Неписмени со коли на Водно

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување

R1K0

the chosen one
Член од
7 јули 2012
Мислења
116
Поени од реакции
42
. Колку што сум јас информиран не смее моторно возило да се движи од средно водно до Крст до горе освен брза помош, полиција,противпожарно возило и црвен крст. а јас сретнав 2 со мотори и 3 коли. од кои мојата авантура заврши со рани.
и јас колку што сум информиран не треба да се "лета" 80км со точак па уште и без заштитна опрема,не велам дека тие со колите се во право а ти не ама ако си возел малку побавно или со заштита никој немало да настрада
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
П.С се извинувам поради ваквиот наслов но ако мислите дека треба поинаку променете го.


16:30 h како и секогаш мојот омилен час за тргнување на водно по уште една моја нова авантура и победување на прехдниот рекорд на возење време.. се претвори во неочекуван кошмар кој долго време ќе го паметам ... Накратно да објаснам кога се качував на кај водно до крст следново го видов фраери со цури на мотори качени одат на кај крст следното што го видов беше комбе со сладолед кое одеше на кај крст тоа не ме изнервира толку колку тоа што од кога се качив на водно до крстот со точак но како и секогаш сум зависен од ареналин и зависен од брзо возење точак... Почнав да се симнувам од крст со брзина од околу 70-85км следното што беше кај планинаркиот дом или незнам како да го наречам што е пред крстот на едно 600 м ми излегоа 3 возила ауди, џип - лендровер, и бемве кои беа со странски регистерски табли. Од огромната брзина со која возев бидејќи крвина беше да не се удрам директно во нив ги избегнав и паднав со последици 2 рани на раце големи и уште 1 на десната нога . ни едно од тие возила не застана ни да праша дали ми е ок ниту пак да пружи помош. бидејќи никогаш не носам заштитна опрема ниту пак кацига ниту пак нешто за прва помош седев околу 7 мин во полу шок дојде еден човек кој се качуваше за среќа моја тој носеше нешто од прва помош ми помогна отидов дома и не можев да поверувам. Колку што сум јас информиран не смее моторно возило да се движи од средно водно до Крст до горе освен брза помош, полиција,противпожарно возило и црвен крст. а јас сретнав 2 со мотори и 3 коли. од кои мојата авантура заврши со рани.

Едноставно сакав да пријавам во полиција нов се премислив. бидејќи кога веќе отидоа нагоре ваљда имаат некои врски и сл.

Ваш коментар и нешто слично околу ова и ваша ваква слична случка. Ако нешто не сум добро информирам нека ме поправи некој.

Еве слика каде се случи во близина Прегледај го приврзокот 44840Прегледај го приврзокот 44841 - Овде паднав
Со точак бараш адреналин на асвалт и замисли ти излегле три возила и тоа на коловоз, дечко ако сакаш таков адреналин еве јас ќе те влечам со кола на автопат и тоа со 180 кмх.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Со точак бараш адреналин на асвалт и замисли ти излегле три возила и тоа на коловоз, дечко ако сакаш таков адреналин еве јас ќе те влечам со кола на автопат и тоа со 180 кмх.
Ke te kaznev da bev policajka :DDD
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Не ме сфаќај погрешно ама ти си дибек во ситуацијава, прво викаш дека возиш со 80км/ч, што ако си налетал на некоја поголема толпа луѓе? Второ зашто не носиш опрема, на запад обавезно се носи опрема по улица, а не па downhill.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Прво, ме интересира, поискусните ако може да споделат, колку се прецизни брзините што ги мери SportyPal?

Инаку околу темава...На тие кривини нема шанси да си возел 80 km/h, според тоа што го вика SportyPal, ја сум возел на тоа место 30-40 и знам дека ми изгледаше доста брзо, а и доста ги греев дисковите. Па и 50 да си возел, не знам со кој памет, од крстот до средно сите кривини се ептен оштри. Единствено место кај што може да се развијат поголеми брзини на Водно според мене е после средно, негде пред Видиковец (моја брзина, со MTB Hardtail 73.33 km/h, не знам колку е точно), па до Панорама.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Прво, ме интересира, поискусните ако може да споделат, колку се прецизни брзините што ги мери SportyPal?

Инаку околу темава...На тие кривини нема шанси да си возел 80 km/h, според тоа што го вика SportyPal, ја сум возел на тоа место 30-40 и знам дека ми изгледаше доста брзо, а и доста ги греев дисковите. Па и 50 да си возел, не знам со кој памет, од крстот до средно сите кривини се ептен оштри. Единствено место кај што може да се развијат поголеми брзини на Водно според мене е после средно, негде пред Видиковец (моја брзина, со MTB Hardtail 73.33 km/h, не знам колку е точно), па до Панорама.
Не дека не се точни брзините на SportyPal, но некогаш GPS - от не ја мери најточно брзината, некогаш пак касни. Најубаво да си купиш квалитетен брзиномер Sigma, Cateye, Polar. Јас користам Sigma и ептен сум задоволен, баш пред 2 недели на спуст на Водно го споредив со Cateye на друг велосипед и двата покажуваа иста брзина. Не се ни многу скапи, од 800-900 ден. за поосновните модели до 2000 - 2500 ден. за подобрите и безжични. :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Не дека не се точни брзините на SportyPal, но некогаш GPS - от не ја мери најточно брзината, некогаш пак касни. Најубаво да си купиш квалитетен брзиномер Sigma, Cateye, Polar. Јас користам Sigma и ептен сум задоволен, баш пред 2 недели на спуст на Водно го споредив со Cateye на друг велосипед и двата покажуваа иста брзина. Не се ни многу скапи, од 800-900 ден. за поосновните модели до 2000 - 2500 ден. за подобрите и безжични. :)
Имав Sigma 906 на стариот точак, али го дадов у пакет со него кога го продавав. Стварно се покажа ептен добро, одлични опции, го користев некои 7 години и ни еднаш не му сменив батерија :).
--- надополнето: 5 август 2012 во 22:03 ---
Ова ми фаќа око

http://bikemarket.mk/index.php?Itemid=27&option=com_kh&view=item&category_id=13&item_id=132


 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Имав Sigma 906 на стариот точак, али го дадов у пакет со него кога го продавав. Стварно се покажа ептен добро, одлични опции, го користев некои 7 години и ни еднаш не му сменив батерија :).
--- надополнето: 5 август 2012 во 22:03 ---
Ова ми фаќа око

http://bikemarket.mk/index.php?Itemid=27&option=com_kh&view=item&category_id=13&item_id=132


Да, одличен брзиномер. И стварно се квалитетни, мојот го има врнено дожд не знам колку пати, кал, па дури и неколку пати ми има паднато кога го вадам и нема гајле. Не се мисли, земај одма. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom