Несогласување во брак

Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.590
Поени од реакции
34.804
Ако имаш несогласувања треба да поработиш на мизогинијата брат. Не е ин у 2021ва да не се сложуваш нешто со жената, мора све да слушаш и да климаш со главата.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.942
Поени од реакции
8.863
Примери од какво несогласување!?
Различни гледишта на живот, различни апетити во секс, на куварските способности, на финансиските трошоци, на хигиена...ехеееее....
Мислење: Ако се сакаат двајцата партнери, ќе се толерираат без расправии.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
30.544
Поени од реакции
58.919
Еве ти пример.

- Жено, да купиме поголема кола?
- Не може.

И одма на сцена стапува компромис. А компромисот е дека нема да се купи нова кола.
 
Член од
22 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
2
Ај да убрзаме. Сакаш да си го спасеш брако или да се разведеш?
Повеќе води кон второто . Има континуирано незадоволство , нема почит , нема разбирање за поддршка да не прајме муабет , единствено нешто кое не ми дозволува да покренам барање за развод е детето
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.590
Поени од реакции
34.804
Повеќе води кон второто . Има континуирано незадоволство , нема почит , нема разбирање за поддршка да не прајме муабет , единствено нешто кое не ми дозволува да покренам барање за развод е детето
Абе можеби е фаза само, сите ги фаќа лудило, сепак брак е и не можеме сите по скрипта да работиме цел живот и да бидеме задоволни. Ова не е нешто едноставно што би го направил, највеќе ради тоа што сексот ќе ти секне, а и детето ќе страда. Е сеа ако си шејтан у меѓувреме да најдеш нова снашка и да се разведеш тоа би бил полн погодок. Али сепак размисли, дај му време на бракот, не носи избрзани одлуки.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Повеќе води кон второто . Има континуирано незадоволство , нема почит , нема разбирање за поддршка да не прајме муабет , единствено нешто кое не ми дозволува да покренам барање за развод е детето
Значи бараш подршка у идејата да се разведеш, така ли? Иначе детето како разлог за избегавање развод е ногу погрешно. Као детето нишо не гледа. Као да нишо не се одразува. Детето сака мајка му и татко му да си се сакат, а глумење пред детето не пролази.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Абе можеби е фаза само, сите ги фаќа лудило, сепак брак е и не можеме сите по скрипта да работиме цел живот и да бидеме задоволни. Ова не е нешто едноставно што би го направил, највеќе ради тоа што сексот ќе ти секне, а и детето ќе страда. Е сеа ако си шејтан у меѓувреме да најдеш нова снашка и да се разведеш тоа би бил полн погодок. Али сепак размисли, дај му време на бракот, не носи избрзани одлуки.
Охо буразерче, а шо мислеш он/она тек се на почеток на една фаза? Чим стигнал до вај степен @Moody да траже мислења на форум највероватно они се минале низ нооогу такви фази после кога се доажа на критична тачка на вриење и човек си кажува "шо е доста доста е."
и неопходно е да се пресече.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.590
Поени од реакции
34.804
Охо буразерче, а шо мислеш он/она тек се на почеток на една фаза? Чим стигнал до вај степен @Moody да траже мислења на форум највероватно они се минале низ нооогу такви фази после кога се доажа на критична тачка на вриење и човек си кажува "шо е доста доста е."
и неопходно е да се пресече.
Брат жените се такви, како времето. Сеа доста е, али и сам не иде. Поготово ако си навикнат курот у топло да го чуваш толку години, одеднаш нема више.
Али највише за детето е. Замисли ти си клинец 5-6 години и одеднаш мајка ти вика нема да го гледаш татко ти. Па те демонизира и прави роденото дете да те гледа како непријател. Знам ова пошто сум имал работа со возрасни лица што биле израснати без родител само со мајка. За таткото не сакаат да чујат и зборат се најлошо. А човекот може од мука се развел како у случајов. Како и да свртиш лоша ситуација, барем децата да одрастат, тогаш е друга работата и полесно е за свите.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Брат жените се такви, како времето. Сеа доста е, али и сам не иде. Поготово ако си навикнат курот у топло да го чуваш толку години, одеднаш нема више.
Али највише за детето е. Замисли ти си клинец 5-6 години и одеднаш мајка ти вика нема да го гледаш татко ти. Па те демонизира и прави роденото дете да те гледа како непријател. Знам ова пошто сум имал работа со возрасни лица што биле израснати без родител само со мајка. За таткото не сакаат да чујат и зборат се најлошо. А човекот може од мука се развел како у случајов. Како и да свртиш лоша ситуација, барем децата да одрастат, тогаш е друга работата и полесно е за свите.
Стврта е шо никој незнае шо е подобро за детето, дали да се одрже нефукнционален брак или развод. Не треба да се споредува еден брак со друг. Пошо секој си е уникатен.
Жртувањето у име "за доброто на детето" e коцка со животот.
Дотичнио лик треба да си одлуче шо сака у живото.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.590
Поени од реакции
34.804
Стврта е шо никој незнае шо е подобро за детето, дали да се одрже нефукнционален брак или развод. Не треба да се споредува еден брак со друг. Пошо секој си е уникатен.
Жртувањето у име "за доброто на детето" e коцка со животот.
Дотичнио лик треба да си одлуче шо сака у живото.
Можеш како Зоки што направил, видиш он паметен колку е. За да не го замара жената почнал филозофија да чита, па го открил форумов и нашол пријателчиња. Почна дури и со метафизика да се занимава, замисли колку треба у апстракција да влезеш за да станеш метафизичар. Све тоа од мука, али ете некогаш муката носи и позитивни работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom