Непознат број? Каде да пријавам вознемирување?

Член од
24 март 2012
Мислења
9
Поени од реакции
4
Ке ве замолам, да ми каже некој дали прво имал искуство со ова работа.

Веќе неколку месеци наназад, со пауза од 3-4тири дена на мојата сестра и вртат со непознат број. Игнорираше некое време, но сепак одговори на повоците. Она што го дооби беа заканувачки пораки кон неа, и кон нејзиното момче.(да не навчегувам во детали)

Сега прашајнето ми е, дали ако пријавам во полицаја, уредно се направи записник, може да се најде сопственикот на бројот? Операторот е one, и дали може кривично да се гони?
Има ли и некој друг начин да се најде сопственикот на бројот, и дали воопшто постои некој начин?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Полиција само.. и може да се најде сопственикот на бројот како не..само проблемот е на чие име е бројот,може е украден..али..пријави во полиција прво.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Ке ве замолам, да ми каже некој дали прво имал искуство со ова работа.

Веќе неколку месеци наназад, со пауза од 3-4тири дена на мојата сестра и вртат со непознат број. Игнорираше некое време, но сепак одговори на повоците. Она што го дооби беа заканувачки пораки кон неа, и кон нејзиното момче.(да не навчегувам во детали)

Сега прашајнето ми е, дали ако пријавам во полицаја, уредно се направи записник, може да се најде сопственикот на бројот? Операторот е one, и дали може кривично да се гони?
Има ли и некој друг начин да се најде сопственикот на бројот, и дали воопшто постои некој начин?
ќе идеш до т-мобајл - вип оне зависи од кај и е бројчето, и ќе си платиш таму колку што бараат за да ти го кажат бројот, јас колку што знам тоа е 200 денари, па одпосле откако ќе го дознаеш бројот ќе идеш во полиција и ќе приавиш :)
 
T

Tetro

Гостин
Може да се најде, само преку полиција, а тоа дека ќе ти кажат кој стои од другата страна, можеме да се лажеме само. Полицијата може само да му дадат опомена и енкоја воспитна, а никогаш нема да дознаете кој е "провокаторот".

Порано даваа и броеви во секоја трафика, без лична карта, така да е малку потешко да се најде лицето.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Пријавиво полиција а они можат да ти го кажат оперативецот т.е дали е т-мобаил,вип,оне или слично а потоа и можеш да го најдеш корисникот..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Има опција на мобилниот да се одбиваат сите повици од непознат број и јас имав ист случај цел месец ми титкаа со непознат број блокирав и мирен сум сега. А чим работата е за за сестрати и нејзиниот дечко сигурно е некоја бивш/а друг нема шанси. ;)
 
Член од
24 март 2012
Мислења
9
Поени од реакции
4
Има опција на мобилниот да се одбиваат сите повици од непознат број и јас имав ист случај цел месец ми титкаа со непознат број блокирав и мирен сум сега. А чим работата е за за сестрати и нејзиниот дечко сигурно е некоја бивш/а друг нема шанси. ;)
Не, не, работава е далеку по сериозна, не ги пишав деталите да небеше сериозна ситуацијава, затоа сакам да ги знам правата, и колкави се шансите да се најде тој што се заканува.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не, не, работава е далеку по сериозна, не ги пишав деталите да небеше сериозна ситуацијава, затоа сакам да ги знам правата, и колкави се шансите да се најде тој што се заканува.
Епа следен пат кога ќе се јави снимај го разговорот ќе имаш доказ плус по што не знам дали од ОНЕ ги снимаат сите разговори. И тогаш пријави во полиција и они со налог идат во ОНЕ и им го даваат бројот па ќе најдат информации кој е освен бројот ако не е земен од трафика.
Не навлегувам во детали за ситуацијата ама она сигурно си знае кој може да е, по што не може некој од небо паднат да се заканува без претходно нешто да не си и/му направил. Со среќа во потрагата.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Епа следен пат кога ќе се јави снимај го разговорот ќе имаш доказ плус по што не знам дали од ОНЕ ги снимаат сите разговори. И тогаш пријави во полиција и они со налог идат во ОНЕ и им го даваат бројот па ќе најдат информации кој е освен бројот ако не е земен од трафика.
Не навлегувам во детали за ситуацијата ама она сигурно си знае кој може да е, по што не може некој од небо паднат да се заканува без претходно нешто да не си и/му направил. Со среќа во потрагата.
И да е од трафика бројот,лесно ке го најдат по имеи бројот,се разбира доколку членот од погоре е појака личност, и има врски кој што може да ги повлече затоа што не се баш многу многу расположени за работа дечките.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
И да е од трафика бројот,лесно ке го најдат по имеи бројот,се разбира доколку членот од погоре е појака личност, и има врски кој што може да ги повлече затоа што не се баш многу многу расположени за работа дечките.
Пер кое име коа од трафика ко кикирики да купуеш, не оставаш никакви лични податоци.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
И да е од трафика бројот,лесно ке го најдат по имеи бројот,се разбира доколку членот од погоре е појака личност, и има врски кој што може да ги повлече затоа што не се баш многу многу расположени за работа дечките.
значи, вака, од вип бројчињата од трафика се продават без претходно да ти земат податоци, ни име ни ништо, шо искрено многу ме нервира, зошто можи да биди вкрај злоупотребено, јас кога сум купвал број од вип не ми побарале ни лична карта ни ништо.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Не, не, работава е далеку по сериозна, не ги пишав деталите да небеше сериозна ситуацијава, затоа сакам да ги знам правата, и колкави се шансите да се најде тој што се заканува.
Ако си го снимал разговорот,или ги имаш пораките имаш на основа на што да бараш да се спроведе постапка,ако немаш ни едно ни друго тогаш немаш ни основа на што да бара такво нешто.
Лесно може било кој да отиде во полиција и да пријави било кого а уствари само си правеле муабет редовно секој ден, па нешто се испокарале па ке видиш сега ти со кого си имаш работа.
--- надополнето: 29 март 2012 во 01:11 ---
Пер кое име коа од трафика ко кикирики да купуеш, не оставаш никакви лични податоци.
IMEI Серискиот број на телефонот, ако го купил тој или некој близок негов
--- надополнето: 29 март 2012 во 01:15 ---
Ако си го снимал разговорот,или ги имаш пораките имаш на основа на што да бараш да се спроведе постапка,ако немаш ни едно ни друго тогаш немаш ни основа на што да бара такво нешто.
Лесно може било кој да отиде во полиција и да пријави било кого а уствари само си правеле муабет редовно секој ден, па нешто се испокарале па ке видиш сега ти со кого си имаш работа.
--- надополнето: 29 март 2012 во 01:11 ---

IMEI Серискиот број на телефонот, ако го купил тој или некој близок негов
Што мислиш како ги пронаоѓаат украдените телефони со сменети картички ?
Секако под услов да не се презафатени со некоја друга позначајна работа
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не, не, работава е далеку по сериозна, не ги пишав деталите да небеше сериозна ситуацијава, затоа сакам да ги знам правата, и колкави се шансите да се најде тој што се заканува.
Ако е глуп и несмасен тој што замара, лесно, а ако мисли малце и знае што и како тогаш 2% се шансите да го најдат.
А сестра ти МОРА да крева на скриен број?

И да е од трафика бројот,лесно ке го најдат по имеи бројот,се разбира доколку членот од погоре е појака личност, и има врски кој што може да ги повлече затоа што не се баш многу многу расположени за работа дечките.
IMEI е за наоѓање на мобилни, не на броеви. Може врти од 3310 од дедо му купен од бугарија..... тој треба во бугарија од кај што е купен да го бараат зашто они го имаат IMEI бројот во нивна база, а не било кој.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
значи, вака, од вип бројчињата од трафика се продават без претходно да ти земат податоци, ни име ни ништо, шо искрено многу ме нервира, зошто можи да биди вкрај злоупотребено, јас кога сум купвал број од вип не ми побарале ни лична карта ни ништо.
Значи disposable cell phone , се надевам си слушнал за нив во цел свет ги има таквите телефони и броеви не само кај нас.
А и според законот за приватност на податоците,треба да постојат не секој е волен да ги сподели своите податоци со секого,е сега од друга страна па и технологијата за следење и откривање е напредна па и на таквите броеви и телефони не би било проблем да им се влезе во трага.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Значи disposable cell phone , се надевам си слушнал за нив во цел свет ги има таквите телефони и броеви не само кај нас.
А и според законот за приватност на податоците,треба да постојат не секој е волен да ги сподели своите податоци со секого,е сега од друга страна па и технологијата за следење и откривање е напредна па и на таквите броеви и телефони не би било проблем да им се влезе во трага.
Ова што го зборуваш, е така, ама реално гледано е научна фантастика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom