во прашање...:coffee:
Ми се свиѓа со делот на виша сила. Затоа што во врска со ракија и кафани алувањето ти е поврзано директно со виша сила. Nothing you can do my friend. :ROFLMAO:
 
Член од
30 јануари 2021
Мислења
105
Поени од реакции
89
За мене најдобра купечка ракија што сум ја пробал од Македонија е Signature од Камник,Гроздова ракија 40 степени од некоја трпезна сорта Викторија зреена 2 години во дабови буриња.И љубители на коњак не можат мана да и најдат. kamnik.jpg
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
За мене најдобра купечка ракија што сум ја пробал од Македонија е Signature од Камник,Гроздова ракија 40 степени од некоја трпезна сорта Викторија зреена 2 години во дабови буриња.И љубители на коњак не можат мана да и најдат.Прегледај го приврзокот 318243
пиши цена за споредба


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Што ќе кажете за албанското Раки?
Дали сте пробале и дали е добра?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
238
Поени од реакции
538
Што ќе кажете за албанското Раки?
Дали сте пробале и дали е добра?
Не сум пиел албанско раки, ама сум пиел турско и алкохол насекаде по муслимански држави, и едно универзално правило што си го стаив во глава за такви држави е не барај пиење, а јадење, обично храната им е одлична. Т.е. на непробано ти кажувам т'нка работата.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
743
Поени од реакции
920
Кај мене обратно е и тоа исклучиво Пломари, ненормално добро ми легнува, сеа излезе и едно појако а бе мераци иначе мастиката онаа струмичката ептен е ценета низ Балканов


Sent from my iPhone using Tapatalk
Samo Barbagianni Ouzo

A mastikata strumicka e bolja od ouzo...
 
Член од
30 јануари 2021
Мислења
105
Поени од реакции
89
Што ќе кажете за албанското Раки?
Дали сте пробале и дали е добра?
Јас сум ја пробал пред 10 години Скрапари раки во Драч.Тогаш беше бааги евтина и во друга амбалажа.Не беше ништо посебно а ми сметаше што долго време ти останува вкусот во устата.Сега гледам во други шишиња е пакована и салам скапа 25 долари. raki skrapari.jpg
 
C

californication

Гостин
Јас продавам ракија, кој е за нека пише.
49-50 степени
Чиста жолта лозова ракија.
Без никакви шеќери и слични срања, може да се провере.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
238
Поени од реакции
538
Од комерцијални ракии (збориме што ги има насекаде - маркети и угостителски обејкти и имаат релативно нормална цена), првично мислев дека најдобра е Антика 5, но сега со две раце гласам за Св. Трифун Премиум.

#ChangeMyMind Bovin_Sv._Trifun_Premium_Rakija_500.png
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Од комерцијални ракии (збориме што ги има насекаде - маркети и угостителски обејкти и имаат релативно нормална цена), првично мислев дека најдобра е Антика 5, но сега со две раце гласам за Св. Трифун Премиум.

#ChangeMyMindПрегледај го приврзокот 353407
Колку е таа релативно нормална цена?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom