Неработни денови за 2014 година

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Acid, 2 декември 2013.

 1. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.338
  Допаѓања:
  25.466
  Затоа што знам што највеќе ќе ве интересира следната година :)
  МТСП го извади распоредот на наработни денови за 2014 година.

  Согласно со Законот за празници на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2014 година неработни денови се:

  За сите граѓани на РМ
  · 01 јануари (среда), Нова Година
  · 07 јануари (вторник), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар
  · 21 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар
  · 01 мај (четврток), Ден на трудот
  · 24 мај (сабота) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители
  · 28 јули (понеделник), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам
  · 02 август (сабота), Ден на Републиката
  · 08 септември (понеделник), Ден на независноста
  · 11 октомври (сабота), Ден на народното востание
  · 23 октомври (четврток), Ден на Македонската Револуционерна Борба
  · 08 декември (понеделник), “Св. Климент Охридски”

  За граѓаните од православна вероисповед:
  · 06 јануари (понеделник), Бадник, ден пред Божик
  · 19 јануари (недела), Богојавление (Водици)
  · 18 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден
  · 06 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден
  · 28 август (четврток), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)

  За граѓаните од католичка вероисповед
  · 21 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден
  · 01 ноември (сабота), Празникот на сите светци
  · 25 декември (четврток), првиот ден на Божик

  За граѓаните од муслиманска вероисповед:
  · 4 октомври (сабота), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

  За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ:
  · 22 ноември (сабота), Ден на Албанската азбука

  За граѓаните припадници на српската заедница во РМ:
  · 27 јануари (понеделник), Свети Сава

  За граѓаните припадници на ромската заедница во РМ:
  · 08 април (вторник), Меѓународен ден на Ромите

  За граѓаните припадници на влашката заедница во РМ:
  · 23 мај (петок), Национален ден на Власите

  За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ:
  · 4 октомври (сабота), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

  За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ:
  · 28 септември (недела), Меѓународен ден на Бошњаците

  За граѓаните припадници на турската заедница во РМ:
  · 21 декември (недела), Ден на настава на турски јазик
   
  На демнач, blue ladybug, GTFO и уште 12 други им се допаѓа ова.
 2. ..........

  .......... ٩(●̮̮̃•̃)۶

  Член од:
  17 септември 2009
  Мислења:
  5.479
  Допаѓања:
  3.055
  Ова со религиите ми е нејасно, значи јас на пример може да не одам на работа на сите верски празници, да бидам и христијанин и муслиман
   
  На Krk1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DanielVogel

  DanielVogel

  Член од:
  16 септември 2013
  Мислења:
  637
  Допаѓања:
  593
  Глупо е некако верскиве празници ко божиќ и велигден да бидат неработни за сите граѓани. Република Македонија како „секуларна“ држава ова мора да го смени
   
 4. RickyLFC9

  RickyLFC9 Модератор

  Член од:
  28 март 2012
  Мислења:
  16.648
  Допаѓања:
  33.296
  @Malcolm van den Сабаховић си има два празници у една недела, блазеси му.
   
 5. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.338
  Допаѓања:
  25.466
  Што не ти е јасно? Ако веруваш во една религија, филозофија, ватевр, не може да веруваш во друга и да се изјаснуваш како припадник на повеќе религии. Пробај, декларирај се како Христијанин за да не одиш на работа на христијанските празници, па потоа декларирај се како муслиман за да не одиш на работа. Верувам дека ќе ја добиеш истата казна како кога би земал слободен ден поради здравствени проблеми со грлото, а потоа би ставил слика на Фејсбук од журка во која локаш пиво. Празниците се за празнување. Ако се обидеш да манипулираш со нив (како и со други работи со кои би ја ставил на штета организацијата), треба да бидеш казнет.
   
 6. Нuкола

  Нuкола Алберт Ајнштајноски

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  4.559
  Допаѓања:
  11.391
  10 од деновите се Сабота или Недела.. од мајка неработни :)
   
  На losmij му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  17.344
  Допаѓања:
  25.815
  За некои Св. Кирил и Методиј, Духовден, Ден на Македонската Револуционерна Борба, Св. Климент Охридски се работни. А некои работеа и на 11 октомври.
  Нема казни за газдите што нема да го почитуваат ова? :D
   
  На blue ladybug, Branchez и arakenx им се допаѓа ова.
 8. pearl

  pearl ..~..~..~..~..~..~..

  Член од:
  20 август 2005
  Мислења:
  2.655
  Допаѓања:
  1.957
  По закон, тие што се паѓаат во недела, се префрлаат за понеделник. Само саботите се "губат" како празници, а такви има 3 следната година: Кирил и Методиј, Илинден и 11-ти октомври.
   
 9. old_School_mk

  old_School_mk Информатичар, гејмер, psy-trance слушател

  Член од:
  11 август 2009
  Мислења:
  5.128
  Допаѓања:
  3.057
  Се' тоа океј, но каде се води евиденција за тоа кој во што верува? На лична карта? На пасош? Кој може мене да ми докаже дека не сум и христијанин, и муслиман, и будист...

  Неработни денови за припадници на одредена религија е многу голема глупост и треба да се промени.
   
 10. MamaLover

  MamaLover Admiral

  Член од:
  2 март 2013
  Мислења:
  296
  Допаѓања:
  302
  ти па многу работиш,седи таму уживај :pos:
   
 11. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Гостин

  Ајмо Црногорци! Ако навистина нема работа во државава не гледам причина да се буните. :pos:
   
 12. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.972
  Од 365 дена,170 сосе одмори се неработни за прекубројната администрација која зима плата најмалце 15к и тоа за пиење кафе,лакирање нокти,разговори по мобилен,играње игри на мобилен,оговарање,разговарање,а па овие рамковниве не ни одат на работа.

  Најтрагично е тоа што се на терет на сакатото стопанство и кредитите кои треба да ги враќа повторно сакатото стопанство а ги зема владава.
  Тука се и инспекциите кои за ништо мора да те казнат за да обезбедат процент за прекубројната администрација.

  И после не ни оди епа нема да ни оди со толку многу работни денови и зошто да плаќаш данок,рдт,купуваш со фискална и играш наместена наградна игра
  ''Фискална во рака награда без мака''
  Ова го има само во Македонија и Грција

  Под итно за 500% да се намали администрацијата,неработноте денови да се намалат на 4-5 празнични и 21 ден одмори.

  Ако не се направи ова едвај чекам ситуација да дојде како во Грција,
   
  На Stef Bachatero, Forza Milan!!!, Branchez и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. CofD

  CofD Генијалец

  Член од:
  19 мај 2010
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  293
  Во право си дека можеш да бидеш само од 1 религија, ама можеш да бидеш и македонец и србин и евреин и бошњак итн. Тука може веќе да се прават далавери. Имаш повеќе претци, со тоа можеш да бидеш припадник на повеќе народи.
   
 14. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.972
  Универзален човек!
   
 15. гринго

  гринго

  Член од:
  4 мај 2011
  Мислења:
  1.182
  Допаѓања:
  515
  ова важи за оние што работѕат во државно, не за оние во приватно ...
   
  На esperanca, Manga и Malcolm van den Сабаховић им се допаѓа ова.

Сподели преку: