Нејзиното величество - ракијата

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.504
Поени од реакции
9.879
Рецимо 500-800 у маркет, и околу 100-150 чаша у средно-скупи кафани/ресторани.
Па далеку од тоа дека спаѓа у приступачна цена еве јас барем ја имам приметено во мени и нигде не е испод 150ден чашка, последно у кафанана олд сити хаус 180ден им беше чашка
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.305
Поени од реакции
3.055
Ракија делкам од сите можни врсти сливова,лозова,кајсија,дуња,круша,јаболко,домашна,купечка,подарена,украдена,македонска,странска....едноставно љубител сум. Но божицата на ракиите ја запознав дури пред скоро време
Прегледај го приврзокот 317563
http://club.popovakula.com.mk/domasna-zolta-rakija :popce: барем и мезе за тие пари да понудат...
 
Последно уредено:

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.305
Поени од реакции
3.055
Е тоа сум заборавил да го спомнам :vrtioci:
Сепак кога ќе имаш прилика опипај ја.
од лоза вино...за ракија се знаит - сливова најдобра...Берово, Делчево(Малешевијата)...
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.392
Поени од реакции
75.719
Рецимо 500-800 у маркет, и околу 100-150 чаша у средно-скупи кафани/ресторани.
не

Ракијава е 150 најефтино што сум ја видел. Баш вчера ја пиев у Ревија фуд бар, толку беше.

Па далеку од тоа дека спаѓа у приступачна цена еве јас барем ја имам приметено во мени и нигде не е испод 150ден чашка, последно у кафанана олд сити хаус 180ден им беше чашка
180-200 е на повеќето места.

Не беше толку, ама скокнаа цените у задње време, на све.

од лоза вино...за ракија се знаит - сливова најдобра...Берово, Делчево(Малешевијата)...
И од Дебар-Охрид и Паланка имам зимано добри, али баш сега земав 10 литра од Берово. Углавно од Берово зимам.


треба у гурманско катче оваа тема да иде
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
4.933
Поени од реакции
14.911
A slivova brendirana nekoj predlog, tuka kaj nas? Ne sum sretnal po market, ne deka pa specijalno sum baral, ama mi se pripi slivova. Stariot dur odese za Bosna, za nazad nosese mnogu ubava slivova, mene licno mi e bolja od lozovata.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.392
Поени од реакции
75.719
A slivova brendirana nekoj predlog, tuka kaj nas? Ne sum sretnal po market, ne deka pa specijalno sum baral, ama mi se pripi slivova. Stariot dur odese za Bosna, za nazad nosese mnogu ubava slivova, mene licno mi e bolja od lozovata.
...
А за купечките сливови ракии кај нас, најдобра ми е Десетката од Певац (ужасно скапа), па обичната од нив, па Прокупљанка (од пред некоја година престанаа да ја увезуваат), па на Рубин таа препеченицата, па на Бадел на крај.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.931
Поени од реакции
32.880
A slivova brendirana nekoj predlog, tuka kaj nas? Ne sum sretnal po market, ne deka pa specijalno sum baral, ama mi se pripi slivova. Stariot dur odese za Bosna, za nazad nosese mnogu ubava slivova, mene licno mi e bolja od lozovata.
Или да бараш некоја домашна од Берово, Пехчево. Или да тркнеш до Србија и да ги тестираш повеќе брендови.
Една од поубавите што сум ги пробал ми е Жута Оса, ама ја земав/ми ја носеа од Србија, и е скапичка.
Ако одиш накај Србија, пробај и кајсиевача, мене таа ми е подобра од сливовата.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.348
Поени од реакции
4.849
Јас во Србија кога одам си купувам ракија од дуњи, кај нас не сум ја видела таа ракија.
А за други вкусови, деновиве читав за некој кај нас што прави ракија од јапонски јаболка, и се фали дека не се препознава од што е, добивал и награди за неа во Србија на ракијадите, и дека неговите ракии биле сосема без метил алкохол, што значи утредента не те боли глава од ракијата. Таа сакам да ја пробам. :)
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.305
Поени од реакции
3.055
Ако некогаш имате можност обавезно да отидете -храна мелем, вкусна, преубава.
А ракијата сливова посебна приказна чувана во дабови буриња...најубава што имам пиено било каде... Секогаш кога ме носи пат натаму обавезно 2 чашки дегустирам...:)
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
217
Поени од реакции
490
Жута Оса и мене ми е врв од слива, ама да, ја нема кај нас и да, соленка си е.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.392
Поени од реакции
75.719
Ако некогаш имате можност обавезно да отидете -храна мелем, вкусна, преубава.
А ракијата сливова посебна приказна чувана во дабови буриња...најубава што имам пиено било каде... Секогаш кога ме носи пат натаму обавезно 2 чашки дегустирам...:)
абе иди сликај се

одма земав да ја барам кафанава низ Скопје на мапа да видам кај е и зашто не ја знам...
Автоматски споено мислење:

Жута Оса и мене ми е врв од слива, ама да, ја нема кај нас и да, соленка си е.
Десетка на Певац е 20 евра пола кило.
Обичната им е 600 ден. пола кило

колку е таа жута оса
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.504
Поени од реакции
9.879
абе иди сликај се

одма земав да ја барам кафанава низ Скопје на мапа да видам кај е и зашто не ја знам...
Автоматски споено мислење:


Десетка на Певац е 20 евра пола кило.
Обичната им е 600 ден. пола кило

колку е таа жута оса
Ја нема мислам кај нас а во Србија е 2500динари што значи некои си 20евра
За во МРС случајно ако одиш планирај си да резервираш со време посебно за викенди
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
абе иди сликај се

одма земав да ја барам кафанава низ Скопје на мапа да видам кај е и зашто не ја знам...
Автоматски споено мислење:


Десетка на Певац е 20 евра пола кило.
Обичната им е 600 ден. пола кило

колку е таа жута оса
 

Kajgana Shop

На врв Bottom