Нехигиена и запоставеност во врска/брак

Член од
13 април 2021
Мислења
721
Поени од реакции
2.339
Настрана медицинските причини за прекумерно потење, сакам да разграничам една работа. Имањето влакна на рацете и нозете јас лично не го поврзувам со нехигиена, туку со неуредност. И тука не зборам за подраснати влалкненца онака од по две недели (иако ова е индивидуално и зависи пред се од самата личност) туку за саглам израснати влакна кај женско. Баш пред некое време дискутирав со некои пријателки на темава со поприлично радикални феминистички ставови и сите беа во стилот, ако сакам нема да се депилирам и ќе облечам фустан и салонки и скроз океј ќе биде. Демек, штом можат мажите, можат и жените. Абе да, ако сакаат можат, ама неуредно ми е мене и невкусно. А инаку сите се средени, издепилирани, мазни....само на муабет се силни.
Ок, има жени кои и немаат некоја екстремно изразена влакнетост, башка тоа плави нежни бебешки влакненца па може и да не се забележува, ама има некои со црни, долги, густи....и замисли на тоа фустан и салонки. :unsure:

Не сакам влакна кај мене и невкусно ми е да гледам жени со долги и густи влакна.

За мажите немам некои преференци по прашање на влакнетост, само да мириса убаво.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.668
Поени од реакции
6.483
Ти кажав некој пост погоре.
Не знам зошто имаш потреба во секои изјави да наоѓаш некои глупи работи кои и сам знаеш дека не се точни и не се работи за тоа? Објаснето е и во првиот пост, и во многу понатаму и пак ко слеп за стап се фати за медицинските состојби. Не, не треба да се убијат тие што имаат проблеми со медицински состојби за да јас бидам задоволна и не не треба ни тие што не водат хигиена да се убијат. Може само да се забањаат. :)
Не, срц, ти не сфаќаш дека не секогаш си во право и не секогаш тоа што го мислиш е точно. Ама добро, нека ти биде.

Како знаеш дека е од запоставеност? Си ги прашала? Не ти се верува дека може некој да води хигиена, ама по 10 минути пеш да труе на пот?

Еве последен период имам проблем со косата кај што се туширам, излегувам и додека да стигнам до работа косата ми е веќе полумрсна, додека се вратам од работа по вруќиниве мас станува.

Не ме знаеш, ме гледаш после работа кај се враќам, усмрден на пот со масна коса и си мислиш овој не води хигиена, така?

Од кај знаеш дека утрината не сум се туширал, дај појасни ми?
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.309
Поени од реакции
1.762
Па првенствено се бањаш поради себе, не поради некој друг. Мене ме чуди зошто го вбројувате депилирањето во хигиена? И не знам зошто очекувате секоја девојка да се депилира? Многу се грозат од недепилирани раце кај девојка, сум среќавал многу такви машки и ми било чудно. Лично е правото дали некој сака да се депилира или не. Без разлика дали е женско или машко. За основна и дентална хигиена се согласувам дека секој треба да си води грижа.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.540
Поени од реакции
7.403
Не, срц, ти не сфаќаш дека не секогаш си во право и не секогаш тоа што го мислиш е точно. Ама добро, нека ти биде.

Како знаеш дека е од запоставеност? Си ги прашала? Не ти се верува дека може некој да води хигиена, ама по 10 минути пеш да труе на пот?

Еве последен период имам проблем со косата кај што се туширам, излегувам и додека да стигнам до работа косата ми е веќе полумрсна, додека се вратам од работа по вруќиниве мас станува.

Не ме знаеш, ме гледаш после работа кај се враќам, усмрден на пот со масна коса и си мислиш овој не води хигиена, така?

Од кај знаеш дека утрината не сум се туширал, дај појасни ми?
Кој ти зборува бе дете дали ти си бил мрсен или запотен? Не можеш да сфатиш сеуште што е прашањето?
Значи долга врска и брак. Запоставеност во долга врска и брак. Шо ми е гајле некој рандом лик таму што бил мрсен? Правам муабет за партнерот, после долга врска се запоставува и што понатаму?
Не можам да ти објаснувам веќе навистина. А за потта можеш стикче или дездоранс да користиш, нема така да мирисаш, а за мрсната коса имаш шампони што помагаат. Исто и за првут.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.769
Поени од реакции
17.352
Значи долга врска и брак. Запоставеност во долга врска и брак. Шо ми е гајле некој рандом лик таму што бил мрсен? Правам муабет за партнерот, после долга врска се запоставува и што понатаму?
Не можам да ти објаснувам веќе навистина.
... лично искуство?:(
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.186
Поени од реакции
14.390
Кој ти зборува бе дете дали ти си бил мрсен или запотен? Не можеш да сфатиш сеуште што е прашањето?
Значи долга врска и брак. Запоставеност во долга врска и брак. Шо ми е гајле некој рандом лик таму што бил мрсен? Правам муабет за партнерот, после долга врска се запоставува и што понатаму?
Не можам да ти објаснувам веќе навистина. А за потта можеш стикче или дездоранс да користиш, нема така да мирисаш, а за мрсната коса имаш шампони што помагаат. Исто и за првут.
До одреден степен те разбирам и се согласувам. Така за оралната хигиена и за капењето се согласувам, но лично сметам дека, како машко, нема потреба да се депилирам (гледам дека и ова е одреден тренд) или бричам на одредени места (пр.нозете). До душа не сум ни влакнест нешто, ама сепак тоа е мојот став. Затоа тешко е да се разграничи несреденост од нехигиена.

Никој, чак ни Говинда, не сака несредени женски.

Инаку има начини на изнуда за водење хигиена. Првиот е секс под туш, а вториот е спиење на кауч. Верувај дека секој после 2-3 ноќи ќе ги повлече трупите, ќе потпише капитулација, ќе се среди и ќе те изнесе на вечера. :D
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.668
Поени од реакции
6.483
Навреда
Кој ти зборува бе дете дали ти си бил мрсен или запотен? Не можеш да сфатиш сеуште што е прашањето?
Значи долга врска и брак. Запоставеност во долга врска и брак. Шо ми е гајле некој рандом лик таму што бил мрсен? Правам муабет за партнерот, после долга врска се запоставува и што понатаму?
Не можам да ти објаснувам веќе навистина. А за потта можеш стикче или дездоранс да користиш, нема така да мирисаш, а за мрсната коса имаш шампони што помагаат. Исто и за првут.
Сфатив убаво жено, без нервози. Ти не сфаќаш дека луѓето се менуваат и едноставно додека си бил во врска си немал некои симптоми, а покасно во брак или покасно во врската ти се јавуваат. Исто ко алергијата што си ја немал никогаш и одеднаш ти се појавува и не можеш да ја излечиш целосно, можеш само да ја ублажуваш.

А за ова твоево што имаш небањат партнер и другарки земи и избањај ги сама, ако не се тушираат редовно. Тема на Кајгана нема да ти помогне во одржување на нивната хигиена.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.684
Поени од реакции
4.151
Како знаеш дека е од запоставеност? Си ги прашала? Не ти се верува дека може некој да води хигиена, ама по 10 минути пеш да труе на пот?
Познавам луѓе што и под сенка се потата но не трујат на километар.
Генерално ако ти се истушираш пред да искочиш и да се испотиш од топлото пак нема да труеш. Ама ти ако се бањаш само во првата недела во месецот тогаш и под клима да седиш ќе си труеш.

Никогаш нема да го забораам чичето што се качи на зелен пазар у бус, цел автобус го усмрде на "умрено". Рачунај тука +40 у 2 по пладне сите се потевме, јбг без клима, ама чичево господ здравје да му даде не отру. На очи штипеше... е тоа ти е поим за нехигиена.
Од тогаш мразам автобуси.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.769
Поени од реакции
17.352
До одреден степен те разбирам и се согласувам. Така за оралната хигиена и за капењето се согласувам, но лично сметам дека, како машко, нема потреба да се депилирам (гледам дека и ова е одреден тренд) или бричам на одредени места (пр.нозете). До душа не сум ни влакнест нешто, ама сепак тоа е мојот став. Затоа тешко е да се разграничи несреденост од нехигиена.

Никој, чак ни Говинда, не сака несредени женски.

Инаку има начини на изнуда за водење хигиена. Првиот е секс под туш, а вториот е спиење на кауч. Верувај дека секој после 2-3 ноќи ќе ги повлече трупите, ќе потпише капитулација, ќе се среди и ќе те изнесе на вечера. :D
...грешка си, тоа можеш за себе да кажеш, но не е баш така за сите, додека не се освои врвот планинарот, знае каде му се јажињата, кислородот, држи темпо, внимава за хидратација, вентилација,
...кога по извесен период ќе го освои врвот, планинарот ќе чувствува како победник и освоеното е веќе под негова контрола, тој ќе се опушти, ќе јаде и пие како свиња, ќе се расфрлува со јадењето наоколу во освоениот врв, ќе уздригнува нема да има грижа ама баш за ништо затоа што тој е веќе освоен врв се додека не е на повидок нов врв!

...во брак, не пред брак, не кога се верени, туку конкретно во бракот како се однесува и изгледа жената е заслуга на мажот, а како изгледа и се однесува мажот заслуга е на жената, со напомена дека мажот има потешка улога да ја одржи жената како ја запозна, отколку жената да го одржи мажот како го запозна т.е. жената повеќе се труди да биде средена пред бракот за разлика од мажот кој најчесто се однесува оригинално и поприродно пред бракот и во брак,
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.092
Поени од реакции
17.078
Ако зборуваме само за лична хигиена без никакви медицински субјекти кои би влијаеле, тогаш навистина е срамно да не можеш да се замиеш или измиеш заби два три пати во ден, тоа е мрза, и не е само од кога ќе се омажиш/ожениш има и во оние долги врски кои траат со децении, луѓето се опуштаат и запуштаат себе си. За влакна не можам ни да замислам ќе си подповтатам во уста, нејќу никаде влакна само на глава признавам, блоу џаб со рунтави муда ноу тенкс, и вајс врса ќе земеш да лижеш некоја со прашума меѓу нозе?
А за облекување тоа е веќе друго, вкусови, финансиски средства и ред други работи, ма да и тоа може да се контролира, има ефтина облека скоро секаде, за да изгледаш пристојно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.373
Поени од реакции
18.257
Купувам бурек во една пекара и ми наплаќа едно капка девојче, од оние што одма дома би го носел :love:

По некој ден исто купувам, истата девојка, со засукани ракави ми враќа кусур...подлактицата од раката влакно до влакно :confused:
Аутоматски изгубив желба за носење дома.:D
Освен ако не се апла темни и густи јас немам проблем со влакна на рака кај женско.
Можеби во прехранбена индустрија и сл. да мора да се депилираат по рацете со цел да не залута некое влакно во храна, али не гледам поента зошто мора редовно да се депилираат раце.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.769
Поени од реакции
17.352
... не знам дали да коментирам понатака на темава, сигурно ќе бидам погрешно сфатена, но имате сосема погрешна перцепција во врска на хигиена или некои нехигиенски поточно нередовно миење, несредено тело, небричени, износени алишта во врска со сексот и палењето,
... денес е време на фетиши, најзгодните фраери трчат по ,,засмрдени несредени женски,, зошто моментално се палат токму на тој растур систем, а и женските се палат на испотен маж, неизбричен... фетиши токму на влакна под мишка, да уринира во уста, по тело, дури најскапите машки парфеми се изработени од потта на бизон...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom