Несоница

Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
2ipol godini se macham so nesonica , prvata godina mi bese koshmar sto ne sakam da mi se povtori i na nikogo ne mu go posakuvam toa. Sè uste ne spijam kako nekogas sto si spiev no podobroeno e.
Posle ova sto mi se slucuvashe ( sluchuva ) so (ne)spienjevo sfativ kolku sonot porano sum go zimal zdravo za gotovo i koe bogatstvo e da imas miren son i sega sonot mi e na prvo mesto.
Koj ima problemi so nesonica slobodno pisete mi poraka bi sakal da pomognam ...
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Синоќа многу ми се спиеше и легнав околу 01:30, но некако многу се будев - во 02:30, во 03:45, во 05, во 06 и конечно сега станав во 7 (алармот ми беше навиен за во 8).

Многу немирно спиење, 4-5 будења за ,,сон" од 5 и пол часа.
Јас вака станувам секоја нок со години наназад. Се будам 5-10 пати секоја нок. Или поради проблеми со дишењето(имам астма) или до WC ако ми се иде, а многу пати и без причина. Од моментот на будење па до повторно заспивање ми треба некогаш 10 минути само, друг пат по 1-2 часа. Веке сум навикнат на овој режим на спиење. Пробувам да надокнадам на тој начин што продолжувам со спиење и после поминати 8 часа од кога имам легнато претходната нок. Минимум плус 2 часа повеке за да ја стигнам бројката од 7-8 часа спиење вкупно. Ова некогаш ми успева, некогаш не...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Има неколку нешта за кои со сигурност знам дека ми пречат на заспивањето и на квалитетниот сон: попладневна дремка (избегнувам), нервози пред спиење и гледање во монитор/телефон. Последново колку и да се трудам ми останува лоша навика.
Ако приметам дека не можам да спијам, станувам од кревет и не пробувам да заспијам затоа што тоа ме фрустрира. Во краен случај, мастурбацијата секогаш ми помага.
Мислам дека не е попладневна дремка и гледање во телефон пред спиење. Јас не ја избегнувам попладневната дремка, а некогаш го преспивам периодот од 20:30-22:30 часот, после чепкам во телефон и спијам по 6-7 саати без будење. Секое сабајле се будам во исто време, ама гледам и да заспијам во исто време.

Дали ќе заспиеш веднаш зависи како ти поминал денот. Кога имам стресни ситуации, многу работа, нервоза, тогаш не можам да заспијам или се будам на секој саат.
Доста помага и вечерна прошетка на свеж воздух и топла бања пред спиење.
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
74
Поени од реакции
210
Мислам дека не е попладневна дремка и гледање во телефон пред спиење. Јас не ја избегнувам попладневната дремка, а некогаш го преспивам периодот од 20:30-22:30 часот, после чепкам во телефон и спијам по 6-7 саати без будење. Секое сабајле се будам во исто време, ама гледам и да заспијам во исто време.

Дали ќе заспиеш веднаш зависи како ти поминал денот. Кога имам стресни ситуации, многу работа, нервоза, тогаш не можам да заспијам или се будам на секој саат.
Доста помага и вечерна прошетка на свеж воздух и топла бања пред спиење.
Во право си за топлата бања, јас не легнувам без тоа или барем без туширање. Навистина ме опушта и убаво е чувството да знаеш дека си легнуваш чист како бебе. Проблемот е што понекогаш ме расонува и тоа.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
Да направам мал апдејт на темава, се надевам дека нема да се урочам хах

Мислам дека полека ја решив несоницава. Не знам дали ми помогнаа суплементите (D3 и остало) или Лунербата, дефинитивно нешто ми помогна.
Ќе ја ставам уште еднаш сликава, може на некој ќе му помогне.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom